Celní válka, konflikty na Blízkém východě, rivalita mezi USA a Čínou, zbrojení, rostoucí hory dluhů. A co na to akciové trhy? Přejíždějí od rekordu k rekordu s překvapivým klidem. Výkyvy na trzích jsou výjimečně nízké. „Klidná období v kombinaci s rekordními hodnotami na burze často předznamenávají strukturální zlomy,“ varuje Jan Zendulka, CEO společnosti Moventum a.s.
Globální finanční svět působí optimisticky a uvolněně, téměř neovlivněn geopolitickým napětím, slabým hospodářským růstem v mnoha regionech a fundamentální nejistotou, kterou vyvolává obchodní politika USA. Index S&P 500 dosahuje nových rekordních výšin, stejně tak německý DAX. Zároveň zůstává známý ukazatel tržní volatility VIX pod hranicí 20 bodů, tedy na mimořádně nízké úrovni. Nad trhy jako by se rozprostřel hluboký klid.
„Tento stav je ale zrádný,“ upozorňuje Jan Zendulka. Historicky nízká volatilita v kombinaci s rekordními hodnotami často v minulosti předcházela větším korekcím. I když k prudkým propadům, jichž se investoři obávají, zpravidla docházelo až s výrazným zpožděním. „Není jisté, že se blíží krach,“ dodává Jan Zendulka, „ale pomalu a tiše narůstají rizika spojená s oceněním.“
Zisky firem v USA se blíží rekordu
Na jedné straně existují dobré důvody pro růst akciových trhů: DAX těží z nadějí spojených s avizovanými zvláštními fondy a dodatečnými výdaji na infrastrukturu a obranu. V USA se zisky firem drží blízko rekordních úrovní, a to navzdory přetrvávajícímu napětí v oblasti úrokových sazeb a složité politické situaci.
Jádrem současného tržního dění je zdánlivě bezvýhradná důvěra investorů v technologické giganty a umělou inteligenci, která je jejich základem. Očekávání neustálého rozmachu AI žene akcie firem jako Nvidia, Microsoft nebo Meta do závratných výšin. To táhne trhy vzhůru – a s nimi i ceny pasivně spravovaných indexových fondů, které zaznamenávají miliardové přílivy kapitálu.
„To je dostatečný důvod k větší ostražitosti,“ říká Jan Zendulka. „Současný klid na trzích může být spíše projevem vyčkávající apatie než známkou stabilní rovnováhy.“ Navíc investoři v takto klidných obdobích často podceňují rizika, což může vést k nebezpečné samolibosti na trzích. Volatilita by pak mohla náhle vzrůst, pokud se dominantní příběh změní – například pokud se zpochybní neustálý úspěch AI. Stačí, aby zisky nebo výhledy firem jako Nvidia zklamaly, a trh se může začít otřásat. Ztráty jednotlivých akcií s nadměrnou vahou v indexech by pak mohly ovlivnit celý trh. „To vytváří skrytá rizika v pasivně řízených portfoliích, která už neposkytují dostatečnou diverzifikaci rizika,“ vysvětluje Jan Zendulka.
K obratu v oceněních může dojít i v Evropě, pokud politická rizika nebo hospodářská zklamání změní náladu investorů. „V takových obdobích, jako je to současné, jsou aktivní investiční strategie a kritický pohled na zdánlivě neporazitelná trendová témata důležitější než kdy dříve,“ uzavírá Jan Zendulka.
Zdroj: Redakčně upravená tisková zpráva společnosti Moventum