Home Řízení rodinyFamily office Může být Family Office dobrým investorem?

Může být Family Office dobrým investorem?

Autor Dana Halušková

Movité rodiny nemají kapacitu spravovat si finance samy, a tak stále častěji využívají služby rodinných kanceláří. V celosvětovém měřítku můžeme tento trend pozorovat už mnoho let. Rodinné kanceláře se tedy stávají důležitými hráči na finančním trhu a svoje služby postupně rozšiřují. Např. se nejedná jen o strukturu rodinného majetku a předávání, ale také o navyšování finančního kapitálu rodiny.

Family Offices – rodinné kanceláře se stávají čím dál více skvělými, ba i nejlepšími investory. Proč? Při investování mohou zúročit svoje zkušenosti se správou majetku, zároveň mají s klienty vybudované důvěrné vztahy a snaží se maximálně přizpůsobit jejich potřebám. To jsou jen některé z důvodů toho, proč jsou právě Family Offices dobrými invesotry. Jaké jsou další výhody, které nabízejí? 

Obchodní důvtip

V rodinných kancelářích pracují kvalifikovaní odborníci z mnoha oblastí, kteří si budují vztahy s externími profesionály z řad právníků, daňových poradců nebo právě investičních specialistů. Téměř každá Family Office navíc komunikuje s ostatními rodinnými kancelářemi na trhu. Navzájem sdílejí své nápady, zdroje i zkušenosti. Dokážou tak zajistit optimální alokaci aktiv i diverzifikaci portfolia.

Osobní přístup ke každému klientovi

Rodinné kanceláře také nabízejí outsourcované řešení přesně na míru. Všichni specialisté v rámci Family Office úzce spolupracují tak, aby svěřený majetek spravovali co nejlépe. A co je nejdůležitější, jejich služby jsou komplexní. Mezi hlavní nabízené služby patří právě stanovování a monitorování finančních cílů, alokace aktiv, správa investic, plánování dědictví, charitativní aktivity, daňové plánování a mnoho dalších.

Různorodost a flexibilita

Další výhodou rodinných kanceláří je jejich otevřenost různým investičním příležitostem i jejich možnosti související s kontakty, zkušenostmi. Neomezují se na jeden typ aktiv, částku, odvětví nebo region. Naopak se snaží co nejvíce přizpůsobit přání klienta a jednají v souladu s jeho požadavky a hodnotami.

Ochota přiměřeně riskovat

V České republice i v zahraničí jsou rodinné kanceláře vyhledávané pro svůj praktický investiční přístup. To znamená, že nemají strach z rizikovějších investic a ověřují si, jak fungují nejnovější trendy. Často se tedy zaměřují na rozvíjející trhy nebo investují do moderních technologií. Podle Jiřího Diblíka, zakladatele startupu VOS.health, některé zahraniční Family Offices jsou investory i právě do takto rizikových aktiv, jako jsou startupy a venture capital.

Sociální odpovědnost a inovace

Rodinné kanceláře – Family Offices sice vyznávají tradiční hodnoty, ale pokud je o investice, jsou velmi pokrokové. V současnosti se tedy věnují i odpovědnému investování (ESG) a zároveň nezapomínají na to, jak důležité jsou zisky. Investují tedy do rozvoje komunit, vzdělávání,  bydlení nebo zemědělství .

Důvěra a vzájemná úcta

Přestože rodinné kanceláře existují už desítky let, pro spoustu lidí jsou stále neznámé. Neupozorňují na sebe záměrně. Snaží se totiž zachovat soukromí movitých rodin, pro které pracují. Obě strany pracují na vzájemné důvěře řadu let, a ukazuje se, že se to vyplácí, nejen v případě investic. 
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články