Nejznámějším aukčním síním na světě se daří i v době recese. Po slabších pandemických letech tržby londýnské Christie’s i newyorské Sotheby’s opět stoupají. Úspěch mají jak s prodejem unikátních uměleckých sbírek, tak s dražbami nebo prodejem nemovitostí.
Aukční dům Christie’s sice získal až pětinu loňských příjmů z jedné unikátní aukce. Přesto je vidět, že pro umění neplatí stejná pravidla jako pro běžné investiční nástroje typu akcií, komodit nebo kryptoměn. Naopak, tento trh si vždycky žil svým vlastním životem a jinak tomu není ani ve 21. století, kdy velká část aukcí probíhá online.
Oba aukční domy vydělaly nejvíce v historii
Loňský rok byl pro Christie’s i Sotheby’s nebývale úspěšný. První z aukčních síní zaznamenala zisk ve výši 8,4 miliardy dolarů, což je o 18 procent více než loni a vůbec nejvíce v její několikasetleté historii. A povedl se jí i obchod století, kdy za 1,6 miliardy prodala kompletní sbírku zesnulého zakladatele Microsoftu Paula Allena, která je doslova průřezem historie umění. Předchozí největší obchod s obrazy od Van Gogha, Cezanna nebo Gaughina měl pro srovnání hodnotu pouhých 500 milionů dolarů, jak uvádí aukční síň na svém webu.
Velice dobře si ale vedla i newyorská konkurence Sotheby’s, která si polepšila o 10 procent. I ta těžila hlavně z vysoce profilovaných sbírek, zejména z majetku newyorského realitního developera Harryho Macklowea a jeho bývalé manželky Lindy. Dražbu jejich majetku nařídil přímo newyorský soud už v roce 2018. A loni v květnu stačilo pouhých pět dní, aby se tato sbírka spolu s dalšími pěti sériemi prodala za neuvěřitelných 1,1 miliardy dolarů. Sotheby’s na konci roku 2022 tak oznámila zisk 8 mld. USD.
Výtvarná díla, luxusní předměty i nemovitosti
Aukční domy se už dávno nezaměřují jen na umění. Ve svých sbírkách mají i nejrůznější luxusní předměty, po kterých je stále větší poptávka. Trh s luxusem zkrátka prosperuje a odborníci z obou společností si toho všímají. Jejich klienti se krásnými věcmi rádi obklopují, a to nejlépe uvnitř luxusních nemovitostí. Sotheby’s tedy v posledních letech začala podnikat i v nemovitostech, které jí jen za poslední rok přinesly více než 500 tisíc dolarů.
Další obchodní cesty ale překvapivě otevřela aukčním domům i pandemie. Online dražby se v roce 2020 staly běžnou praxí a jejich popularita neklesá ani dnes. Velmi si je oblíbili zejména mileniálové. Spousta z nich se loni stala prvokupujícími, kteří Christie’s přinesly 35 procent tržeb.