Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Vyšlo třetí číslo speciálu Wealth Magazín – Report: Největší přehled poskytovatelů služeb Wealth Management v ČR

Vyšlo třetí číslo speciálu Wealth Magazín – Report: Největší přehled poskytovatelů služeb Wealth Management v ČR

Autor Eva Ulrichová

Ach, jak ten čas letí. Za námi jsou další tři měsíce a to znamená další speciál. Ano, je to tu! Vyšlo třetí číslo vašeho oblíbeného speciálu!

Po úspěšných dvou číslech Wealth Magazín – Reportu v pondělí 17. 5. 2021 vyšlo další vydání. První číslo bylo zaměřené na přehled privátního bankovnictví v ČR, v druhém díle jste se mohli dočíst o českých fondech kvalifikovaných investorů a nyní vám přinášíme informace o poskytovatelích služeb Wealth Management!

Jak třetí číslo speciálu vznikalo?

Pro účast ve WMAG – Reportu jsme oslovili 53 společností, které pro českou afluentní klientelu poskytují služby Wealth Management. Na rozdíl od prvních dvou čísel bylo zpracování daného tématu o něco náročnější, a to hlavně ze dvou důvodů:

1) Privátní bankovnictví a FKI jsou poměrně jasně definované oblasti, na rozdíl od Wealth Managementu, bylo tedy nutné si nejprve definovat pojem a poté definici jasně sladit s oslovenými společnostmi. Na trhu se objevují společnosti, které své služby prezentují jako Wealth Management, avšak pro retail. Nebo naopak společnosti, jež poskytují služby správy bohatství pro privátní klientelu, ale nazývají je jinak. Ačkoliv cílem není jakkoliv trh hodnotit, museli jsme si stanovit jasnou definici Wealth Managementu a podle té vybrat konkrétní poskytovatele služby k oslovení. Abychom však zároveň zajistili i objektivitu, nechali jsme na zástupcích společností, jež nabízejí správu bohatství movitým klientům, další zhodnocení, zda jejich služby do dané kategorie patří.

2) Wealth Management jako služba je v České republice na svém začátku. Na trhu není příliš společností, které služby jedinců a rodinám z řad high-net-worth nabízí. Tato okolnost nám celý proces přípravy speciálu ztížila. Ale není nic, s čím by si naše redakce neporadila.

Co je to Wealth Management?

Wealth Management, neboli správa bohatství, je služba kombinující investiční poradenství s dalšími finančními službami, jako např. finanční a daňové plánování či správu investičního portfolia, pro potřeby afluentních klientů a správu jejich majetku s cílem dosažení výnosu, a to ať jde o krátkodobé, střednědobé či dlouhodobé zvyšování majetku. Na rozdíl od správy cizího majetku se v případě Wealth Managementu jedná o poradenskou praxi nebo poskytování investičních služeb, které jsou regulovány ČNB. „Jedná se o komplexní a profesionální správu majetku, která klientům uvolní ruce,“ upřesňuje Josef Soumar, Wealth Manager ve společnosti Finančníci Wealth Management, a dodává, „ti se mohou věnovat svému povolání, koníčkům a rodině.“

Více se o Wealth Managementu můžete dočíst v našem reportu. Stáhněte si jej ZDE.

Strategie Wealth Managementu

Během tvorby třetího čísla speciálu jsme zjistili, že každý z poskytovatelů ke správě bohatství přistupuje trochu jinak. Obecně je častou strategií Wealth Managementu rozložení aktiv do různých bankovních a dalších finančních institucí pro snížení rizika protistrany. Pracujeme pouze pro klienta a vybíráme z kompletní nabídky investičních nástrojů na celém trhu. Osvědčilo se nám využívat hlavně moderní nástroje, které korespondují s vývojem trendu online prostředí,“ vysvětluje strategii společnosti Byrfin Wealth Management jeden ze spoluzakladatelů firmy Marek Byrtus.

Jiné společnosti, např. Fichtner nebo Odehnal & Partneři, využívají tzv. Wealth Protection strategii. Ta je postavená na ochraně bohatství nad jeho růstem. Další se snaží docílit komplexnosti nabídkou svých služeb. „Našim cílem byla schopnost poskytnout kompletní péči klientovi v oblasti financí. Úplné komplexnosti jsme dosáhli ve chvíli založení vlastního fondu. Naše budoucnost tkví právě v široké paletě služeb tak, aby vyhovovaly potřebě každého klienta. Ať se jedná o celou rodinu nebo bonitního klienta, naší prioritou je poskytnutí služby v té nejvyšší kvalitě, která je zcela zásadní pro dlouhodobou péči,“ vysvětluje Pavel Pospíšil, zakladatel PP Wealth Management.

Vybrat správnou investiční strategii však může být velmi obtížné. „Pokud klient nemá majetkovou strategii ujasněnou, tak Wealth Manager nemůže přistoupit k investičním doporučením. Až v okamžiku, kdy klient opravdu ví, co chce a preferuje, může Wealth Manager za svým doporučením zodpovědně stát a nastavit investiční strategii tak, aby mohla být splněna všechna investiční pravidla,“ upozorňuje Petr Vít z Multi Family Office.

Pro koho je Wealth Management určen?

Dle Ing. Markéty Jankovcové ze společnosti Accredio jsou klienti služeb Wealth Management: „v kategorii tzv. HNWI, tedy privátní osoby, které mají k dispozici volné finanční prostředky v objemu převyšujícím 1 mil. USD.“ David Kufa, ředitel Conseq Wealth Management, dále upřesňuje nejčastější klientelu služeb Wealth Management: „Typickými zájemci jsou vrcholoví manažeři nebo úspěšní podnikatelé, kteří prodali svou firmu a nechtějí už dál rozvíjet svůj původní byznys. Přejí si, aby jim vydělané peníze přinášely každý rok předem zvolenou částku a přitom neztrácely na hodnotě.“  

Které společnosti poskytující službu Wealth Management se na třetím čísle speciálu Wealth Magazín – Report podílely?

Co je Wealth Magazín – Report?

Wealth Magazín – Report je speciál, který vychází kvartálně formou PDF v sekci Reporty. „Weatlh Magazín – Report vznikl za účelem seznámit v prvním roce své existence cílové publikum, zejména z řad HNWI, s rozsahem nabídky služeb Private Wealth v České republice,“ vysvětluje účel speciálu Pavel Kolář, founder Wealth Magazínu a dodává, „cílem Wealth Magazín – Reportu není daný sektor služeb, který reprezentují vybraní poskytovatelé, jakkoliv hodnotit, srovnávat nebo analyzovat z hlediska rizik, právních, daňových či ekonomických konsekvencí. Expertíza je zcela v rukou samotných klientů a jejich poradců.“

Třetí číslo se zabývá přehledem poskytovatelů služeb Wealth Management v České republice. PDF speciál je ke stažení zdarma všem registrovaným čtenářům Wealth Magazínu.

Chcete dostávat zdarma kvartální reporty na svůj email? Registrujte se k odběru ZDE.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články