Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Předání majetků vysokých hodnot? Většina mladé generace nezbohatne

Předání majetků vysokých hodnot? Většina mladé generace nezbohatne

Autor Dana Halušková

Baby boomers postupně svým dětem předají bohatství v hodnotě desítek bilionů dolarů. Tento majetkový transfer už započal a potrvá ještě minimálně dvě dekády. Většina majetku ale zůstane v rukou nejbohatších, jen připadne jejich potomkům z řad mileniálů a generace Z.

Generace našich rodičů a prarodičů ve velkém nakupovala nemovitosti, akcie i další investiční produkty. V zahraničí byl navíc tento trend ještě rozšířenější. Ze studie americké společnosti Cerulli Associates tedy vyplývá, že mladé generaci odkážou nebo darují neuvěřitelných 53 bilionů dolarů. Většina bohatství ale připadne těm, kteří se už nyní řadí mezi jednotlivce s vysokou nebo ultravysokou hodnotou čistého jmění (HNWI a UHNWI). Ostatní budou mít co dělat, aby pokryli stále se zvyšující výdaje.

Od ekonomických výhod k dědictví

Zatímco baby boomers těžili během své kariéry z rostoucí ekonomiky, mileniálové a generace Z si museli zvyknout na obrovský růst životních nákladů. U nás je obrovský skok vidět hlavně u potravin a bydlení. V mnoha zemích včetně Spojených států navíc nejprve museli splatit studentské půjčky, které se staly naprostým standardem. K tomu se přidala spousta krizových období jako splasknutí dot-com bubliny na přelomu tisíciletí, recese po roce 2008, covidová pandemie v roce 2020 a o dva roky později i energetická krize a inflace.

Finanční jistoty tak mladé generaci zajistí jen opravdu vysoké majetky v řádech milionů, které nemusí pocházet jen z jejich podnikání, ale právě také z dědictví. V opačném případě se bude o svoji budoucnost obávat i nadále. Samostatným tématem jsou pak důchody, na které mají mladí našetřeno mnohem méně než jejich rodiče. Z analýzy Transamerica Center for Retirement Studies například vyplývá, že Američané z generace X mají v průměru na důchod ušetřeno 82 tisíc dolarů. Naproti tomu v případě mileniálů je medián pouhých 49 tisíc dolarů.

Vedou lidé s majetkem nad milion dolarů

Desítky bilionů, o kterých mnoho médií píše jako o velké senzaci, se v podstatě jen přesunou od jedné skupiny již bohatých lidí do druhé. Společnost Cerulli odhaduje, že zhruba 68 % bohatství převedeného mezi lety 2020 a 2045 (což zahrnuje boomery i starší generace) bude pocházet z domácností s majetkem v hodnotě alespoň 1 milion dolarů v investovatelných aktivech. Přičemž pouze 6,9 % domácností má takové bohatství, upozorňuje dále analýza Cerulli. 

Většina mladé generace tak pohádkové jmění nezíská, pokud ho už nemají jejich rodiče a prarodiče. A podobného vývoje si můžeme všímat i v České republice, kde podle odhadů patří nejbohatší pětině lidí 80 procent veškerého majetku. Za zmínku ale stojí i procento ultrabohatých, na které připadá 36 procent z celku.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články