Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Vyšlo páté číslo Wealth Magazín – Premium: Jak přistupují ke správě svého majetku úspěšní sportovci

Vyšlo páté číslo Wealth Magazín – Premium: Jak přistupují ke správě svého majetku úspěšní sportovci

Autor Eva Ulrichová

Když čeští sportovci dosahují světových úspěchů, často stanou v hledáčku médií. Především v oblasti životního stylu, kde žijí, co dělají ve volném čase, s kým se vídají… A nejeden z nich je pod drobnohledem fotoaparátů. Veřejnost tak obvykle bývá informována o novinkách ze života sportovních celebrit. Co je ale zahaleno rouškou tajemství, je to, jak vrcholoví čeští sportovci přistupují ke správě svého majetku a k zajištění na brzký odchod do sportovního důchodu.

Sport můžeme chápat jako fenomén, který spojuje celý svět, budí ty nejsilnější emoce, posouvá lidské limity a roztáčí kola byznysu. Mnohdy právě čeští sportovci dosahují světových úspěchů a jejich jména rezonují nejen Českou republikou, ale celou zeměkoulí. Přináší do povědomí lidí po celém světě informaci o tom, že kdesi ve střední Evropě leží malá země. Naše země. A to vše většinou díky doslova vydřenému úspěchu. Sportovci si proto zaslouží naši pozornost.

Většina sportovců jsou profesionály a tvoří velmi specifickou skupinu movitých osob. Jejich kariéra je obvykle limitována věkem a výjimkou není odchod do sportovního důchodu ještě před 40. rokem života. To se samozřejmě promítá i do ekonomické stránky jejich života. Správa majetku se tak zakládá na jiných strategiích a přístupech, než je tomu u… běžných smrtelníků. V redakci Wealth Magazínu jsme proto zjišťovali, jak úspěšní sportovci přistupují ke správě vlastního majetku, jak se připravují na sportovní penzi, či názor odborníků na správu majetku s ohledem na plánování odchodu do sportovního důchodu často už do 40 let, a to nejen z pohledu osobností českého sportu, ale i expertů na správu majetku.

KE STAŽENÍ: JAK PŘISTUPUJÍ KE SPRÁVĚ SVÉHO MAJETKU ÚSPĚŠNÍ SPORTOVCI


Sport, sport a jenom sport… anebo ne?

Vrcholoví sportovci jejich nadáním doslova žijí. Turnaje, zápasy, tréninky jim zabírají tolik času, že toho volného není nazbyt. „Z jednoho roku trávíte skoro 40 týdnů na cestách mimo nějaké místo, kterému můžete říkat domov,“ přiznal v rozhovoru Tomáš Berdych, bývalý tenista. Obdobně promluvila i Sára Kousková, mladá profesionální golfistka: „Pokud nejsem na turnajích, tak se běžný den skládá ze spousty věcí včetně tréninku, fitka a třeba nějakých organizačních věcí ohledně turnajů a administrativy obecně. To je součástí. Pokud jsem na turnajích, je to hodně o cestování, pokud potřebuji přeletět na jiné místo. Začátek sezóny, což je např. v této době, je hektičtější.“

To však nemění nic na tom, že i vrcholoví sportovci mají své zájmy. Někdo hledá únik v uměleckých kouscích, jiný v pomáhaní druhým, a většina volný čas věnuje rodině. Zvláště v případě potomků. „Aktuálně se vše točí prakticky jen kolem dětí, škol, školek, kroužků… A pak samozřejmě člověk musí zohlednit vše i s ohledem na zápasy, tréninky atd.,“ sdělil Tomáš Plekanec známý také jako „Pleky“.

Čas na rodinu a blízké je vztyčným tématem všech sportovců, které jsme měli možnost v rámci speciálu Wealth Magazín – Premium poznat. Avšak pokud to čas dovolí, osobnosti českého sportu se věnují i jiným svým koníčkům a zálibám. Mezi zájmy a vášně Sáry Kouskové patří mimo golf třeba také ochrana životního prostředí a tvorba umění: „Ty aktivity (golf a umění, pozn. autorky) se u mě velmi podobají. U obou je potřeba trpělivost i preciznost. Také velmi pracuji se dřevem, preciznost je tak velmi důležitá. Analogie je tam přímá. V obojím se prolíná i představivost, která je v umění i golfu velmi důležitou součástí.“

Jak na zajištění sportovního důchodu?

Tato otázka směřuje, pochopitelně, spíše na experty. Sportovní celebrity v našem Wealth Magazín – Premium popsaly jejich hodnoty i strategie, které se v investicích prolínají. O tom se můžete dočíst ve speciální čísle zde. Pochopitelně je však jejich hlavní činností sport, nikoliv správa svého majetku. Tuto aktivitu proto přenechávají profesionálům ze svého okolí i ze zahraničí. „Aktivní sportovci se potřebují soustředit na svou práci, na trénink, na zápasy, na olympiádu a nikoliv na to, zda jim nějaká investice roste nebo klesá,“ upřesnil Robert Robek, investiční ředitel v AVANT IS.

Co sportovcům radí čeští experti v oboru správy majetku?

Pro sportovce je investování naprostou nutností. Oproti průměrnému jedinci, který odchází do důchodu po šedesátce, totiž svou kariéru profesionální atleti ukončí – až na vzácné výjimky – před čtyřicátým rokem věku,“ upozornil Josef Vojta, partner Capital Markets ve skupině Arete Group, a dodal, že oblíbenou částí portfolia českých sportovců bývají nemovitosti. Což také potvrzuje např. Tomáš Plekanec, který v rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium sdělil, že část aktiv alokoval právě do nemovitostí.

Pavel Jíša, spoluzakladatel investiční společnosti Cleverty, doplnil, že „úspěšní sportovci se v mnohém podobají úspěšným podnikatelům. Také bývají houževnatí, orientovaní na výsledek a vytrvalí.“ Rozdíl mezi podnikateli a sportovci tkví však zejména právě v době jejich kariérní penze. „Tomu je potřeba přizpůsobit investiční strategii,“ dodal Jíša. Podle majitele a investičního poradce Jana Sušánky (společnost Sušánka & partneři) je hlavní radou pro všechny sportovce své investice zejména ochránit a dále zhodnotit. „Toho však dosáhnete pouze promyšleným a široce diverzifikovaným investičním portfoliem. Právě diverzifikace je základním ochranným prvkem.“ Asi není překvapením, že s myšlenkou diverzifikace jako hlavní ochranou aktiv se shodne zdárná většina expertů v oborech správy majetku a plánování bohatství.

Co dalšího úspěšným sportovcům radí čeští experti?
To se dočtete v pátém vydání Wealth Magazín – Premium.


Děkujeme všem zúčastněným sportovcům za jejich čas a ochotu podělit se o svůj příběh v rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium:

  • Tomáš Plekanec (str. 1)
  • Sára Kousková (str. 49)
  • Tomáš Berdych (str. 18)

Děkujeme také partnerům tohoto vydání:

Co je Wealth Magazín – Premium?

Wealth Magazín – Premium vychází kvartálně formou PDF v sekci Premium. PDF speciál je ke stažení zdarma všem registrovaným čtenářům Wealth Magazínu. Koncept kvartálních magazínů se zabývá konkrétní problematikou v oblasti Private Wealth. Prostřednictvím exkluzivních rozhovorů, autorských článků a názorů expertů nabízí pohled na unikátní téma. Páté číslo je zaměřeno na téma: Jak přistupují ke správě svého majetku úspěšní sportovci.

Chcete dostávat zdarma kvartální PDF speciály na svůj email? Registrujte se k odběru ZDE.

Související články