Home Řízení rodinyRodinné podnikání Jak připravit rodinnou firmu na konec přechodného období pro brexit

Jak připravit rodinnou firmu na konec přechodného období pro brexit

Autor Redakce

Dne 31. ledna 2020 vystoupilo Spojené království z Evropské unie. Vzhledem k významnému dopadu na ekonomiku evropských podniků obchodujících v Británii, bylo do 31. 12. 2020 ustanoveno „přechodné období“. Na co a jak se připravit od 1. 1. 2021?

Od konce ledna do konce roku 2020 je platná smlouva o vystoupení UK mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Součástí této smlouvy je, že v době „přechodného období“, tedy do 31. prosince 2020, platí pro firmy podnikající ve Velké Británii stejná pravidla jako doposud. Změna však nastává od 1. ledna 2021. Nejvíce může být váš podnik postižen v oblasti daní a cel.

Jaké změny můžete očekávat?

Od začátku roku 2021 budou v platnosti stejná pravidla pro podnikání se Spojeným královstvím jako s jakoukoliv jinou zemí, která není členem Evropské unie. Tato pravidla se týkají především daňové legislativy a celního systému. V průběhu přechodného období probíhají jednání mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím o volné obchodu. V případě, že bude dohody dosaženo, budete při obchodování se Spojeným královstvím muset:

 • podávat celní prohlášení při dovážení zboží do UK, z UK, popř. při jeho převážení skrz Spojené království; případně po vás mohou být vyžadovány údaje a dokumenty o bezpečnosti a zabezpečení
 • splňovat formální povinnosti při dovozu či vývozu zboží, na které se vztahuje spotřební daň (např. tabák, alkohol, paliva)
 • mít zvláštní licenci pro přepravu některého typu zboží, např. chemické látky, odpad…
 • řídit se pravidly Spojeného království pro transakci
 • DPH účtovat v zemi, do které dovážíte zboží ze Spojeného království. Pokud zboží dovážíte do UK, budete v zemi vývozu osvobozeni od DPH. Ve Spojeném království je ale třeba dodržovat veškerá pravidla týkající se daní dovezeného zboží

Pokud nedojde k domluvě o volném obchodu, budete navíc muset:

 • platit clo na zboží vyvážené ze Spojeného království do Evropské unie
 • dodržovat případné kvóty při dovozu určitého zboží do UK

Změna se vaší firmy dotkne pouze v případě, že:

 • nakupujete zboží/služby ze Spojeného království
 • prodáváte zboží/služby do Spojeného království
 • užíváte služeb, zboží či materiálů ze Spojeného království k dalším obchodním aktivitám s partnerskými státy EU v rámci preferenčních vztahů
 • převážíte zboží přes Spojené království

Zvláštní podmínky jsou v platnosti pro území Severního Irska. V případě, že vaše podnikání probíhá se Severním Irskem nebo skrze ně, budou se zvláštní změny týkat nejen cla, ale také DPH a spotřební daně. V takovém případě se obraťte na místní úřady s dotazy o informace ke konci přechodného období, potřebným dokumentům a dalším náležitostem.

Jak připravit váš rodinný podnik na konec přechodného období?

Doporučujeme co nejdříve začít s přípravou na konečný odchod Spojeného království z Evropské unie a předejít tak nepříjemným situacím souvisejícím s nedostatečným obeznámením se s pravidly pro obchod s „třetí zemí“.

 • Připravte si, co vás zajímá ohledně vašeho podnikání, a kontaktujte místní infocentra a úřady. Požádejte nejen o informace a zodpovězení dotazů, ale i vysvětlení toho, co vaši firmu čeká a jak se v konkrétním případě na vystoupení Spojeného království z EU připravit, včetně případné dokumentace a dalších formalit.
 • Komunikujte se svými obchodními partnery. Konec přechodného období může výrazně ovlivnit váš obchodní řetězec. Proto je potřeba zjistit, co změna bude znamenat pro vaše dodavatele, zprostředkovatele a dopravce.
 • Pravidelně pročítejte webové stránky Evropské komise, kde naleznete mnohé informace k přípravě na konec přechodného období. Stránky se zabývají různými tématy souvisejícími s vystoupením Spojeného království z Evropské unie.


Chcete dostávat pozvánky na akce a bezplatné webináře?
Přihlaste se k odběru novinek!

Související články