Home Řízení rodinySpráva rodiny Petr Vít: Nepovažuji se za majitele majetku, ale za správce

Petr Vít: Nepovažuji se za majitele majetku, ale za správce

Autor Eva Ulrichová

Petr Vít, člen movité české rodiny, v rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium prozradil, proč podnikatelská rodina prodala svou firmu investorovi, jaké složky správ rodiny využívají a kdo má v jejich rodině hlavní slovo.

Petr Vít je členem české movité rodiny. Spolu s jeho sestrou a rodiči vybudovali úspěšný podnik, který po 25 letech prodali strategickému investorovi. Zisk z prodeje rodina vložila do svěřenského fondu, prostřednictvím kterého je majetek dále investičně zhodnocován. Správcem rodinného majetku i svěřenského fondu je sám Petr. Své celoživotní zkušenosti se správou rodinného jmění Petr dál zužitkovává a poskytuje know-how a služby dalším movitým jedincům a rodinám jako Wealth Manager. O tom, jak jeho rodina přistupuje ke správě majetku, jaká jsou hlavní rizika nebo o rozdílu při správě vlastního a cizího majetku mluvil v rozhovoru.

KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM:
JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ZNÁMÉ PODNIKATELSKÉ RODINY?

(Pozn. redakce: Petr a autorka se znají, proto si tykají.)

Jaké podniky Tvoje rodina vlastní nebo vlastnila?

My jsme měli jeden velký podnik. To byla naše hlavní činnost, kterou jsme dělali už od roku 1991. Podnik jsme v roce 2017 prodali strategickému investorovi. Část z toho nám zůstala, konkrétně sídlo firmy, které jsme z firmy vyčlenili. Stále budovu vlastníme a pronajímáme firmě, které jsme podnik prodali. Zůstala nám ještě čistírna šatstva, která byla součástí firmy a též jsme ji vyčlenili. Hlavní činnost jsme prodali strategickému investorovi, protože jsme už nechtěli být v daném oboru, tak jsme se rozhodli z toho vystoupit.

To byl obor tabákových výrobků, že?

Ano. Distribuce tabákových výrobků.

Kdo je v rodině správcem rodinného bohatství?

My jsme si stanovili rodinnou radu a rodinná rada bdí nad tím, jak je majetek spravovaný. Já jsem stanovený správcem majetku a správcem svěřenského fondu, ve kterém je většina toho majetku zaparkovaná.

Jak vnímáš pojem správu majetku?

To je přímo v tom názvu – správce. Já se nepovažuji za majitele toho majetku, ale za správce. Mým úkolem je zajistit, aby majetek byl předaný dalším generacím ve stejném nebo lepším stavu. Ten majetek máme hlavně finanční. Cílem je, aby hodnota majetku zůstala zachovaná a, pokud možno, rostla.

Jakým způsobem se snažíš o zachování hodnoty majetku?

Mám nastavenou strategii, jak bezpečně zachovat hodnotu majetku. Nehledáme nějaké speciální nebo výjimečné investice, nejdeme do startupů, nekupujeme další firmy, ale spíše to diverzifikovaně investujeme na trhu. Ne s cílem vydělat, ale zachovat hodnotu. Připadá mi to jednodušší a plní to cíl, spravovat majetek. Ne se snažit každý rok vydělat 20 nebo 30 %, nebo vlastně ani nevím, jaké číslo říct. Prostě jde o to jít bezpečně s trhem.

Jaká je ta strategie?

Tento článek je součástí prémiového obsahu. Pro zpřístupnění celého rozhovoru se prosím přihlaste. Přihlásit se .

Nemáte účet? Bezplatně se registrujte. Registrovat se zdarma.

Tento obsah je dostupný pouze pro čtenáře registrované v komunitě čtenářů Wealth Magazínu.

Související články