Co je Sotheby’s?

Autor Redakce

Klasické aukce jste se možná někdy zúčastnili. Jak to ale chodí v jednom z nejstarších a největších aukčních domů Sotheby’s? Zaměřuje se hlavně na soukromé transakce a vydělává na provizích z prodeje umění i dalších aktiv

Tato první mezinárodní aukční síň vznikla v Anglii roku 1744 a dnes se v ní draží ty nejvzácnější a nejcennější věci na světě. Patří mezi ně umělecké a sběratelské předměty, šperky nebo nemovitosti. Nově tam pořídíte také umění ve formě digitálních tokenů (NFT). Sotheby’s sídlí v New Yorku a jejím současným majitelem je miliardář a výkonný ředitel telekomunikací Patrick Drahi. 

Vznik akční síně

Sotheby‘ je pojmenovaná po Johnu Sothebym, který ji v roce 1744 založil. Začínala jako obchodní korporace se vzácnými a cennými knihami. Než v roce 2019 přešla do rukou soukromníka, byla nejstarší kotovanou společností na newyorské burze.

Po otevření newyorské aukční síně v roce 1955 se Sotheby’s stala první mezinárodní aukční síní na světě. V roce 1977 se přeměnila na veřejnou společnost. Do soukromého vlastnictví pak opět přešla začátkem 80. let, ale v roce 1988 se znovu stala majetkem státu, tentokrát USA. Po převzetí Patrickem Drahim v roce 2019 jde opět o soukromý podnik.

Vzácnosti, které jinde nenajdete

V současnosti funguje tato aukční síň jako online i offline tržiště. Obchodují se zde takové cennosti, které byste jinde jen těžko prodali či koupili. Jde o extrémně nelikvidní aktiva s velkými cenovými výkyvy. Drahé kameny, starožitnosti nebo výtvarná díla mají totiž přesně takovou hodnotu, jakou je kupující ochoten v době obchodu zaplatit.

Zdroje příjmů Sotheby’s

Sotheby’s vydělává zejména účtováním provizí, a to z prodeje umění i dalších aktiv ze svého portfolia. Kupující platí takzvanou „prémii kupujícího“, která se liší podle počtu prodejních kusů. Od roku 2022 si tato aukční síň účtuje 25 % z příklepové ceny za aktiva v hodnotě do 1 milionu USD a 20 % za aktiva s cenou od 1 do 4,5 milionu USD. U aktiv nad 4,5 milionu USD je to 13,9 %. Zatímco standardní provize prodejce Sotheby’s je 10 % z příklepové ceny.

Hlavní součástí podnikání Sotheby’s jsou soukromé transakce, spíše než veřejné aukce. Společnost působí v uměleckých galeriích a pomáhá obchodníkům s financováním nákupů. Zabývá se také soukromým prodejem prostřednictvím partnerství s prodejci.

Za stovky let své existence Sotheby’s rozříšila nabídku svých služeb daleko nad rámec aukčních a transakčních aktivit. Tato společnost poskytuje též poradenství v oblasti umění a aukcí, poprodejní servis nebo např. poradenství správného výběru vína. Nakoupená díla může sběratelům také vhodně uschovat.

Sotheby’s v řeči čísel

K roku 2021 má Sotheby’s 80 kanceláří ve 40 zemích, devět prodejních míst po celém světě a soukromé prodejní galerie v New Yorku, Hong Kongu a Londýně. Podle serveru Investopedia.com provádí společnost přibližně 250 aukcí ročně ve více než 70 různých kategoriích. Její program BidNow navíc umožňuje dražitelům sledovat všechny položky a aukce v reálném čase.

Konkurenční akční síň

Za hlavního rivala Sotheby’s je považována aukční síň Christie’s. V září 2000 se obě aukční síně dohodly, že zaplatí 512 milionů dolarů za vypořádání nároků spojených s podvody, kterých se od roku 1992 dopustily. V posledních letech jsou obě společnosti velmi úspěšné a každý rok trhají nové rekordy.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články