Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku 850 mld. USD. Tolik celkově vlastní pět nejbohatších lidí světa

850 mld. USD. Tolik celkově vlastní pět nejbohatších lidí světa

Autor Eva Ulrichová

Elon Musk, Bernard Arnault s rodinou, Jeff Bezos, Larry Ellison, Mark Zuckerberg. Pět nejbohatších lidí dle žebříčku Real-Time Billionaires časopisu Forbes k 17. 1. 2024. Podtrženo, sečteno, těchto pět mužů ke stejnému datu vlastní majetek v celkové výši 850 mld. USD. V roce 2020 však výše jejich čistého jmění dosahovala hodnoty méně než poloviční (327 mld.). Společnost Oxfam na základě majetku nejbohatších osob světa upozornila na rostoucí nerovnost mezi nejmovitějšími a nejchudšími.

Nerovnost. Sociální, ekonomická, genderová, věková, rasová… Mohla bych pokračovat. Nerovností máme nespočet a jsou čím dál znatelnější. Jak upozornila společnost Oxfam, ekonomická nerovnost již nelze zcela přehlédnout. Zatímco hodnota majetku nejbohatších lidí raketově roste, jmění 60 % nejchudších (zhruba pět miliard lidí) stále klesá. Pro představu, jen hodnota majetku dnes nejbohatšího muže Elona Muska se za uvedené období zvýšila více než 8krát.

Podle zprávy splečnosti Oxfam zdárná většina světa (zhruba 5 mld. lidí / 60 %) žije v chudobě, z nichž 4,8 mld. je nyní chudší než v roce 2019. Chudnou lidí, chudnou státy a zhoršují se podmínky, jako je životní prostředí.

Abychom byli v číslech zcela přesní, zpráva vychází z majetku a seznamu osob pěti nejbohatších k 30. listopadu. Mezi nimi byli Elon Musk, Bernard Arnault s rodinou, Jeff Bezos, Larry Ellison a Warren Buffett s celkovou hodnotou čistého jmění ve výši 869 mld. USD. Nejbohatší 1 % lidí na světě pak vlastní 43 % všech globálních finančních aktiv.

Pokud budou tyto trendy pokračovat, Země by mohla do deseti let mít svého prvního dolarového bilionáře. Chudoba by se tím však nevymýtila, naopak by zde s námi byla ještě více než 200 let.

Jak je to v ČR?

Podle nejnovějšího Global Wealth Databook od společnosti UBS hodnota celkového majetku v České republice byla v roce 2022 ve výši 770 mld. USD, přičemž z výročních dat české verze časopisu Forbes vychází, že 10 nejbohatších lidí v ČR v roce 2022 drželo majetek v celkové hodnotě 1.231,4 mld. Kč (tzn. netto 53,4 mld. USD), a tedy 7 % celkového majetku v Čechách.

I majetek českých dolarových miliardářů však roste. K 17. 1. 2024 nejbohatších 10 Čechů, kteří jsou zároveň i dolarovými miliardáři, vlastní majetek v hodnotě čistého jmění ve výši 61 mld. USD. Podle analýzy serveru Seznam Zprávy pak 20 % nejbohatších lidí v ČR drží více než 80 % z celkové hodnoty tuzemského jmění. Česko patří v ekonomické nerovnosti mezi státy s nejrozevřenějšími nůžkami.

Co dál s nerovností?

Z výše zmíněných dat je patrné, že se stále více otevírá propast mezi nejbohatšími lidmi a zbytkem populace, natož pak mezi nejbohatšími a nejchudšími. Společnost Oxfam upozorňuje, že v případě pokračujících trendů v ekonomické nerovnosti bude svět mít již do 10 let svého prvního bilionáře, avšak po dalších 229 let se budeme potýkat s chudobou.

Zpráva Ofxamu pak vyzývá světové vlády pro učinění postupů, které mohou pomoct zamezit velkému monopolu i extrémním rozdílů, a navrhuje konkrétní kroky, jak zabránit dalším rozdílům.

Veškeré výstupy analýzy si můžete přečíst zde.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články