Home LifestyleŽivotní styl Jak na rozpočet při vaší dovolené? Neřešte každou korunu, ale mějte jasný plán

Jak na rozpočet při vaší dovolené? Neřešte každou korunu, ale mějte jasný plán

Autor Dana Halušková

Čas dovolených je opět tady. Tentokrát trochu změníme téma a místo tipů na luxusní destinace se podíváme, jak si volné dny užít bez zbytečného utrácení, nebo dokonce půjček. Ale nemějte strach, doma kvůli tomu zůstávat nemusíte, tady je pět osvědčených cestovatelských tipů. 

Dovolená má být nejpříjemnějším obdobím roku, kdy si odpočinete od každodenního stresu a načerpáte energii na další měsíce. Experti se dokonce shodují, že dovolená je potřebná pro další vize a plány. Pokud se na pár dní odprostíte od práce, poté přijdou nové nápady. Abyste si vaší dovolenou skutečně maximálně užili, je potřeba si vše dobře promyslet a stanovit cestovatelské cíle. A jejich součástí je samozřejmě i finanční plán.

Začněte tím nejpříjemnějším

Snění, plánování a hledání ideálních možností vás na dovolenou příjemně naladí. Odborníci doporučují udělat si podrobnou rešerši, která vám zároveň pomůže lépe stanovit rozpočet. Neznamená to, že musíte obracet každou korunu, ale základní představu byste mít měli. 

A co můžete do rešerše zahrnout? Zodpovězte si například tyto otázky:

  • Co bych chtěl na dovolené dělat?
  • Kam bych chtěl jet? A spíše teplo nebo chladnější počasí?
  • Co bych tam chtěl vidět?
  • Co vidět/dělat nepotřebuji?
  • Kde a jak se zrelaxuji?
  • Apod.

Mějte naspořeno předem a neplaťte víc, než musíte

Co má dovolená společného s vánočními dárky? Ani na jedno byste si neměli půjčovat. Nejde o životně důležité výdaje, ani o investici, která by vám časem přinesla zhodnocení. Když jsou tedy finance potřeba spíš na rozjezd podnikání, stavbu domu nebo nové auto, doporučujeme oželet exotické destinace a vybrat si méně nákladnou dovolenou v tuzemsku. Další rok si pak zase můžete dopřát luxusu, na který jste zvyklí. A pokud si budete spořit v průběhu celého roku, čekají vás těsně před dovolenou už jen příjemné povinnosti a ne zbytečný stres.

Vyrazte mimo sezónu

Během hlavní sezóny je všude spousta lidí a ceny šplhají zbytečně vysoko. Pokud tedy nemusíte jezdit na dovolenou v období prázdnin nebo celozávodní dovolené, doporučujeme vyrazit jindy. Díky tomu nejen ušetříte, ale hlavně si užijete příjemnou dovolenou bez davů turistů a přeplněných pláží.

Nevažte se na konkrétní termíny a místa

Čím flexibilnější budete, tím větší máte šanci, že se dostanete na zajímavá místa za rozumné ceny. To samozřejmě neznamená, že byste si neměli pořizovat vlastní rekreační nemovitost. Ta může být naopak zajímavou investicí, a to i v případě, že se rozhodnete pro sdílené spoluvlastnictví. Máme na mysli spíš možnost využití last-minute zájezdů nebo levných letenek.

Připravte se na nečekané výdaje

I když budete mít dokonalý plán, může se přihodit něco nečekaného. Částečně vás v takových chvílích ochrání cestovní pojištění, na kterém se určitě nevyplatí šetřit. Dále byste měli mít připravenou i záložní platební kartu a dostatek hotovosti, kdyby došlo ke ztrátě nebo krádeži. A pokud vyrážíte do zahraničí, je dobré znát i místo české ambasády a podívat se na web ministerstva zahraničí, kde najdete užitečné tipy pro návštěvu většiny zemí.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články