Home AKTUALITY Nové zvýhodněné bankovní úvěry a záruky pro rodinné podniky

Nové zvýhodněné bankovní úvěry a záruky pro rodinné podniky

Autor Redakce

Od května 2019 se příznivě vyvíjí situace pro rodinné podniky. V květnu 2019 byla vládou schválená definice rodinného podniku, od 1. březnu 2020 rodinné firmy mohou získat oficiální status Rodinného podniku a duben 2020 přinesl podnikatelským rodinám další výhody v podobě zvýhodněných bankovních úvěrů a záruk.

V návaznosti na možnost registrace rodinných firem a získání statusu Rodinného podniku připravila Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu další podporu pro rodinné podniky. Od 1. dubna 2020 je tak spuštěn program pro získání zvýhodněných úvěrů a záruk pro malé a střední podniky mezi něž jsou řazeny i ty rodinné. Podmínkou pro zvýhodněné bankovní služby je Osvědčení AMSP ČR o registraci rodinné firmy, kterým je vašemu podniku připsán oficiální status Rodinného podniku.

ČTĚTE TAKÉ: Co je to rodinný podnik?

Rodinné podniky mohou využívat podporu z programů GEN-Záruka a Expanze: Expanze-úvěry, Expanze-záruky.

Expanze-úvěry

Tento program nabízí nejen rodinným podnikům, ale i malým a středním podnikatelům zvýhodněné úvěry určené především na zahájení podnikání. 

Podmínky

  • Podnikání na území ČR mimo Prahu
  • Spolufinancování komerčním úvěrem jakéhokoliv ze smluvních partnerů ČMZRB

O úvěru

Můžete čerpat úvěr ve výši od 1 mil. po 45 mil. Kč. Splatnost může být až 10 let v závislosti na výši úvěru a typu financování. Banka nabízí úvěr bez jakýchkoliv poplatků a úroků. Výhodou je možnost odkladu splátek až na 3,5 roku a finanční podpora k úhradě komerčního úvěru ve výši až dvou milionů Kč.

Více o úvěru se dozvíte ZDE.

Expanze-záruky

Program Expanze-záruky by vám měl poskytnout snazší přístup k provozním nebo investičním úvěrům. Projekt však, obdobně jako v podmínkách úvěru, musí být realizován kdekoliv v České republice krom hlavního města Prahy. Výhodou záruky je, že je bez poplatků. Banka vám záruku poskytne pro úvěry ve výši 3 – 40 mil. Kč po dobu až 10 let. Výše záruky může dosahovat až 70 % z jistiny.

Více o programu Expanze-záruky se dočtete ZDE.

GEN-záruka 

Program GEN-záruka vznikl na podporu mezigeneračního transferu rodinného podniku. Projekt by tak měl usnadnit provoz podnikání i po předání firmy potomkům. Tento typ záruky je poskytován pouze pro investiční úvěry, a to až do výše 80% jistiny úvěru. Výhodou jsou nulové poplatky za program. Záruku vám banka poskytne až na 8 let.

Na rozdíl od programů Expanze – úvěry a Expanze – záruky, kterých mohou využít všichni malí a střední podnikatelé (tzn. i rodinné podniky), je program GEN-záruka určen pouze rodinným firmám.

Více o programu GEN-záruka se dozvíte ZDE.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články