Home AKTUALITY Amazon má nové vedení. Jak internetový obchod vznikl?

Amazon má nové vedení. Jak internetový obchod vznikl?

Autor Redakce

Nejbohatší muž světa se rozhodl ukončit svou funkci v Amazonu. Byznys scéna zaznamenala nové jméno – Andy Jessy. Zakladatel společnosti zůstává předsedou správní rady.

V Amazonu se vystřídalo vedení. Zakladatele a tehdejšího CEO Jeffa Bezose ve funkci nahradil Andy Jessy. Oficiálně novou pozici převzal v symbolický den – 5. července 2021, kdy Amazon slavil 27 let od svého založení. Zakladatel internetového obchodu a nejbohatší muž světa zůstane ve správní radě jako její výkonný ředitel. Dle serveru CNBC se bude Bezos věnovat novým a důležitým projektům Amazonu, zároveň chce mít více času na své další aktivity a firmy. Mezi podniky Bezose patří např. Blue Origin, se kterou Bezos se svým bratrem v červenci odletí do vesmíru.

Jak vznikl Amazon?

Amazon v roce 1994 založil Jeff Bezos jako online knihkupectví. Kořeny Amazonu můžeme hledat v Bezosově garáži v Seattlu. Tehdy byl internet ve svých počátcích. O několik let později, v roce 1998, zakladatel Amazonu odkoupil další internetovské společnosti, jako je IMDb nebo Alexa.com. Nyní obchod nabízí různé druhy zboží od elektroniky po knihy, hudbu či hračky…

V průběhu 27 let své dosavadní existence se Amazon rozšířil na globální úroveň a od roku 2009 se produkty z internetového obchodu začaly posílat i do České republiky. V současné době nalezneme sklady Amazonu v Dobrovízi za Prahou.

Amazonu se významně daří v době pandemie. Se zavřenými kamennými obchody se rozmohl trend nakupování online, tržby Amazonu v roce 2020 podle Forbesu vzrostly o 38 % na 386 miliard USD (cca 8,3 biliónů Kč).

Kdo je novým CEO Amazonu?

Nepříliš známý Andy Jessy je nyní slavný snad po celém světě. Stal se totiž novým CEO Amazonu. Andy však není v internetovém obchodě úplnou novinkou, po boku Bezose v Amazonu pracoval již od roku 1997. Od roku 2006 byl manažerem cloudové divize, tzv. Amazon Web Services (AWS). S nápadem dnes výdělečného projektu v roce 2003 přišel společně s Bezosem právě Jessy. Dnes výnos z AWS tvoří 60 % ze zisku celého Amazonu. Od roku 2016 Je Andy Jessy generálním ředitelem cloudové platformy.

Výběr nástupce nebyl jen tak náhodný. Jessy byl důvěrným poradcem Bezose a účastnil se po jeho bohu důležitých schůzí představenstva. Bezos svému kolegovi vždy důvěřoval a v dopise zaměstnancům, ve kterém oznámil svůj odchod, uvedl, že Jessy bude dobrým lídrem. Zároveň poznamenal, že Jessy je v Amazonu téměř stejně dlouho jako on sám.

Andy Jessy vystudoval MBA program na Harvardu. Po studiích několik let pracoval jako projektový manažer pro sběratelskou společnost. Poté nastoupil do Amazonu, kde působí dosud.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články