Na nákup investičního bytu stále není pozdě. Naopak, pokud hledáte dlouhodobou investici a máte dostatek finančních prostředků, máte ideální příležitost. Po covidových letech se nájmy znovu zvyšují a zájemců přibývá. Co aktuální vývoj ovlivňuje?
V poslední době některé analýzy (např. Vaulo.cz, Silverlinere) zaznamenaly nejen snížení poptávky po koupi nemovitosti a naopak zvýšení zájmu o nájemní bydlení, ale také snížení cen nemovitostí a naopak zvýšení nájemného. Zdražení pronájmů nezpůsobují jen vysoké hypoteční sazby. Ve velkých městech se na zvýšení cen částečně podílela uprchlická krize a svou roli samozřejmě sehrává i inflace. Podle tiskové zprávy Silverline Real Estate tedy okolnosti nahrávají investorům, kteří hledají stabilní pasivní příjem.
„Z pohledu výnosnosti pronájmů vidíme prostor pro další růst nájmů, a to až o 30 % vůči současné hladině. Jde však spíše o dlouhodobou perspektivu,“ odhaduje Dan Vaško, CEO FKI Silverline Real Estate. „Nejvyšší růst očekáváme ve městech, která trápí deficit nabídky vůči poptávce, a zároveň mají nyní nízkou výnosnost pronájmů. Konkrétně bych jmenoval Plzeň či České Budějovice, nadále se dá očekávat silný růst také v Praze a Brně, zejména díky relativně vyšší koncentraci uprchlíků,” dodává.
Ceny pronájmů rostou, ale ne nijak dramaticky
V Praze a Brně rostly nájmy meziročně o více než 20 %. V ostatních krajských městech se až na výjimky dostaly na dvojcifernou hodnotu. Podle analýzy společnosti Valuo.cz, o které jsme nedávno publikovali (zde) celorepublikově vzrostly nájmy o 10 %. Přesto nájemníci stále zaplatí méně než v západoevropských zemích. Fond kvalifikovaných investorů Silverlinere uvádí, že v České republice dosahují výdaje za tento typ bydlení průměrně 20 % disponibilního příjmu, kdežto v Německu nebo Velké Británii je to běžně 30 %, v hlavních městech i více.
ČTĚTE TAKÉ: 10 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH PARAMTERŮ PŘI VÝBĚRU NEMOVITOSTI K PRONÁJMU
Vysoké nájmy nevadí. Na západě je nájemní bydlení standardem
V české povaze je touha po vlastním bydlení silně zakořeněná. Pravděpodobně to tkví v pocitu, že vlastnit nemovitost lidem přináší vyšší společenský status. Data ze zahraničí ale jasně ukazují, že vyšší procento lidí s vlastním bydlením mají chudší a méně vyspělé státy. Například v německém Berlíně bydlí ve vlastním pouze 20 % obyvatel a celostátní průměr se pohybuje okolo 50 %. Naproti tomu v Rumunsku, nejchudší zemí v EU, je to 97 %. obyvatel.
V České republice se poměr bydlení ve vlastním velmi liší i na základě krajů. „Podíl nájemného bydlení v bytovém systému v ČR přímo souvisí s příjmem domácností a situací na trhu nemovitostí, což vytváří celkovou příjmovou dostupnost. Pokud se podíváme na údaje ČSÚ, tak poměr mezi vlastnictvím a nájemným bydlení je velmi rozdílný nejen v jednotlivých krajích ČR, ale všech státech EU podle míry bohatství rezidentů v daném regionu,“ potvrdil redakci Wealth Magazínu Pavel Kolář, řídící partner společnosti Multi Family Office. „Zvyšující se příjmová nerovnost v ČR a také vyšší nároky na posuzování úvěrové bonity žadatelů ze strany bank přinesla extrémní ochlazení na hypotečním trhu a přímým důsledkem bude vysoká poptávka po nájemním bydlení. Jsem proto přesvědčený, že v dalších letech budeme svědky obratu trendu od vlastnictví k nájmu. Historické souvislosti nás sice za posledních 30 let podvědomě vedly k vlastnictví, díky čemuž obsazujeme první polovinu žebříčku bydlení ve vlastním v EU, ale pokud se podíváme na Německo, Rakousko, Švýcarsko, tak tam bydlí ve vlastním max. 50 % rezidentů a nejedná se o žádné sociální stigma, “ doplnil.
Výnosnost pronájmu z pohledu investora
Výnosnost pronájmů je u nás poměrně malá, ale na druhou stranu mohou majitelé investičních bytů počítat s poměrně stabilním pasivním příjmem. Výhledově by navíc mělo přibývat lidí, kteří budou v nájmu žít dlouhodobě, třeba i celý život. Konkrétně jsme byli zvyklí na výnosnost okolo 5 %, ale během posledních 4 let ceny nájmů stagnovaly a nemovitosti výrazně zdražovaly, což způsobilo pokles na 3,6 %. Pomalu se opět posouvá k původním hodnotám, a tak jde podle analytiků spíše o přirozený vývoj než o dramatické změny.