Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Ceny nemovitostí klesají po celé ČR, nájmy se naopak zvyšují

Ceny nemovitostí klesají po celé ČR, nájmy se naopak zvyšují

Autor Dana Halušková

Očekávané ochlazení českého realitního trhu je tady. Potvrzuje to i nová analýza společnosti Valuo, která se zabývá vývojem cen bytů v období od 4Q/2021 do října 2022. O kolik procent nemovitosti zlevnily? A co je hlavní příčinou?

Poptávka po bytech v ČR se podle dat společnosti Valuo za poslední rok snížila o čtvrtinu. K hlavním důvodům patří přísnější podmínky hypoték a rostoucí úrokové sazby. Kupní síla tak klesá a spousta lidí volí místo vlastní nemovitosti nájemní bydlení, které naopak zdražuje.

Méně hypoték – méně prodaných bytů

Ceny bytů ovlivňuje více faktorů. Během posledního roku to byly hlavně sazby hypoték, které ČNB zvýšila na 5,75 %. Reagovala tak na rostoucí inflaci umocněnou válkou na Ukrajině. Spousta Čechů kvůli tomu na hypotéku nedosáhne a vlastní byt si nemůže dovolit. Počet prodaných bytů tedy v celorepublikovém průměru klesl o 26 %. V některých městech je ale situace mnohem horší. Rekordní pokles zaznamenalo Valuo v Liberci, kde se meziročně prodalo o celých 54 % bytů méně.

Zdroj: Valuo.cz

 „Je to celkem logicky očekávaný vývoj. Po zvýšení úrokových sazeb se snížil počet poskytnutých hypoték, tím pádem se snížila kupní síla. Prodávající, kteří na tuto situaci nereagují a ceny nesnížili, neprodají a jejich nemovitosti tak visí na realitních serverech dlouhé měsíce,” komentuje výsledky analýzy zakladatel webu valuo.cz, Radek Šitera.

Kolik ušetříte?

Pokud patříte k těm šťastnějším a plánujete v nejbližších měsících nákup nemovitosti, jistě vás zajímají konkrétní čísla. Podle portálu Valuo.cz se průměrné zlevnění pohybuje okolo 270 tisíc korun. Jen letos v říjnu zlevnilo 22 % nemovitostí, zatímco loni to bylo ve stejném období pouze 12 %.

Prodlužuje se i průměrná doba inzerce. Počet nabídek bytů, které se inzerují déle než 120 dní, meziročně vzrostl o 67 %. Průměrná doba inzerce bytu je nyní 82 dní,” dodává Šitera.

Zdroj: Valuo.cz

Luxusních bytů se zlevňování netýká

Pro zajímavost přidáváme i údaje týkající se nejdražších nemovitostí, které naopak šplhají stále výše. Za nejvyšší částku se podle předpokladů prodal byt v Praze. Nové majitele stál neuvěřitelných 85 milionů korun. Druhou nejdražší lokalitou se ale překvapivě staly Karlovy Vary, a to díky bytu v ceně 22 milionů korun.

Nájmy nadále rostou

Aktuální čísla naopak nahrávají pronajímatelům, kteří bez problému najdou zájemce, i když nájem zvednou o 10 %. Právě o tolik vzrostly ceny od prvního čtvrtletí letošního roku. Za metr čtvereční se průměrně v nájmu zaplatí 265 korun a v Praze dokonce 352 korun. Nejde jen o to, že se do nájmu stěhují lidé, kteří nedosáhnou na hypotéku, ale také tento typ bydlení vyhledávají uprchlíci z Ukrajiny. Pokud tedy vystavíte byt k pronájmu, pravděpodobně na realitním serveru zůstane pouhých 31 dní. Přitom ještě loni byste ho průměrně inzerovali 86 dní.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články