Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Jaké jsou novinky na trhu s fúzemi a M&A transakcemi?

Jaké jsou novinky na trhu s fúzemi a M&A transakcemi?

Autor Dana Halušková

V České republice se po dvou čtvrtletích zvýšila ekonomika o 0,1 % a tím oficiálně skončila recese. Ovšem nejen Česká republika, ale celý středoevropský region se potýká s jejími následky. Jak si vede trh s M&A transakcemi? Počet uskutečněných transakcí výrazně klesl. Přesto existují obory, kterým se daří i v této turbulentní době.

Fúzí a akvizic v České republice v prvním čtvrtletí 2023 výrazně ubylo a podobná situace je i v ostatních zemích střední a východní Evropy, uvádí agentura TPA. Velký podíl na tom má pokles ekonomiky a samozřejmě také válka na Ukrajině, která je v očích zahraničních investorů CEE regionu velmi blízko. Stále se ale najdou obory s velkým potenciálem a v příštích měsících může přijít i mírné oživení.

V popředí zájmu zůstává energetika, ale i softwarová řešení a automatizace výroby. Důkazem je i jediná transakce s dostupnými údaji v Česku, a to akvizice brněnské softwarové firmy PUXDesign, která se stala součástí technologické skupiny BiQ Group. „Cílem transakce byla snaha podpořit PUXdesign v expanzi mezi velké zákazníky a k expanzi do zahraničí,“ řekl, Jiří Hlaváč, partner ve společnosti TPA Valuation & Advisory, která analýzu trhu fúzí a akvizic zpracovává.

ČTĚTE TAKÉ: PRÁVNÍCI JAKO INŽENÝŘI TRANSAKČNÍH NÁKLADŮ

V objemu transakcí vítězí energetika

„Největší objem transakcí v regionu jsme zaregistrovali v prvním čtvrtletí v odvětví energetiky, a to již třetí čtvrtletí v řadě. Energetika se v prvním čtvrtletí podílela na celkovém objemu transakcí z 38 procent. Nejvíce transakcí bylo přitom tradičně v Polsku,“ popsal aktuální vývoj Hlaváč. 

V České republice se od ledna do března 2023 uskutečnilo 14 transakcí, zatímco v minulém roce jich ve stejnou dobu bylo 20. Mnohem více je ale rozdíl vidět na celkové částce za provedené transakce. Celkový objem se ze 175 milionů eur (4,1 miliardy korun) snížil na pouhé 4 miliony eur, tedy 93,4 milionů korun. V celém regionu počet transakcí meziročně vzrostl o 24 procent, ale jejich objem klesl zhruba na polovinu. Loni dosáhla celková částka 7,1 miliardy (165,8 milionů korun), zatímco letos to bylo jen 3,67 miliardy (85,7 milionů korun).

Energetického průmyslu a obnovitelných zdrojů se týká i nejvýznamnější transakce z celého období, kterou představuje akvizice rumunského výrobce a distributora elektřiny ENEL SpA řeckou energetickou společností Public Power Corp SA. Italská energetická skupina ENEL tak podle plánu snižuje svůj konsolidovaný dluh. Některé evropské společnosti prodává a soustředí se více na americký trh, na kterém už nyní působí.

Sektory budoucnosti?

Kromě zelené energetiky, IT a telekomunikací stoupá zájem také o další oblasti, které souvisejí s aktuálními trendy na trhu. Příští čtvrtletí by tedy mohlo patřit i potravinové bezpečnosti, obrannému průmyslu nebo dodávkám materiálu. Výrazný růst M&A transakcí ale zatím odborníci neočekávají.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články