V prosincovém čísle Wealth Magazín – Premium jsme se ptali několika českých a slovenských žen na jejich cestu k úspěchu. Jednou z nic je i Ivona Butcher, jejíž jméno rezonuje až na Wall Street. Ivona se s redakcí podělila o to, jaká byla její životní cesta, názor na diskutovanou délku mateřské dovolené a její vliv na pozici žen ve vedení, i o plnění jejího snu přivést českou firmu ke světovému úspěchu.
Co je to úspěch a jak jej hodnotit? „Úspěch je relativní, protože každý považuje za úspěch něco jiného. Já považuji za úspěch to, že po mnoha letech, kdy jsem se věnovala jen práci, mám krásně vybalancované tři důležité oblasti mého života – rodinu, kariéru a sport,“ vnímá svůj úspěch Ivona Butcher, česká investorka a podnikatelka. Ivona Butcher působila jako více prezidentka Magnitude Capital v New Yorku, kde následně spustila dva investiční fondy. Spolu se svým manželem v roce 2017 založila první český search fond a nyní vede českou výstavářskou společnost Beire. „Když jsem byla v Americe, mrzelo mě, že mezi světově obchodovanými firmami nevidím ty české. Vrátila jsem se do Čech, abych vedla českou firmu a snažila se jí dovést ke světovému úspěchu,“ prozradila Ivona důvody, proč se vrátila do České republiky koupit a vést tuzemskou firmu.
KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM:
JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPĚŠNÉ ŽENY?
Dosud jste toho mnohé dokázala. Jakým způsobem si žena může v současné společnosti vybudovat takové postavení?
Úspěch je relativní, protože každý považuje za úspěch něco jiného. Já považuji za úspěch to, že po mnoha letech, kdy jsem se věnovala jen práci, mám krásně vybalancované tři důležité oblasti mého života – rodinu, kariéru a sport. Myslím si, že recept na úspěch, ať už v jakékoliv oblasti, je stejný jak u ženy, tak u muže. Je to makat, makat, makat. To nic nenahradí, neexistuje žádná zkratka.
Ženy na rozdíl od mužů musí řešit ještě jednu oblast. Zvláště v České republice jsou ženy automaticky řazené do pozice pečovatelek, které mají na starosti domácnost. Chtěla bych podpořit všechny ženy v tom, aby se zamyslely nad tím, jak by chtěly, aby jejich život vypadal, a jestli v roli pečovatelky skutečně chtějí být. Bez toho, aby braly v úvahu, co si myslí jejich rodina, společnost… Ono je to těžké. Zvlášť když vyrůstáte v českém prostředí, tak je těžké si říct, jak vy sama chcete, aby váš život vypadal. Když se vám to povede, tak možná zjistíte, že vás to zavede úplně jinam, než společnost očekává. Hodně důležité pak je mít podporujícího partnera, který má upřímnou radost z toho, že jste úspěšná. Nezávidí vám to. Má dostatek sebevědomí na to, aby se s vámi radoval.
Po vysoké škole jste odjela do USA a sama jste se tak musela vyprostit z těchto vazeb a prostředí. Jaké to bylo?
Ze začátku to bylo hodně těžké. Měla jsem pocit, jako bych zradila to, v čem jsem vyrůstala. První roky sice bolely, ale ve výsledku jsem strašně ráda. Bylo osvobozující, že jsem měla možnost si život vystavět úplně od začátku tak, jak já chci, bez toho, aby mě ovlivňovalo okolí. V New Yorku je prostředí velmi liberální a benevolentní. Každý je tam sám sebou. Ať uděláte cokoliv, nikdo se na vás nebude dívat divně. Tam je každý svým způsobem divný, a naopak všechno je normální. Bylo to těžké, ale ve výsledku jsem přesvědčena, že právě proto mám tak šťastný život, jaký mám.
Několik let jste působila na Wall Street. Tato, řekněme „investiční metropole“, je často spíše spojována s muži. Jaké to je být vysoce postavenou ženou v tomto maskulinním prostředí?
Tento článek je součástí prémiového obsahu. Pro zpřístupnění celého rozhovoru se prosím přihlaste. Přihlásit se .
Nemáte účet? Bezplatně se registrujte. Registrovat se zdarma.