Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Změny na českém realitním trhu: Klesají prodeje i počty hypoték

Změny na českém realitním trhu: Klesají prodeje i počty hypoték

Autor Redakce

Český realitní trh letos čelí velkým výzvám. Mnoho lidí nedosáhne na hypotéku, a tak místo koupě bytu volí nájemní bydlení. Celkově se ceny nemovitostí zatím nesnižují, ale prodejci musí i několikrát zlevňovat, jinak jejich nemovitosti na inzertních portálech zůstávají bez povšimnutí. 

Rok 2021 byl pro realitní kanceláře nečekaně úspěšný. Letos nás ale podle dat inzertního portálu Valuo.cz čeká pravý opak. Počet prodejů během prvních pěti měsíců roku značně klesl a nemovitosti se na realitních serverech hromadí. Důvodem jsou jak stále rostoucí ceny bytů a domů, tak vyšší úrokové sazby hypoték, kvůli kterým roste zájem o nájemní bydlení.

Zdroj: Valuo.cz

Za původní cenu se pětina nemovitostí neprodá

Zatímco v roce 2021 zlevnilo jen 10 % inzerovaných bytů, letos v květnu už to bylo 21 % z nich. A v případě domů vycházejí data velmi podobně. Průměrně je kupující pořídili o 318 tisíc korun levněji, než byla původní částka. Loni se přitom cena před prodejem snížila pouze o 270 tisíc korun.   

V letošním roce podíl zlevněných bytů roste každým měsícem. V lednu se to týkalo 13 % inzerátů, v květnu už 21 %. To v praxi znamená, že pětina lidí musí svou nemovitost zlevnit ještě v inzerci, aby získali vážného zájemce. Průměrná sleva letos činí o něco více než loni, a to 240 000 Kč,“ popisuje zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera.

Zdroj: Valuo.cz

V inzerci zůstává o 50 % více aktivních nabídek

Dosáhnout na hypotéku je stále složitější a ti, kdo měli hotovost, už si nemovitost pořídili v minulých letech. Od začátku roku 2022 se tedy na realitních portálech hromadí aktivní nabídky. U bytů i domů je to přibližně o polovinu více než loni.

Boom hypoték v ČR končí

Úrokové sazby se nyní pohybují okolo 5 až 6 %. Na hypoteční úvěr tedy nedosáhne přes 30 % žadatelů. V průběhu letošního roku ale může být situace ještě složitější, protože sazby podle predikcí porostou až k 8 %.

Příklad z praxe podle hypoindex.cz:

Jestliže si rodina z Ústí nad Labem letos koupila 80 metrový byt po rekonstrukci, zaplatila za něj průměrně 3 057 520 Kč. V roce 2021 by se podobné byty nabízely za 2 594 720 Kč. Předpokládejme, že si rodina sjedná hypotéku ve výši 80 % ceny nemovitosti, a to na 30 let. – Loni v květnu by měsíční splátka vycházela na 7 751 Kč. Úroková sazba se totiž v té době průměrně pohybovala okolo 5,33 %. Nyní by ale měsíčná splátka bance činila 13 651 Kč. Rodina z Ústí tak musí za střechu nad hlavou měsíčně zaplatit o 6 000 Kč více.

Zdroj: Tisková zpráva portálu Valuo.cz

Celkový pokles prodejů

Méně se nemovitosti prodávají od ledna letošního roku, přičemž v dubnu přišel nejvýraznější pád. Ani aktuální data z května 2022 ale neukazují na změnu. Počet prodaných bytů se meziročně snížil o bezmála 20 % a u domů jde dokonce o čtvrtinu. Trend prodejů navíc má i dvouměsíční zpoždění oproti údajům z inzerce. Pokles se tedy očekává ještě větší.      
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články