Po turbulentním období covidové pandemie, energetické krize a inflace přišla letos dlouho očekávaná stabilizace. A dobrou zprávou je, že by podle analytiků měla pokračovat i příští rok, minimálně v prvním pololetí, nejspíš ještě déle. Na konci roku 2025 se ale zřejmě projeví vyšší nejistota ohledně celní a imigrační politiky USA a kdykoliv samozřejmě můžou přijít i nečekané změny. Jak to všechno zohlednit ve vašem portfoliu?
Začátek roku 2025 se rychle blíží a s ním přicházejí i investiční prognózy analytiků. Většina z nich mluví o ekonomické stabilitě, dezinflaci, mírném růstu a uvolňování měnové politiky. To zní celkem pozitivně, ale objevují se i náznaky nejistoty spojené s novým americkým prezidentem. Kromě správného výběru investičních produktů tak bude zásadní i jejich načasování.
Americké a japonské akcie
Podle analytiků významných světových bank, jako je Morgan Stanley nebo UBS, bude rok 2025 přát rizikovějším aktivům. Investoři by tedy měli zvážit především akcie a spreadové produkty s pevným výnosem. A pokud jde o konkrétní oblasti, nejvíce odborníci věří Spojeným státům a Japonsku. Evropa totiž roste pomaleji, Čína čelí deflačním tlakům i celním rizikům a rozvíjejícím se trhům by rostoucí obchodní napětí také neprospělo.
Z typů aktiv dominují investičním doporučením akcie, protože americké státní dluhopisy by měly nadále klesat. Zhruba do 6 měsíční by ale měl Fed (centrální bankovní systém USA) snižování pozastavit, na konci roku tedy může být situace jiná. Přesto je stratégové investiční banky Morgan Stanley příliš nedoporučují.
Nejistá politika
Ve Spojených státech se očekává zmírnění specifických regulačních požadavků, které by mohlo mít pozitivní vliv na společnost o trhy. Vláda Donalda Trumpa tak v ideálním případě přinese oživení v oblasti fúzí a akvizic, což opět nahrává akciím. Zavedení cel a přísnějších podmínek pro přistěhovalce ale bude mít přesně opačný efekt a koncem roku 2025 se očekává zpomalení růstu USA, zatímco o několik měsíců později se změna projeví i v Evropě. Stále se ale jedná pouze o odhady a doporučení.
„Vždy může dojít k politickým událostem, které budou mít pozitivnější nebo negativnější makroekonomické dopady,“ říká v Investičním výhledu pro rok 2025 Michael Zezas, globální vedoucí oddělení fixních příjmů a tematického výzkumu Morgan Stanley, a dodává, že je nutné sledovat signály od klíčových politiků a investice velmi pečlivě načasovat.
Uprostřed bouřlivých 20. let
Politický vývoj v USA považují za klíčový i analytici švýcarské banky UBS. Uprostřed dekády podle nich může skončit nebo pokračovat bouřlivá éra vysokého ekonomického růstu, silných tržních výnosů a zvyšující se produktivity. Vypracovali tedy dva možné scénáře a ten rizikovější počítá s tím, že celní poplatky, nadměrné fiskální deficity a geopolitické spory způsobí vyšší inflaci, slabší růst a volatilitu trhu. Proinflační optimističtější scénář naopak směřuje k solidnímu růstu a pokračujícím investicím do umělé inteligence. Na základě toho vidí šanci v amerických akciích, ale také v kvalitních dluhopisech a zlatě. Opatrnější jsou jen s vyhlídkami ohledně růstu amerického dolaru.
Jak upravit své portfolio?
Předpovědi analytiků už znáte. Pokud je ale chcete aplikovat na své portfolio, měli byste mít přehled o širším kontextu i o svých investičních možnostech. V Morgan Stanley tedy sází na tři principy, jejichž dodržování může investorům pomoci:
- V první řadě jde o jakousi investiční hygienu, kdy si vytvoříte dlouhodobý plán, který budete průběžně upravovat.
- Dále byste měli chápat geopolitická i ekonomická rizika, ale zároveň hledat vhodné příležitosti.
- A za třetí je žádoucí využít dostupné nástroje typu AI ke zvýšení efektivity portfolia. V tom se shodnou i s analytiky známé švýcarské banky UBS, která navíc doporučuje do umělé inteligence investovat, stejně jako do akcií , zlata nebo zdrojů energie.