„Život jako na zámku.“ Tato věta by mohla být realitou. Zatímco ceny nemovitostí stoupají, jeden typ staveb přeci jen klesá – zámky. Podle realitní kanceláře Luxent některé zámky koupíte dokonce levněji, než byt v Praze.
Klesající ceny českých zámků nutí k zamyšlení se nad tím, zda zámek nezahrnout do svého portfolia. Je to váš sen žít na zámku? Nebo byste chtěli být součástí kouzelného okamžiku, kdy si dva lidé na zámku říkají své „ano“? Svatby na zámcích jsou (nejen) dnes velkým trendem, stejně jako možnost trávit v zámeckém pokoji svou dovolenou. Podle statistiky společnosti Luxent cena nezrekonstruovaných zámků klesá, na rozdíl od jiných typů nemovitostí. Zámky se tak zdají jako zajímavou investiční příležitostí.
Pozor na výdaje
Představa vlastního zámku je krásná, ale být majitelem takové stavby má své limity. Jedním z nich jsou vysoké náklady na provoz a neustálé opravy. Udržet zámek, jakožto stavbu, celý a nepříliš porušený často bývá finančním oříškem. Navíc do toho mnohdy zasahují dohady s památkáři – ono zrekonstruovat historickou budovu není jednoduché. „Cokoliv do toho dám, nemůžu se ptát, kdy se mi to vrátí. Je téměř až komické, údržba je neuvěřitelně drahá,“ přiznala v rozhovoru pro Wealth Magazín – Speciál Karla Mornstein-Zierotin, která je majitelkou a správkyní majetku rodu Ziertonin, včetně zámku Bludov na Šumpersku.
Výdaje na údržbu, provoz, rekonstrukci a další nutnosti spojené s vlastnictvím zámku tak bývají vysoké. I to je možná důvodem, proč cena historických honosných budov klesá. „Aktuálním fenoménem objevujícím se na poli historických nemovitostí je, že majitelé zámků určených k totální rekonstrukci jsou v současné době ochotni zlevňovat. Náklady totiž stoupají a vlastníci, kteří své zámky nyní prodávají, jsou si toho vědomi. Kupujícím se tak po případné slevě z kupní ceny mohou alespoň částečně vykompenzovat zvýšené náklady, s nimiž při rozsáhlé rekonstrukci musí počítat. To se potkává s rostoucí poptávkou po dlouhodobých a jistých investicích, které historické nemovitosti představují,“ popsala Lenka Munter ze společnosti Luxent – Exclusive Properties. Nákup zámku za 10.000.000 Kč na této částce tedy neskončí, ale může se i několikanásobně navýšit. Podle Forbes Global Properties se však vysoké náklady za rekonstrukci a provoz vyplatí. Výnosy ze zámeckých akcí totiž náklady mohou razantně předčít. Alespoň pokud svou historickou stavbu otevřete veřejnosti a budete provozovat jako investiční nemovitost, nebo v případě, že k zámeckému majetku patří i další pole a lesy, které můžete užít k podnikání.
Výhody vlastnictví zámku
Vlastnit zámek má ale i velké výhody, a to v různých směrech:
Společenské výhody
Být majitelem zámku s sebou přináší i určitý společenský status, protože… No, protože budete vlastnit zámek. Zámek je stavba s bohatou historií, mnohé jsou zde již stovky let. Ve chvíli jejich vlastnictví budete součástí této historie, a tvorby další – té novodobé.
Kulturní výhody
Pomineme-li, že můžete pořádat vlastní plesy, svatby, trhy, prohlídky a být tak součástí kulturního života zámku, tak samotná stavba je velkým uměním. Zámky jsou uměleckou a architektonickou památkou. Tu můžete ještě podpořit sbírkou umění, pokud již není součástí koupeného „balíčku“.
Výhody rozvoje
Zámek přináší mnohé výzvy, které budete muset překonat. Naučíte se nových praktik a dovedností, nastudujete nové znalosti. Zámek může podpořit váš rozvoj v oblasti správy nemovitostí. Můžete se pak pustit do nákupu dalších investičních bytů, domů, vil…nebo se posunout dále.
Investiční výhody
Nemůžeme pominout výhody související s návratností investice. Za účelem zisku můžete postupovat různě: pronájmem prostor, vybudovat ze zámku (či jeho části) hotel, provozovat svatby, kulturní akce… Nebo i všechno dohromady. Zároveň rekonstrukcí zvýšíte cenu zámku. A u těch zrekonstruovaných cena roste stejně jako u dalších nemovitostí, což dokládá i expertka ze společnosti Luxent: „Naopak u nemovitostí po kompletní rekonstrukci zaznamenávám tendenci vzhledem k situaci na trhu ceny spíše zvyšovat. Budoucí majitel nebude mít ale starosti se vším, co rekonstrukci historicky chráněného objektu doprovází.“