Home WEALTH PLANNINGOchrana majetku Kybernetická bezpečnost jako nedílná součást správy majetku

Kybernetická bezpečnost jako nedílná součást správy majetku

Autor Eva Ulrichová

Ve světě HNWI, správy rodinných firem a investičních strategií zůstává jedno téma stále podceňované – kybernetická bezpečnost. Přitom právě ona je dnes zásadní složkou ochrany vybudovaného bohatství. Movité rodiny už dávno nemají svůj majetek pouze ve fyzických aktivech či bankovních trezorech, ale i v digitálních účtech, komunikačních aplikacích, interních dokumentech nebo e-mailech. A právě ty se stávají čím dál častěji terčem promyšlených útoků.

„Internet je skvělým místem pro manipulaci,“ říká Karol Suchánek, expert v oblasti digitální bezpečnosti, který se specializuje na ochranu movitých osob, rodin a firem. „Může vás kdykoliv zradit nejen technika, ale dokonce i váš samotný mozek.“ Zkušenosti z praxe potvrzují, že útočníci se dnes stále více zaměřují právě na jednotlivce a rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění – vlastníky firem, správce majetku, členy rodinných kanceláří i jejich blízké. Často totiž právě zde chybí komplexní systémová ochrana a většina zranitelností plyne z lidského faktoru.

Tuto skutečnost potvrzuje i analýza Verizon Data Breach Investigations Report 2023. Ze zprávy vyplývá, že z více než 16 000 analyzovaných bezpečnostních incidentů bylo 83 % způsobeno externími aktéry a 95 % motivováno finančním ziskem. Alarmující je také to, že na 74 % narušení měl významný vliv lidský faktor, zejména pak podlehnutí tzv. sociálnímu inženýrství, tedy digitální manipulaci.

NÁŠ TIP: Začněte se vzdělávat v kyberochraně už nyní. Navštivte workshop „Jak na kybernetickou ochranu vybudovaného bohatství“ na Wealth Forum – Workshop & Networking. Interaktivní workshop na toto téma s vámi povede expert na kyberbezpečnost, Karol Suchánek.

Pozor na podvodné emaily – Business Email Compromise

Zvláštní pozornost si zaslouží rostoucí počet útoků typu Business Email Compromise (BEC) – tedy útoků na bázi sociálního inženýrství. Útočník se dostane k vaším přístupovým datům díky emailu, který se textem i grafikou významně podobá známé značce. Častým příkladem jsou emaily podobající se zprávám ze společnosti Meta apod. Hackeři tato data dále používají pro manipulaci s finančními toky nebo citlivými daty. Podle zprávy se jejich výskyt téměř zdvojnásobil oproti předchozímu roku. Dále zůstává dominantní ransomware, který dle analýzy pokrýval až čtvrtinu všech útoků. Karol Suchánek proto ve svém článku pro Wealth Magazín – Premium upozorňuje: „Hacknout něčí e-mail je složité. Ale hacknout lidskou mysl je často mnohem snazší. Proto klademe důraz na vzdělávání klientů a jejich týmů. Nejlepším antivirem jste totiž vy sami.

Jak se tedy chránit?

Praktická doporučení pro ochranu digitálního majetku:

  • Zvýšit povědomí: Pravidelně školte sebe i své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti.
  • Používejte správce hesel: Moderní aplikace umožní bezpečnou správu i generování hesel a eliminují riziko jejich opakovaného používání.
  • Dvoufaktorové ověření: Zásadní prvek zabezpečení u všech citlivých účtů, ať už osobních, nebo firemních.
  • Pravidelně aktualizujte systémy: Starý software a neaktuální aplikace patří mezi nejčastější vstupní brány útoků.
  • Provádějte bezpečnostní audity: Nechte si nezávisle otestovat vaši infrastrukturu. O slabých místech je lepší vědět předem než až po útoku.

Odborníci dále doporučují průběžně kontrolovat, zda vaše údaje neunikly – např. prostřednictvím portálu haveibeenpwned.com nebo nastavením upozornění přes Google Alerts.

Digitální prostředí se mění rychleji než kdy dřív. Ale právě proto se dnes stává osobní a firemní kybernetická bezpečnost zásadním pilířem dlouhodobého udržení a ochrany vybudovaného bohatství. Přístup „Mně se to stát nemůže“ už dávno neplatí.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články