Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Globální trh fúzí a akvizic se zvedá, očekávání však nenaplnil

Globální trh fúzí a akvizic se zvedá, očekávání však nenaplnil

Autor Redakce

Globální trh s fúzemi a akvizicemi v letošním roce pomalu ožívá, přestože toto oživení není rovnoměrné, ani tak hladké, jak se očekávalo. V prvních 9 měsících roku došlo celosvětově k více než 22 tisícům transakcí v celkové hodnotě 1,6 bilionu dolarů. Celková hodnota fúzí a akvizic v prvních 9 měsících tak meziročně vzrostla meziročně o 10 %. Oživení zažívá především Severní Amerika a část Evropy, naopak v Asii se hodnota transakcí snížila na 10leté minimum. Vyplývá to z 21. výroční zprávy o trhu fúzí a akvizic, kterou zpracovala poradenská společnost Boston Consulting Group (BCG).

Hodnota oznámených transakcí v Evropě dosáhla v prvních třech čtvrtletích hodnoty 353 miliard dolarů, což je o 14 % více než o rok dříve. Například ve Velké Británii či Švédsku byla hodnota transakcí oproti stejnému období minulého roku více než dvojnásobná. Výrazně vzrostla také v Česku, a to o 68 %. „Důvodem je především plánované převzetí společnosti IDS, vlastníka britské Royal Mail, skupinou EP Daniela Křetínského. Výrazný vliv na celkovou hodnotu českých transakcí měl také státní odkup společnosti Gasnet,“ vysvětluje Jaroslav Šnajdr, partner v pražské kanceláři BCG. Naopak například v Německu se hodnota transakcí snížila o polovinu, v Rakousku a Švýcarsku potom o třetinu.

V prvních třech čtvrtletích se zároveň snížil počet tzv. megadealů, tedy obchodů v hodnotě 10 miliard dolarů a více. Těch bylo po celém světě uskutečněno 17, zatímco o rok dříve šlo o 20 transakcí.

Volby či regulace jako jedny z příčin nejistoty na trhu

Nejistotu na trhu s fúzemi a akvizicemi zvyšují například přísnější požadavky a postoje regulačních orgánů v hlavních jurisdikcích, ve kterých se transakce odehrávají, politická nejistota související s volbami ve vybraných zemích či sektorová protekcionistická opatření jednotlivých vlád. Ta potom prodlužují jednotlivé transakce. Právě zdlouhavé procesy při realizaci transakcí přitom firmy vnímají podle průzkumu BCG jako jeden z největších problémů. Větší problémy jim způsobuje už pouze nedostatek slibných cílů, což často souvisí s interními nedostatky v samotném procesu vyhledávání.

Fúze a akvizice čeká pomalý růst, tahounem bude energetika či technologie

BCG očekává, že na trhu v dalších měsících bude panovat zvýšená aktivita, především v energetice, zdravotnictví a technologiích. Tomu odpovídá i vývoj na detailního M&A Sentiment Indexu, který průběžně na základě desítek vstupů monitoruje náladu na trhu fúzí a akvizic. Jedním z důvodů očekávaného oživení je rekordně vysoká míra hotovosti a likvidních aktiv, která mají firmy pro akvizice k dispozici. Ta dosáhla na konci září hodnoty 2,1 bilionu dolarů, což se projevuje i na oživení počtu i objemu private equity transakcí. „Očekáváme, že spolu s tím, jak budou ve světě klesat úrokové sazby a jak se budou snižovat rozdíly v ocenění firem mezi prodávajícími a kupujícími, dojde v dalších čtvrtletích k uvolnění tohoto kapitálu,“ říká Jaroslav Šnajdr.

Redakčně upravená tisková zpráva Boston Consulting Group







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články