Cílem fondu QUANT je uchovat hodnotu a výnosem překonat míru inflace. Fond řídí algoritmus známého ekonoma Pavla Kohouta. Vloni vydělal investorům + 11,24 %, průměr od založení pak činí 6,60 % p.a.
Fond kvalifikovaných investorů QUANT má cílové zhodnocení 5 % za rok, které reflektuje primární cíl překonat inflaci a uchovat hodnotu peněz investorů. To ale není to nejzajímavější na fondu, který v roce 2016 založili Pavel Kohout, známý ekonom a odborník na kapitálové trhy, a Aleš Michl, ekonom a současný člen bankovní rady České národní banky.
QUANT je jako jeden z mála fondů v České republice zcela řízen algoritmem. Jeho výkonnost ani složení portfolia tedy neovlivňují emoce portfolio manažerů a analytiků. Navíc jsou minimalizovány náklady na správu fondu, neboť neutrácí peníze investorů za tým analytiků a portfolio manažerů.
„Náš fond v některých měsících neudělá žádný obchod a my jsme za to rádi. Každý obchod znamená náklady, a náklady snižují výnos investorů. V QUANTu držíme dlouhodobé peníze a snižujeme riziko, i proto například neinvestujeme do jednotlivých akcií, ale do celého indexu S&P 500. Na trhu jsou samozřejmě fondy, které dělají i miliony obchodů za den, to ale není náš případ. Nehrajeme na burze, snažíme se uchovat hodnotu,“ popisuje Lukáš Foral, předseda správní rady fondu QUANT.
I proto patří celkové náklady fondu TER na úrovni 1,46 % k nejnižším v České republice. Strategie založená na odstranění emocí, snížení počtu obchodů a tím pádem i nákladů se vyplácí od otevření fondu v září 2016. Výnos od založení fondu dosahuje + 31,26 %, což je v oboru konzervativních investičních fondů vysoce nadprůměrný výsledek. Celkový výnos zlepšuje i velmi nízký poplatek za správu, který se pohybuje podle výše investice od 0,5 do 1 % za rok.
Depozitářem fondu, jehož majetek ve správě ke konci roku 2020 překročil 624 milionů korun, je Česká spořitelna. Prostředky jsou investovány buď do ETF na americkém indexu Standard&Poors 500, nebo jsou konzervativně uloženy v pevně úročených nástrojích.
„V době předražených akcií drží algoritmus větší podíl hotovosti, s poklesem ceny akcií pak jejich podíl v portfoliu zvyšuje. Tento mechanismus pomáhá lépe udržet hodnotu peněz klientů,“ vysvětluje Lukáš Foral.
Algoritmus porovnává množství peněz v americké ekonomice s cenami akcií v USA. Podle těchto údajů algoritmus určí míru nadhodnocení nebo podhodnocení akcií. S přihlédnutím k potvrzujícím indikátorům pak rozhodne o tom, kolik procent portfolia mají tvořit ETF na americké akciové indexy.
Skutečnost, že algoritmus funguje, potvrzují povely k změně složení portfolia fondu na začátku roku 2021. Na konci ledna zavelel „robot“ k výprodeji akcií a 90 % majetku přeskupil do bezpečných depozit. A výsledek? Zatímco Index S&P 500 poklesl během ledna o – 1,11 % v dolarovém vyjádření, výnos fondu QUANT za leden činil + 1,89 %.
Investiční fond QUANT spadá pod společnost Robot Asset Management SICAV. Podíl 65 % na akciích společnosti drží prostřednictvím společnosti Duck Sauce Petr Stuchlík, zakladatel a dlouholetý generální ředitel finančně-poradenské skupiny Fincentrum. Zbylý podíl drží Svěřenský fond MMXXV, do kterého vložil svůj majetek jeden ze zakladatelů fondu, Aleš Michl, poté, co byl jmenován členem bankovní rady České národní banky.
Autor: Fond QUANT – www.fondquant.cz