Výplata dividend není jen každoročním přilepšením, díky kterému nemusíte šetřit na dovolenou nebo nový telefon. Důležitou roli hraje v životě akcionářů a vlastníků rodinného podniku, ale i v dalším směřování byznysu. Na jaká fakta o dividendách bychom tedy neměli zapomínat?
Rozdělení zisků z rodinného podnikání členům rodiny, kteří jsou do podnikání vlastnicky zapojení, je náročné a přístupy jsou různé. Jedním z nich může být držení akcií odpovídajících jejich podílu, ze kterých členové získávají dividendy. Jejich výše je pak jasným důkazem toho, jak se akciové společnosti aktuálně daří. Prozradí toho ale mnohem víc. A pokud této problematice porozumíte, vaší rodinné firmě to jen prospěje, a to z hlediska konstruktivní komunikace i strategických plánů do budoucna. Doporučujeme se zaměřit především na tyto čtyři základní skutečnosti:
1. Dividendy jsou jedním ze dvou zdrojů návratnosti investic
Pro začátek je potřeba si uvědomit, že existují dva základní zdroje návratnosti – příjem z dividend při držení akcie a zhodnocení kapitálu při prodeji za vyšší cenu. Jiné možnosti dosažení návratnosti jako členové rodiny nemáte. To ale samozřejmě neznamená, že každý rodinný podnik musí dividendy vyplácet. Pokud je kapitálové zhodnocení dostatečně vysoké, mohou akcionáři dosáhnout atraktivního výnosu i bez nich.
2. Finance pro výplatu dividend nelze investovat do firmy
Jedny peníze nemůžete použít na dva různé účely. Pokud jimi tedy vyplatíte akcionáře, logicky už je nemůžete reinvestovat do podniku a naopak. Na základě toho pak často vzniká napětí mezi preferencemi akcionářů a plány managementu, kterým jde primárně o růst byznysu. Důležitá je tedy vzájemná domluva, která by měla vycházet z aktuální pozice firmy na trhu i jejího “životního cyklu”, nikoli z potřeb jednotlivců. Jen tak dokážete najít kompromis, díky kterému si nenecháte utéct zajímavé investiční příležitosti, ale zároveň příliš nesnížíte výnosy akcionářů.
3. Dividendy nejsou jen dalším zdrojem příjmu
Každoroční výplatu dividend není nutné brát jen jako příjemnou finanční injekci, díky které si můžete dovolit luxusní dovolenou, drahé auto nebo spoření na penzi. Pro rodinné akcionáře představuje i jeden ze zdrojů diverzifikace. Stačí se na rodinný podnik podívat jako na aktivum v investičním portfoliu a uvědomit si, že nikdy není dobré sázet všechno na jednu kartu.
Ani dlouhodobě prosperující firma navíc není zárukou trvalého úspěchu. A právě investice do dalších aktiv vám může zajistit potřebnou rovnováhu. Naopak rozhodně nedoporučujeme financovat z firemních peněz vlastní projekty. Mohli byste tak ohrozit stabilitu podniku a potenciálně i rodinné a pracovní vztahy.
4. Nezapomeňte na zdanění dividend
Daňová problematika je poměrně složitá a v každé zemi funguje jinak. V Česku je ale nutné z držby cenných papírů odvádět daň ve výši 15 procent. A neplatí to jen pro podnikatele, ale i pro zaměstnance. V případě akcií českých firem už zdanění potřeba není, protože dividendy se vyplácejí až po srážce. Není tedy nutné je uvádět ani do daňového přiznání.
Opačná situace ale nastává, jakmile je akciová společnost daňovým rezidentem jiného státu. V takovém případě jste povinni daně zaplatit, a to i když jste se přihlásili k paušální dani. Respektive s paušálem se zdanění vyhnete, pokud váš roční příjem z akcií nepřesáhne 15 tisíc korun.