Po tom, co onemocněl vážnou nemocí, přišel Juraj Hrbatý s novou vizí – pomoct klientům s jejich investicemi tak, aby mohl hrdě svým synům ukázat, co vybudoval. Následně spoluzakládal společnost Finax. Co nám o sobě a přístupu ke správě majetku prozradil?
Juraj Hrbatý je spoluzakladatelem slovenského startupu Finax, který již expandoval za hranice České republiky. Společnost Finax však vznikla především za účelem následování vize Juraje – zvýšit finanční gramotnost lidí a usnadnit jejich investování. O investování a financích také aktivně učí své dva syny. „Chlapci si už sami spoří. Mají klasický účet na investování jako já. Spoří si na kolo i na auto. Dokonce i na důchod. Ten starší tam má naspořených cca 30.000 v českých korunách. Už má vydělaných možná nějakých pět tisíc korun. Má ale za sebou i nějaké ztráty. Např. v covidu byl 10 % v minuse. Učím je investovat,“ popsal Juraj , jak své děti vede k finanční a investiční gramotnosti.
KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM:
JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPĚŠNÍ STARTUPISTÉ?
Jste spoluzakladatelem startupu Finax. Co Vás vedlo k založení této platformy?
Celou svou kariéru působím ve financích. Celkově finanční sektor vnímám tak, že byl postavený tak, aby byl nepřehledný a na venek se zdál velmi složitý pro klienty. Díky tomu klienti žádali finanční služby. A když je žádají, tak aby, pokud možno, žádali relativně drahé brokery a služby. Přitom si myslím, že investování ve světě může být úplně jednoduché a běžné. Např. Američané mají investování, jako když Čech chodí do potravin na nákup. Často jsou vychovávaní v tom, že investování je absolutní součástí jejich života. V zásadě celé to moje předcházející působení bylo, že jsme si hráli na investování. Byla to spíš spekulace. Naši klienti nevydělávali tolik, jako to dokázal trh. Pak nastala v mém životě událost, která mě výrazně ovlivnila, rakovina. Procházel jsem chemoterapiemi a říkal jsem, že tohle není to, co chci v životě dělat.
Mám dva syny. Řekl jsem si, že chci dělat něco, co budu moct ukázat synům a říct, že toto jsem dokázal vybudovat. Řekl jsem si, že vezmu peníze, které jsem v byznysu vydělal, a vložím je do něčeho, co dá lidem hodnotu. Chtěl jsem ale zůstat v oboru, kterému rozumím. Udělat ho tak, aby byl férový a dostupný, extrémně jednoduchý. Využil jsem všechny znalosti, které jsem se v předchozích byznysech naučil.
Dokázal jsem nějakým způsobem vše spojit a spolu s Radom jsme byli schopni přivézt na Slovensko, nyní i do střední Evropy, službu, která je výrazně chtěná lidmi. Lidé pochopili, „Aha, to investování je jednoduché, to si založím za 10 minut. A tito chlapci mě naučí s těmi financemi pracovat.“ My nekomunikujeme, jestli akcie rostou nebo klesají, učíme spíš klienty, jak zodpovědně spravovat finance. Jak s nimi pracovat, bavíme se s nimi o hypotékách, bydlení, o tom, jak ušetřit na energiích, dopravě, potravinách. To je to, co klienti potřebují.
Jak na Slovensku klienti přistupují k investování nebo i startupům, technologiím?
Myslím si, že ta mladá generace začala využívat a zároveň očekává moderní služby. Covid najednou dokázal úplně zlomit mantru toho, že do práce je třeba chodit. Lidé očekávají, že podobné inovace budou i v jiných oblastech. To jsme přinesli i do investování.
Jak byste definoval startup?
Startup je možná klišé. Je to pojmenované něčeho, co má být moderní, inovativní a má přinést klientům výrazně lepší službu v něčem, co byli naučení využívat. Najednou přijde někdo, kdo tu mantru změní a dá ji na jinou kolej. Tak vnímám startup. Jinak je to úplně to samé, jako každé jiné podnikání.
Jak vnímáte správu majetku?
Tento článek je součástí prémiového obsahu. Pro zpřístupnění celého rozhovoru se prosím přihlaste. Přihlásit se .
Nemáte účet? Bezplatně se registrujte. Registrovat se zdarma.