Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Změna správcovské logiky: Proč movité rodiny diverzifikují i správce majetku?

Změna správcovské logiky: Proč movité rodiny diverzifikují i správce majetku?

Autor Eva Ulrichová

V roce 2025 procházejí rodinné majetkové struktury významnou proměnou. Tradiční model, kdy jeden Wealth Manager či Family Office představoval jediný zdroj investičních rozhodnutí, ustupuje ve prospěch diverzifikovaného přístupu. Tento článek shrnuje příčiny, vybrané příklady a dopady tohoto trendu pro rodiny, které spravují majetek v hodnotě stovek milionů až více miliard dolarů.

Rok 2025 přináší novou etapu správcovské logiky. Diverzifikace správců majetku není jen výjimečnou volbou. Je odpovědí na složitost současného světa, kde se movité rodiny potýkají s vysokými výkonnostními standardy, technologickými riziky a generačními výzvami. Významné rodiny tuto fázi řeší právě diverzifikací správců majetku a implementací různých modelů, jako jsou OCIO, multi‑manažerské struktury nebo hybridní in-house/externí řešení. Tento trend, potvrzený daty předních institucí, bude pravděpodobně nadále akcelerovat.

Proč rodiny využívají více správců majetku?

  1. Rozložení rizika v případě selhání jednoho správce a přístup ke znalostem v alternativních investicích, geopolitice nebo ESG
  2. Nedostatečná transparentnost Family Office a eliminace konfliktu mezi zájmy rodiny a správce
  3. Zajištění generačního přenosu znalostí a optimalizace rizika v rámci NextGen
  4. Prevence vůči technologickým, geopolitickým a výkonnostním rizikům
  5. Potřeba lokálních znalostí ve světově diverzifikované rodině

1. Rozložení rizika

Podle BlackRock Family Office Survey 2025 je pro 68 % rodinných kanceláří hlavním cílem je zvýšení diverzifikace portfolia, včetně správců. Téměř polovina (47 %) rozšiřuje výběr zdrojů výnosu od alternativních aktiv až po asi‑ekvitní instrumenty. „Mnoho rodinných kanceláří se snaží spolupracovat s externími partnery, aby doplnily své interní talenty, zejména pokud jde o soukromé trhy,“ uvádí autoři studie.

2. Omezená transparentnost a konflikt zájmů

Family Offices se potýkají s riziky spojenými s nedostatečnou transparentností a potenciálními střety mezi zájmy správce a rodiny. To vede k rozkladu správy mezi více specialisty – např. externí asset manažery, interní týmy či OCIO (externí investiční ředitel). Například ve zmíněném průzkumu společnosti BlackRock 22 % respondentů uvedlo, že používají či uvažují o OCIO modelu .

3. Odpověď na generační výměnu

Campden Wealth a AlTi Tiedemann Global ve svém průzkumu uvádí, že 89 % rodinných kanceláří považuje zkušený investiční tým za klíčový faktor úspěchu, přičemž 79 % z nich outsourcuje alespoň část investiční správy. Zároveň však více než polovina (60 %) zástupců NextGen je již součástí investičních rozhodnutí, přesto méně než třetina má zavedené formální vzdělávací programy. To znamená, že diverzifikace správců může být cestou k zajištění přenosu znalostí.

4. Technologická, geopolitická a výkonnostní rizika

Rodiny čelí vyšší komplexitě od kybernetických hrozeb až po geopolitickou nestabilitu. Kapacita interních týmů je omezená. BlackRock uvádí mezeru v oblasti reportingu (57  %), deal-sourcingu (63  %) a privátních trhů (75  %). Proto se část správy přesouvá k externím specialistům, kteří mají přístup k nástrojům a know-how.

5. Vliv jurisdikční diverzifikace

Dle údajů Campden Wealth má 76 % evropských Family Offices členy rodiny žijící mimo primární domicil (např. Praha–Mnichov). To posiluje nutnost diverzifikované správy napříč jurisdikcemi. Různé daňové, právní a tržní podmínky totiž vyžadují lokální expertní znalosti.







Chcete získat pozvánky na akce za zvýhodněné ceny, 12 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu,
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články