Správní radu nepotřebují jen velké obchodní společnosti. Důležitou roli hraje i v nadacích a nadačních fondech, kde funguje podobně a stará se především o jejich udržitelný rozvoj a plnění stanoveného účelu. Na základě toho se zaměřuje na krátkodobé i dlouhodobé cíle organizace, kompetenci a odpovědnost jednotlivých členů nebo vztahy s managementem.
Posledních 10 let musely nadace v Česku spoléhat jen na nadační právo. Letos ale vznikl i Český nadační kodex, který přináší důležitá a především praktická doporučení. Mimo jiné tedy stanovuje i zásady pro činnost správní rady, která musí být součástí každé nadace na území ČR. Upřesňuje její roli ve strategickém řízení v návaznosti na základní vize a hodnoty, řeší personální politiku i vztahy k dárcům a celé společnosti. Role tohoto orgánu tedy získala jasný rámec, který může nadacím velmi usnadnit práci.
Strategické řízení nadace
Aby nadace co nejlépe plnila stanovený účel, její správní rada se stará o strategické řízení. To znamená, že vypracovává plány a cíle, které podle nadačního kodexu musí být v rovnováze se zdroji, a to v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém horizontu. Důležité body strategie pak správní ráda probírá na svých zasedáních, což usnadňuje její každodenní chod i činnosti zaměstnanců a dobrovolníků.
Vytváření personální politiky
Správní rada také zajišťuje ochranu samotné nadace a všech, kdo pro ni pracují, tedy zaměstnanců, dobrovolníků i členů správní rady. Určuje jejich kompetence i práva a povinnosti a v gesci má i etický rámec činností. Dále provádí nábory a hodnocení zaměstnanců nebo výběr členů správní rady, upřesňuje jejich obměňování nebo výši odměn. Specificky se pak věnuje postavení předsedy, jeho vztahům s managementem a opatřením proti střetu zájmů, které zdůrazňuje i Český nadační kodex:
„Člen správní rady, stejně jako další osoby, které pro nadaci vykonávají nějakou činnost, si uspořádají své poměry tak, aby se pokud možno vyhnuli střetům zájmů.”
Dohled na dodržování zákonů i řídících dokumentů
Už přes 10 let se české nadace řídí nadačním zákonem, který je součástí občanského zákoníku. Správní ráda tedy dohlíží i na dodržování legislativy, na to, že jsou všechny její aktivity v souladu se zákonem a platnými vyhláškami. A dnes jí v tom pomáhá i zmiňovaný kodex. Normou jsou pro každou nadaci ale i její vlastní řídící dokumenty týkající se grantů i dalších záležitostí, které musí být nejen správně vytvořeny, ale také pravidelně aktualizovány.
Odpovědnost vůči dárcům
Na správní radě je kromě budování interních vztahů i péče o dárce, ať už jsou jejich příspěvky v jakékoliv výši. Slouží k tomu nejen zákonné minimum ve formě výročních zpráv s jasně daným obsahem. Klíčové jsou i zprávy o finančním hospodaření a mnoho nadací pořádá i setkání s vybranými dárci, případně se jim snaží osobně poděkovat. Díky moderním technologiím navíc mohou členové správní rady donory snadno informovat o tom, kam přesně jejich dary putují a jaký mají dopad.
Šíření dobrého jména nadace
A zapomenout nesmíme ani na vztahy s veřejností, které opět stojí na efektivní komunikaci členů správní rady i celého týmu. Zásadní informace o chodu, plánech i výsledcích by tedy měli znát opravdu všichni, kdo v nadaci pracují nebo dobrovolně pomáhají. Jen tak mohou její dobré jméno společně šířit dál a podaří se jim oslovit další potenciálně dárce.