Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie K investicím přistupujeme jako k ragby

K investicím přistupujeme jako k ragby

Autor Jan Svoboda

Co má společného investování do expandujících podniků a ragby? Zní to jako začátek byznysového vtipu, ale je to docela vážně míněný dotaz. A správná odpověď zní: Překvapivě toho mají společného docela dost. Nicméně pokud si myslíte, že hlavním pojítkem těchto dvou světů je drsnost, neústupnost a odhodlání porvat se o vítězství do krve, jste vedle jak ta jedle. Tedy aspoň pokud jde o investice, za kterými stojí skupina Prime Fund.

Pokud sledujete aktuálně probíhající světový šampionát v ragby, možná jste zahlédli náš sponzorský spot. Říká se v něm, že na začátku každého vítězství a každého rekordu je investice do pokroku. To je věta, za kterou si stojíme. Zároveň je ale dokonale univerzální, hodí se takřka k jakémukoli sportu. Tak proč sponzorujeme zrovna ragbyové přenosy?

Sport osvalených drsňáků, kterým často po vyndání chráničů chybí v úsměvu hned několik zubů, jsme si vybrali zcela záměrně. Prolínají se v něm totiž hodnoty, které dokonale odrážejí naši vlastní filozofii. A to jak investiční, tak životní. Rozhodně nám nejde o to, abychom své zájmy prosazovali za cenu soupeřova krveprolití. To, čeho si v ragby vážíme, je naopak gentlemanství, férovost, tradice a sounáležitost.

My sami – tím myslím vedení Prime Fundu – jsme všichni aktivní sportovci. Ragbisté z nás už bohužel nebudou, ale třeba na greenu nebo při surfování se potkáváme s řadou obchodních partnerů i se zástupci firem, o které se investičně zajímáme. A ukazuje se, že právě sport otevírá spousty dveří i společných témat. A taky velmi rychle odhaluje charakter druhého člověka, což je v byznysu naprosto klíčové. Bez správné chemie to totiž nejde. Zato když to dobře sepne, může vzniknout vztah, ze kterého obě strany budou těžit dlouhé roky.

Podpora od začátečníků až po „prvoligové hráče“

Ve skupině Prime Fund investujeme do začínajících projektů i pokročilých podniků. Sportovní analogií by se dalo říct, že hledáme talenty a ty pak nadšeně rozvíjíme až po vrcholovou úroveň. Funguje to následovně.

Mladé talenty oslovujeme v rámci Prime Fund Lab. To je náš privátní investiční projekt, za kterým stojíme já a můj obchodní partner Dušan Moskaliev. Nikdo jiný, jen my dva. Rozhlížíme se po možnostech, monitorujeme trh a snažíme se mezi projekty v rozjezdové fázi identifikovat ty s největším tržním potenciálem. Riziko toho, že něco nevyjde, neseme jen my dva. Na nikoho jiného ho nepřenášíme.

Když se nějaký projekt propracuje až do pokročilé fáze, kdy už má stabilizovaný a trhem osvědčený produkt a obchody v určitém objemu, může po splnění přesně daných kritérií postoupit do fondu kvalifikovaných investorů Prime Fund SICAV, kde mu pomůžeme s další expanzí. Jako když se úspěšný sportovec propracuje do reprezentace.

Pokud ještě na chvíli zůstaneme u sportovních přirovnání, naším cílem není dovést nadějného sportovce k několika rychlým medailím a pak ho vyslat do světa k zahraničním klubům. Naopak si zakládáme na tom, abychom ho doprovázeli po co nejdelší dobu jeho sportovní kariéry. Ze zainvestovaných projektů proto netoužíme vytvořit žádné rychlokvašky stylem „rychle koupil – zhodnotil – rychle prodal“. Sázíme na stabilní dlouhodobý růst, klidně pomalejší, ale o to trvalejší.

Firma tak s námi může růst od pre-seed fáze až po béčkové i céčkové investice. Aniž by cestou do hry vstupovali další investoři – „koučové, trenéři“, každý s jiným tréninkovým plánem.

V rámci České republiky je tohle velmi ojedinělý přístup, ale my věříme, že je skutečně smysluplný. Ostatně na prvních zainvestovaných projektech už se nám to ověřuje v praxi. A to, že nás foundeři společností doporučují dál, je jen dalším potvrzením. Ovšem aby to celé mohlo fungovat, je třeba důsledně vybírat opravdu ty nejlepší z nejlepších. Proto výrazně upřednostňujeme kvalitu nad kvantitou. Naší vizí je přidávat projekty po jednotkách. Nikoli nabírat desítky „možná by to mohlo vyjít“ investic a dopředu počítat s tím, že ne úplně malá část z nich prostě nevyjde.

Dokonalý talent nestačí

Mimochodem, mohlo by se zdát, že pro projekty hledající investory je vstupenkou do Prime Fund Lab nebo Prime Fund SICAV geniální nápad. Ale není tomu tak. Stejně jako ve sportu nestačí mít k úspěchu jen talent (byť výjimečný). Vždy je klíčová i vůle rozvíjet talent dál a cíleně na sobě dřít.

My hledáme to samé. Lepší je pro nás dobrý nápad, za kterým stojí odhodlaní a uvědomělí foundeři, cíleně pracující na všech aspektech jeho rozvoje, než geniální nápad, kterému chybí zvládnutá exekutiva. Protože jak známo, geniálních (ale špatně provedených) nápadů jsou plné hřbitovy. A my chceme budovat síně slávy, ne místa posledního odpočinku.

Autor: Jan Svoboda, zakladatel skupiny Prime Fund

Sponzorský spot k ragby

Související články