Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Průvodce daňových změn pro vaše podnikání v roce 2024

Průvodce daňových změn pro vaše podnikání v roce 2024

Autor Dana Halušková

Daňové změny jsou v roce 2024 opravdu zásadní. A mnoho z nich se může promítnout i do fungování vaší firmy. Pojďme se podívat na jejich podrobný přehled.

Máte přehled o všech daňových změnách na letošní rok? Vzhledem k zavedení konsolidačního balíčku je jich opravdu hodně. Rozhodli jsme se tedy popsat vám ty nejdůležitější, které mohou bezprostředně ovlivňovat vaše podnikání. Jaké to jsou?

Růst minimální mzdy i paušální daně a záloh OSVČ

Zvyšování minimální mzdy, a tedy i záloh na zdravotní a sociální pojištění, je už každoročním standardem. Nově se mění i výpočet vyměřovacího základu sociálního pojištění, proto narostlo poměrně výrazně. V roce 2024 jsou změny následující:

  • Minimální mzda: 18.900 Kč (17.300 Kč v roce 2023)
  • Minimální záloha na zdravotního pojištění: 2.968 Kč (2.722 Kč v roce 2023)
  • Minimální záloha na sociální pojištění: 3.852 Kč (2.944 Kč v roce 2023)
  • Paušální daň: 1. pásmo – 7.498 Kč (6.208 Kč v roce 2023), 2. pásmo – 16.745 Kč (16.000 Kč v roce 2023), 3. pásmo – 27.139 Kč (26.000 Kč v roce 2023)

Daň z příjmu právnických osob

Původní 19% daň vzrostla o 2 %. Příjmy od ledna 2024 jsou nově zdaněné 21 %. To ale není všechno. Končí také možnost reprezentativního daru v podobě tichého vína a mění se i daňová uznatelnost osobních aut, kterou můžete nově uplatnit jen na první dva miliony z ceny vozu.

Nový výpočet daní a změny slev na dani z příjmu fyzických osob

Pokud podnikáte jako fyzická osoba, bude vás zajímat, že klesá hranice pro progresivní daň, která se nově rovná pouze trojnásobku průměrného platu. Naproti tomu do loňského roku šlo o čtyřnásobek. Letos je tedy hranice stanovena na roční příjem o d 1.582.812 Kč, týká se živnostníků i zaměstnanců a platí se jen u části příjmů nad tuto hranici. Sazby zůstávají stejné.

Zdanění zaměstnaneckých benefitů

Úplnou novinkou je zdanění zaměstnaneckých výhod, a to v případě, že jejich roční součet přesáhne polovinu výše průměrné mzdy. Aktuálně je to tedy 21.938 Kč. Nad tuto hodnotu bude potřeba benefity zdanit a odvést z nich sociální a zdravotní pojištění.

Jen dvě sazby DPH

Místo tří sazeb daní z přidané hodnoty nyní existují jen dvě, a to 12 % a 21 %. Kromě toho můžete narazit ještě na nulovou sazbu, ale ta platí jen na knihy.

  • Nižší, tedy 12% sazba DPH, se týká například ubytování, stravování, potracen, léků, veřejné dopravy, tepla nebo vodného a stočného, ale například také kulturních akcí a stavebních prací v případě bytů a rodinných domů.
  • Naopak 21% sazbu nově platíme i z čepovaného piva a nealkoholických nápojů. Dále také z kadeřnických služeb, komunálního odpadu nebo palivového dřeva.

Zvýšení spotřební daně

Alkohol už jsme částečně zmínili, ale týkají se ho ještě další změny, a to spotřební daň z lihu, která už letos vzrostla o 10 % a stejné navýšení ji čeká i příští rok. V roce 2026 to pak bude už jen dalších 5 %. Stejně tak letos o 10 % vzrostla daň na cigarety, doutníky a tabák a v případě nahřívaného tabáku se má zvyšovat mezi lety 2024 a 2027 každoročně zvýšit o 15 %.

Zvýšení daně z nemovitých věcí

Připlatí si také vlastníci nemovitostí, kterým se daň nově zvyšuje na 1,8násobek. Od příštího roku bude navíc její výše doplněna o inflaci. Přesné částky budou známé vždy do června předchozího roku.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články