Nákup soukromého letadla je už na první pohled velmi vzrušující záležitostí. Pro většinu movitých lidí znamená mnohem víc svobody, flexibility, celkovou změnu životního stylu nebo i ulehčení firemního cestování. Nákup ale rozhodně neuspěchejte a poraďte se s celou rodinou i s vaším wealth managerem. Důležitou roli přitom hrají technické a ekonomické faktory i rodinné hodnoty.
Z finančního hlediska se vám vlastní letadlo vyplatí jen v případě, že nalétáte zhruba 200 až 300 hodin ročně. Některé zdroje ale uvádějí i 400 hodin, protože záleží i na konkrétních destinacích či letových třídách. Pořízení letadla je v každém případě nákladné, stejně tak jeho provoz. Na druhou stranu vám ušetří spoustu času a otevře nové obzory, poskytne nezávislost a jistou míru svobody. A pokud bude složit celé rodině nebo managementu firmy při pracovních cestách, určitě se může vyplatit.
Parametry pro výběr
Pro začátek bude potřeba si ujasnit, jestli půjde o stroj na dlouhé lety za oceán nebo spíš na krátké vzdálenosti. Spousta soukromých letadel ale zvládne obojí. Vliv má také počet osob, které v něm budou cestovat, nebo očekávaná frekvence letů. Do hry přitom vstupují fixní i variabilní náklady. V prvním případě to je například pronájem hangáru nebo pojištění, zatímco výdaje za palivo nebo údržbu se odvíjí od toho, jak často budete letadlo využívat. Případně můžete zvážit i možnost pronájmu vlastního letadla, díky kterému se vám investice vrátí dříve.
Velmi důležitý je i nábor zkušeného personálu, který bude tvořit palubní posádku. Nezapomínejte ani na zařízení interiéru. Spousta mladých lidí pak při koupi soukromého letadla investuje i na wifi- připojení, což může cenu navýšit o stovky tisíc až miliony korun. Na druhou stranu však čas strávený v letadle při dlouhé cestě může pro podnik ve výsledku znamenat podobné ztráty a předpokládá se, že taková investice by v dnešním online světě byla zisková. Opět však závisí na tom, jak často a jak dlouhé léty budete absolvovat.
Vlastnictví letadla a rizika s tím spojená
Je možné si ho koupit jako fyzická, ale i právnická osoba. Nabízí se i otázka podílového spoluvlastnictví. V případě, že bude private jet užívat celá rodina, je nutné vyřešit vlastnickou strukturu i způsoby dědictví. Bude jej vlastnit „otec zakladatel“? Nebo bude letadlo v rukou celé rodiny, a v jakém podílu? Rozmýšlíte i nad možností spíše podnikového letadla? Zároveň je důležité se zamyslet nad tím, kdo a za jakým účelem může letadlo využívat. Všichni členové rodiny, členové zapojení do rodinného podnikání či představenstvo firmy? Bude určené na pracovní cesty, rodinné dovolené nebo cestami za vzděláváním? Možností k promyšlení je mnoho a je jen na vás a rodině, jakým směrem se vydáte.
Zároveň je důležité zamyslet se nad pojištěním nejen letadla, ale i majetku v interiéru a přepravujících osob. Kromě toho doporučujeme zvýšit bezpečnostní opatření a maximálně si chránit soukromí, což souvisí s pravidly. Pro případnou přepravu přátel a známých nebo eventuální zapůjčení letadla. Shodnout byste se ale měli i na designu, který na sebe nebude příliš poutat pozornost.
Vše je na domluvě
Pokud investici do soukromého letadla plánujete, určitě to s celou rodinou proberte osobně. Komunikace je zde stejně důležitá jako u všech ostatních životních kroků. Cíle celé rodiny i každého člena mohou být různé a private jet by měl alespoň částečně směřovat k jejich naplnění. Každý má tedy právo vyjádřit svůj názor a sdělit ostatním svá očekávání.
Připravte se ale i na to, že na vás bude jinak pohlížet vaše okolí a ne vždy to budev pozitivním slova smyslu. Navíc bude potřeba vyřešit i otázky případného předání nebo prodeje letadla v případě úmrtí či rozvodů. Na jednání by tedy kromě všech rodinných příslušníků neměl chybět ani váš wealth manager.