Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Společnost FaceUp získala neobvyklou investici. Od vlastních zaměstnanců vybrala pět milionů korun

Společnost FaceUp získala neobvyklou investici. Od vlastních zaměstnanců vybrala pět milionů korun

Autor Redakce

Ačkoliv měla rychle rostoucí společnost FaceUp, která stojí za whistleblowingovou aplikací NNTB, rozjednané externí investice, obrátila se nakonec do vlastních řad. Díky velkému zájmu zaměstnanců a zapojení spoluvlastníků získala investici ve výši 5 milionů korun a vstup dalších investorů zvenčí tak zatím odložila.

Ve společnosti FaceUp drží kromě zakladatelů Jana Slámy, Davida Špunara a Pavla Ihma podíl také společnost Scio a významný český investor Jiří Hlavenka. Právě od něj vzešel při diskusi se zaměstnanci FaceUpu nápad, že nejlepší investicí je vložit finance do firmy, ve které sami pracujete, a můžete tak přímo ovlivnit, jestli se jí daří nebo ne. Tato teze ve FaceUp nadchla většinu lidí napříč týmem, a když se objevila možnost, do investice se zapojilo dohromady 17 lidí z managementu, zaměstnanci i externí freelanceři. Dohromady vybrali 5 milionů korun, které chce rostoucí společnost použít na další rozvoj.

Podle zakladatele FaceUp Jana Slámy měla firma rozjednané investiční kolo, ale rozhodla se ho pozastavit. Zároveň pozměnila plán na zaměstnanecké akcie v podobě schématu ESOP, který spočíval v zaměstnaneckých akciích, ze kterých by zaměstnanci mohli získat peníze v případě prodeje firmy. „Zatímco tradiční systémy ESOP (Employee Stock Ownership Plan) jsou dnes už celkem běžné, možnost pro všechny spolupracovníky podílet se přímo na investičním kole je stále spíše raritní záležitostí,” vysvětluje Sláma, který celou investici zaštítil.

ČTĚTE TAKÉ: ROZHOVOR S JANEM SLÁMOU PRO WEALTH MAGAZÍN

Investice proběhla formou konvertibilní půjčky skrze nově vzniklou firmu FaceUp Team Investments, ve které získalo 17 přispěvatelů odpovídající podíly. Tato společnost následně získá podíl v samotném FaceUp Technology, s.r.o. „Kolegové ve FaceUpu jsou za možnost investice vděční a vnímají ji jako unikátní zaměstnanecký benefit. Jedná se o svého druhu specifické gesto důvěry. Tím, že se do investice zapojili i spolumajitelé, dali najevo, že firmě věří. A investice členů týmu vnímáme jako potvrzení, že jim to, co dělají, dává 100% smysl,” uzavírá Jan Sláma.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články