Home AKTUALITY TOP 10 rodinných firem v ČR pro rok 2022

TOP 10 rodinných firem v ČR pro rok 2022

Autor Redakce

Rodinné firmy v ČR si budují své pevné místo. První porevoluční podnikatelé začínají řešit, co dál s vybudovaným podnikem. A v častých případech dochází k jeho předání potomkům nebo k přípravě dětí, že jednou budou podnik vést či vlastnit. Jaké rodinné firmy v ČR patří mezi ty největší?

I tento rok vytvořil časopis Forbes žebříček 175 největších českých rodinných firem. I přesto, že předešlý rok byl výzvou pro většinu podnikatelů, rodinné firmy meziročně vzrostly na tržbách. Některé až dokonce rekordně. Počet rodinných firem v České republice narůstá a jejich stabilita (právě i v krušných dobách) tkví právě na spolehlivém základu rodiny. Pojďme se tedy podívat na prvních 10 největších rodinných firem v ČR. 

1. DEK

Tržby: 24,6 mld. Kč

EBITDA: 2,1 mld. Kč

Jak uvádí časopis Forbes, zlaté místo žebříčku obsadil po třech letech nový vítěz, tím jsou stavebniny DEK. a nahradili tak Czechoslovak Group. Za stavebninami DEK stojí rodina Kutnarových. Jde o lídra na trhu se stavebninami v ČR. V loňském roce koupily stavebniny největší českou betonárku Best od Tomáše Březiny nebo výrobce stavební chemie Stachema.  

Zakladatelem stavebnin je Vít Kutnar. V podniku je zároveň jeho otec Zdeněk nebo jeho bývalá manželka Petra, která s ním firmu spoluvlastní. Aktivní v rodinném podnikání je také jejich syn Adam.

2. Czechoslovak Group 

Tržby: 13,8 mld. Kč

EBITDA: 2,5 mld. Kč

Stříbrná příčka patří rodině Strnadových, resp. jejich společnosti Czechoslovak Group. Společnost, která si dlouho držela prvenství rodinných podniků v žebříčk Forbes, vede otec se synem. Portfolio firmy je rozsáhlé od zbrojního průmyslu po automobilku nebo hodinky. Společnost Czechoslovak Group v rámci zbrojního průmysl dodává na Ukrajinu pozemní techniku i její servis. Hodnoty holdingu jsou v rozvoji tradičních československých společností.

3. Mattoni 1873

Tržby: 13,3 mld. Kč

EBITDA: 1,9 mld. Kč

Stejně jako rok minulý, i tento završuje první trojku společnost Mattoni 1873, pod kterou najdete například Poděbradku, Dobrou vodu či Aquilu. Zajímavostí je, že tato firma byla založena již podruhé. V roce 1873 ji založil Heinrich Mattoni a více než o století později (1991) ji obnovil a znovu vybudoval Antonio Pasqual. Ve spolupráci s Budvarem společnost své portfolio rozšířila o nealkoholické pivo Birgo.

4. HP Tronic 

Tržby: 20,3 mld. Kč

EBITDA: 1 mil. Kč

Ženské obsazení na čtvrtém místě zastupuje rodina Hradilových. Velkým premiantem ve skupině HP Tronic je stále obchod s elektronikou Datart, který rodina nadále rozšiřuje a vylepšuje. Za rok 2021 vykázaly rekordní tržby a propad prodeje v kamenných prodejnách nahradily e-shopy. 

5. Agrostroj 

Tržby: 8,1 mld. Kč

EBITDA: 1,4 mil. Kč

Společnost rodiny Stokláskových v letošním roce „povýšila“. Z šestého místa se posunula na 5. V loňském roce se rodina rozhodla s podnikem expandovat do Německa, do portfolia tak nově přibyla firma Stoll. Tím se jejich tržby zvýšily až o 25 %. Nárůst tržeb se očekává i letos, a to ve výši 15 %. Rodinný podnik tak neohrozí ani jejich závod v Rusku, který se v důvlesku války na Ukrajině neotevře.

6. Promet Group 

Tržby: 12,7 mld. Kč

EBITDA: 910 mil. Kč

Promet Group je holding, který se zaměřuje primárně na strojírenství. inženýrství a metalurgii. Ve skupině naleznete slévárny, kovárny, lisovny, svařovny nebo obrobny. Do rodinného podnikání jsou zapojeni manželé Hana a René Materovi i jejich děti Denisa a Radim. Jak uvádí Forbes, holding se letos chystá „na velkou akvizici a také ekologizaci sléváren za více než miliardu.“

7. Juta

Tržby: 8,2 mld. Kč

EBITDA: 1,2 mld. Kč

Textilní společnost rodiny Hlavatých je největším podnikem v oboru v České republice. Jejím zakladatelem je Jiří Hlavatý. Na byznysu se s ním podílí jeho syn společně s jeho manželkou. Již rok covidový byl pro Hlavaté krušnými časy a v poslední době se textilka potýká s vysokými cenami energií a plynu, stejně tak s problémy souvisejícími s válkou na Ukrajině. I když to firmu stojí stovky milionů korun navíc, posunula se na žebříčku z 8. místa a předběhla tak loterijní společnost SYNOT holding. 

8. Synot holding 

Tržby: 15,7 mld. Kč

EBITDA: 530 mil. Kč

I Valentovi byli ovlivněni covidem, kvůli kterému jejich tržby klesly o 12 %. Jejich hazardní impérium však v loňském roce expandovalo do kasin v Panamě, kde zapnulo své první automaty. Klíčovým krokem je pro společnost udržet a rozšířit své působení v online prostoru, který dokáže vydělávat i v době největších pandemických uzavírek.

9. Hruška 

Tržby: 8,6 mld. Kč

EBITDA: 518 mil. Kč

Rodinný podnik Hruška vlastní rodiny Hruzíkových, Škrabalových a Plevových. Část podniku vede syn Karla Hruzíka, který úspěšně převzal otcův podíl. Jde o největší nezávislou českou síť maloobchodních prodejen. V minulém roce vyvstala otázka o možném prodeji společnosti, zatím však k žádné změně nedošlo. V roce 2021 meziročně tržby společnosti klesly o 300 milionů. 

10. Hopi 

Tržby: 6,1 mld. Kč

EBITDA: 568 mil. Kč

Firmu Hopi založil František Piškanin, kterou dále rozvíjí se svými syny Davidem a Martinem.  Jedná se o logistickou a přepravní společnost zvláště pro velké obchody s potravinami. V loňském roce se investice firmy vyšplhaly na více než 25 milionů eur. Koupili např. síť restaurací Perfect Canteen. V současné době se rovněž angažují v pomoci ukrajinským uprchlíkům. 

Jaké další společnosti se umístily v žebříčku 175 největších českých rodinných firem? Podívejte se zde.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články