Seriál Succession z roku 2018 je hitem poslední doby a HBO za něj získalo i řadu ocenění. My se tu pochopitelně nebudeme zabývat uměleckou kritikou, ale podíváme se, jaké rodiny tvůrce inspirovaly. Některá jména vám určitě budou hodně povědomá.
Inspirace životem miliardářů se ve filmech a seriálech objevuje poměrně často. V poslední době je také hodně zmiňován seriál Succession neboli Boj o moc. Proč? Televizní pořad pojednává totiž o nejvýznamnějších rodinách z prostředí amerických mediálních domů a mediální scény. Ty jsou mnohdy již v několikáté generaci a jejich podnikatelská historie sahá i stovky let zpět. Které rodiny mezi ně patří a inspirovaly tak slavný seriál?
Rupert Murdoch
Hlavní postava seriálu Logan Roy v sobě nezapře inspiraci mediálním magnátem Rupertem Murdochem. Ten vlastní filmové studio 20th Century Fox nebo vydavatelství News Corp, pod které patří i velmi známý Wall Street Journal. Majetek je to opravdu úctyhodný, podle údajů časopisu Forbes dosahuje hodnoty nad 17 miliard dolarů.
Rodina Murdochových pochází z Austrálie a sám Rupert se stal vlastníkem mediální společnosti v pouhých 22 letech. Dnes je mu 92 a má za sebou velmi úspěšnou kariéru spojenou s expanzí do USA a Velké Británie, ale i s rozdělením mediální skupiny a prodejem velké části Century Fox společnosti Disney.
Pojítko se seriálem bychom našli také u jednoho z jeho synů Jamese Murdocha, který je členem představenstva ve Vice Media. Tato firma totiž provozuje server Vice nápadně podobný seriálovému webu Vaulter.
Hearstovi
Dále tvůrci vycházeli i z osudů rodiny Hearstových, které Forbes označil za nejbohatší rodinu roku 2020. Jejich jmění je ještě vyšší, než majitele Century Fox, a dosahuje neuvěřitelných 21 miliard dolarů. Že vám jméno rodiny nic neříká? Možná vám pomohou názvy lifestylových magazínů spadajících pod majetek rodiny, tedy především Esquire nebo Harper’s Bazaar. Jejich impérium založil William Randolph Hearst už v roce 1887, a i po více než 130 letech se jim daří skvěle.
Rodině patří konglomerát 33 televizních stanic a zhruba 260 magazínů po celém světě. Nevyhýbají se jim ale ani skandály, jeden z největších způsobila vnučka zakladatele, Patty Hearst, která v 70. letech nafingovala únos a účastnila se bankovních loupeží. Byla za to odsouzena, ale po pár letech se dočkala propuštění a v roce 2001 nakonec i omilostnění.
Sulzbergerovi
Stejně jako seriáloví Royovi si i Sulzbergerovi drží vydavatelství v rodině a Arther G. Sulzberger je v pořadí již v šesté generaci. Když vám prozradíme název firmy – New York Times Co., bude vám okamžitě jasné, jaký deník vydávají. A co je pojí s hrdiny stříbrného plátna? Ve druhé řadě seriálu Succession chce Logan Roy koupit mediální společnost a podle serveru Vanity Fair postupuje velmi podobně jako Sulzberger.
Mercerovi
Rodina Mercerů a jejich konzervativní server Breitbart News v Česku zase tak známé nejsou. Ve Spojených státech ale mají tolik odběratelů a příznivců, že si podle Forbesu dokázali vydělat více než 125 milionů dolarů. Dále se do podvědomí veřejnosti dostali v roce 2016, kdy Robert Mercer sponzoroval prezidentskou kampaň Donalda Trumpa, a to částkou převyšující 25 milionů milionů dolarů.
Redstonovi
A za zmínku stojí i Sumner Redstone a jeho nástupci. Tento mediální magnát a majitel společnosti ViacomCBS zemřel v dubnu 2020, kdy jeho majetek čítal neuvěřitelných 2,6 miliardy dolarů. Kromě významné mediální skupiny vlastnil i soukromá divadla a další firmy. Vše tedy připadlo jeho dědicům, z nichž je nejznámější Shari Redstone, členka představenstva ViacomCBS.
Seriál versus realita
Samozřejmě nelze seriál brát za slovo a považovat životy seriálových rodin za jejich reálné. Zmíněné rodiny byly pořadu Succession pouhou inspirací a nalezneme mezi skutečnými osobnostmi a jejich seriálovými alteregy mnoho nesrovnalostí, jak v životě osobním, tak v tom pracovním.