Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku „V golfu je sportovní penze specifičtější než v jiných sportech,“ říká mladá a velmi nadaná hráčka Sára Kousková

„V golfu je sportovní penze specifičtější než v jiných sportech,“ říká mladá a velmi nadaná hráčka Sára Kousková

Autor Eva Ulrichová

Sára Kousková je úspěšnou mladou golfistkou. Jejím velkým snem bylo kvalifikovat se na Olympijské hry v Paříži. Tento sen se jí minulý víkend splnil. Sáře tímto gratulujeme k velkému úspěchu a na podporu českého talentu zveřejňujeme rozhovor, který jsme s úspěšnou sportovkyní vedli v minulém roce pro Wealth Magazín – Premium. Dosud byl rozhovor dostupný pouze pro předplatitele tištěného časopisu.

Sára Kousková se od roku 2022 řadí mezi české golfové profesionálky. Ve svých 23 letech tak prožívá život odlišný od jejích vrstevníků. „Pokud nejsem na turnajích, tak se běžný den skládá ze spousty věcí včetně tréninku, fitka a třeba nějakých organizačních věcí ohledně turnajů a administrativy obecně. To je součástí. Pokud jsem na turnajích, je to hodně o cestování, pokud potřebuji přeletět na jiné místo. Začátek sezóny, což je např. v této době, je hektičtější,“ popsala Sára svůj běžný den s tím, že s rodinou a přáteli se snaží držet kontakt alespoň přes telefon.

Náročný životní styl dokazuje i fakt, že rozhovor probíhal online napříč světem. V době rozhovoru golfistka pobývala na turnaji v Kapském městě v Jihoafrické republice. Mezi profesionály je Sára sice teprve necelý rok, už se ale stala českou jedničkou v golfu. Jejími hodnotami nejen v investování, ale i v golfu jsou trpělivost a preciznost. Velkým cílem je reprezentovat Českou republiku na olympiádě v Paříži. Golf ale není její jedinou vášní. Sára se také, co by umělkyně, zaměřuje na tvorbu děl a zároveň se osobně snaží participovat v boji za zlepšení životního prostředí. V rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium dále mluvila o jejím vztahu k umění, filantropii, nebo např. o tom, jaký je rozdíl mezi amatérem a profesionálem.

Jste velmi mladá a už jste úspěšnou profesionální golfistkou. Lze tedy předpokládat, že Váš životní styl se bude lišit od jiných dvacátníků. Jaký je Váš běžný den?

Pokud nejsem na turnajích, tak se běžný den skládá ze spousty věcí včetně tréninku, fitka a třeba nějakých organizačních věcí ohledně turnajů a administrativy obecně. To je součástí. Pokud jsem na turnajích, je to hodně o cestování. Začátek sezóny, což je např. v této době, je hektičtější. Ta místa bývají daleko. Těším se, až se zase přesuneme do Evropy a ty lety budou kratší. Jinak se běžný den na turnaji skládá převážně z tréninku. Ať již cvičně procházíme hřiště, nebo pilujeme techniku na cvičných plochách. Samotný turnaj je pak na 3 nebo 4 kola po 18 jamkách rozložený většinou od čtvrtka do neděle. Před samotnou hrou, i po ní, je nedílnou součástí samozřejmě další trénink. Standardně nachodíme při turnajovém týdnu více než 60 kilometrů. Součástí je také tzv. course management, což je v podstatě volba strategie na hřišti. To vše je potřeba si projít a zabere to většinu času.

Jak pak zvládáte Váš osobní život?

Na turnajích je to prakticky jen skrz telefon. Snažím se držet kontakt s přáteli, rodinou i blízkými. Když jsem doma, tak je to o něčem jiném. Rodinu i blízké mám v Praze a v okolí a mohu je kdykoliv vidět. Předtím jsem trávila 4 roky v Americe, bylo to hodně daleko. Jsem ráda, že je mám nyní blízko.

Za turnaji často cestujete. Využíváte služeb poradců pro řízení cest a životního stylu?

Nevyužívám. Toto částečně řeší organizace Ladies European Tour, čímž se usnadnila logistika při některých mých cestách. Často svým členům pomáhají s transfery na letiště, na hotel… To je samozřejmě velké usnadnění. Bohužel v Jihoafrické republice, kde se nyní nacházím, to nezajišťují. Tady by se nám to ale zrovna hodilo nejvíce, a to z hlediska bezpečnosti. Další věci, jako letenky nebo ubytování, řeším v rámci našeho týmu se svým managerem.

Pro Vás jako profesionální golfistku není Jihoafrická republika bezpečným místem?

Je zde relativně vysoká kriminalita. „Turisté“ tu jsou vcelku lehce rozpoznatelní. Naše vybavení navíc není levné, musíme si na to dávat pozor. Člověk tak musí být opatrný.

Je známé, že obecně sportovci dříve odcházejí do tzv. „sportovního důchodu“. Platí to i u golfu? Jakým způsobem přistupujete k zajištění „sportovní penze“?

V golfu je sportovní penze specifičtější než v jiných sportech, zejména pro muže. Muži – golfisté mohou hrát tak dlouho, jak chtějí, nebo dokud jim to dovolí zdravotní stav tak, aby udrželi krok se svými soupeři. U žen do toho vstupuje to, zda a kdy chtějí mít děti. To je pak etapa, kdy sport jde stranou. Na druhou stranu se to také vyvíjí. Už nyní je v rámci Ladies European Tour spousta případů maminek, které zvládají hrát i po tom, co mají děti. Ten golfový důchod tedy nemusí přijít brzy. Obecně však z hlediska zajištění se na důchod na to myslím, i s ohledem na to, že státní důchody se asi nebudou příliš zvedat. Mám tedy nějaké pojištění i dlouhodobé investice.

Máte tedy nastavené některé investiční strategie…

Mám velké štěstí v tom, že mám maminku finanční poradkyni. S tou řeším všechny záležitosti kolem financí a primárně investic. Maminka se tak o mě stará se skvělou péčí a vybírá mi investice, které dávají smysl a jsou dlouhodobé.

Vaší poradkyní je Vaše maminka. Často ale správa majetku a investičního portfolia vychází z hodnot jedince. Prolínají se v tom i Vaše osobní hodnoty nebo spíše ty rodinné?

Určitě zejména rodinné hodnoty. Ale tím, že mamka je dlouho v oboru a je vnímaná jako velmi kvalitní finanční poradkyně, ji mohu plně důvěřovat. A důvěra je jednou z mých hodnot. Ukazují se v tom i hodnoty, jako je trpělivost. Když to navážu např. na společnost Amundi, která je jedním z mých partnerů, velmi se mi líbí jejich přístup k ESG investicím. Kladou důraz jak na životní prostředí, tak na kvalitu společnosti.

Právě environment uvádíte na svém webu jako jednu z Vašich hlavních aktivit. Jakým způsobem se snažíte o zlepšení životního prostředí, popř. o dodržování ESG principů?

Na životním prostředí mi hodně záleží. Ráda bych, aby se některé věci začaly měnit a vládní systémy s tím začaly něco dělat. Sama se ale snažím dělat věci, které mohu ovlivnit. Horší je to s mým cestováním. Když někam letíte, uhlíková stopa je mnohdy už neodvratitelná. Snažím se to ale vyrovnávat např. tím, že sázíme stromy. Ostatně, je to jedna z věcí, kterou s našimi partnery řešíme na začátku spolupráce. Hledáme průsečíky, kde můžeme společně pomoci. Třeba se společností Tipsport a jejich nadací právě sázíme minimálně dvakrát ročně stromy. Můžu se tak alespoň trochu vynasnažit, abychom uhlíkovou stopu stáhli malinko dolů. To je jedna z iniciativ, které jsou pro mě nejdůležitější. Je to jedna z cest, které vedou k tomu, abychom ten pomyslný volant otočili na druhou stranu. Primárně je ale důležité o těchto tématech mluvit. A o to se snažím.

Mluvila jste o nadaci Tipsport. Jste do ní i nějakým způsobem zapojená jako dárce či jinou filantropickou aktivitou?

Na loňském turnaji Tipsport Czech Ladies Open se nám podařilo vydražit můj obraz, který jsem namalovala na škole v Americe (obraz byl vydražen za 100 tis., poznámka autorky). Nadace Tipsport pak tuto částku ještě zdvojnásobila a výtěžek putoval na rozvoj golfu u dětí v Praze, přímo v mém klubu na Zbraslavi.

Umění je další z Vašich hlavních činností. Studovala jste i umění v USA. Jaký vztah máte k umění a jak se to prolíná ve vztahu ke golfu?

Studovala jsem obor Studio Art v Austinu v Texasu, primárně se zaměřením na malířství a sochařství. Studium mi hodně věcí dalo. Především jsem byla schopná se zapojit do uměleckého prostoru, to mi v Čechách chybělo. V České republice jsem sice maturovala z Výtvarného umění, ale mimo dějin umění jsem žádné další vzdělání neměla. V Americe jsem do toho mohla proniknout hlouběji. Co se týče spojení s golfem, ty aktivity se u mě velmi podobají. U obou je potřeba trpělivost i preciznost. Také velmi pracuji se dřevem, preciznost je tak velmi důležitá. Analogie je tam přímá. V obojím se prolíná i představivost, která je v umění i golfu velmi důležitou součástí.

Váš obor studia z Vás udělal malířku nebo profesionálku?

Je to ateliérní umění. Jsem tedy umělcem a tvořím. Bylo to studium tvorby. Součástí diplomu jsou i dějiny umění a historie. Expertkou nejsem, ale dokážu rozpoznat různé kousky z historie. Rozhodně bych si ale na profesionální názory netroufla, na to je potřeba hodně znalostí. Navíc to není oblastí, ve které bych se vyžívala, raději mám tvorbu. Často přicházím do kontaktu s různými uměleckými díly, ale oceňuji je spíše jako jedinec, který to tvoří. Tvorba je pro mě hodnotnější než ocenění pro společnost.

Jeden svůj obraz jste už vydražila. Plánujete prodej dalších svých děl?

Nejdříve musím něco nového namalovat (smích). Tvorba nyní zaostávala. Měla jsem plno práce s přechodem k profesionálkám, zakončením studia… Navíc nyní na startu sezóny je to velmi náročné s cestováním. Až se více zaběhnu, bude více času i na tvorbu. Nerada bych nyní prodávala všechny své obrazy, to by ani nedávalo smysl. Asi bych ale ráda občas něco prodala a spojila to s něčím, co má smysl, darovat výtěžek. Ráda bych tu tvorbu také iniciovala v souladu s životním prostředím, ať již s využitím materiálu nebo s čímkoliv jiným.

 Jste i sběratelkou nebo investujete do umění jiných umělců?

Žádný kousek od jiných umělců zatím nemám. Kdybych měla, určitě by to byli impresionisté, ale na to zatím nemám finance. Nevadí mi ale ty obrazy obdivovat v galerii. Věcí mám nyní spoustu a nepotřebuji další. Na to přijde čas. Možná, že časem by mohla přijít řeč i na výměnu obrazu s někým… Nevím, všechno má zatím svůj čas.

Golf nyní tedy má přednost před uměním. Dříve to ale možná to bylo naopak, když jste již několikrát dostala možnost stát se profesionálkou, ale přednost jste dala studiu. Jak se měnil vztah ke golfu a umění v čase?

Neřekla bych to tak, že golf šel stranou. Ten byl vždycky na prvním místě. S ohledem na studium a pravidlům, která panovala na univerzitě, jsem musela zůstat amatérkou. V golfu je stále nešťastné rozdělení na amatéry a profesionály. Amatér nemůže přijímat tzv. prize money, alespoň to tak tedy bylo donedávna. Nyní je v nějaké malé míře amatéři již čerpat mohou. Zároveň univerzita, za kterou jsem hrála v USA golf, je součástí organizace NCAA. V jejích pravidlech je, že aby hráč mohl působit v univerzitním týmu, musí být amatérem. I kvůli tomu jsem musela zůstat amatérkou a nemohla jsem se profesionalizovat dřív. Hlavním důvodem tedy bylo, že abych mohla dostudovat školu, musela jsem zůstat amatérkou.

Co to jsou prize money?

Výdělky z turnajů. Získávají je profesionálové. Amatéři o ně ale nemohou soutěžit.

Kromě těchto výdělků, je ještě nějaký rozdíl mezi amatérem a profesionálem?

Ten rozdíl je minimální. Hráč musí být profesionálem, aby se mohl účastnit těch nejlepších turnajů, které jsou součástí různých tour, např. Ladies European Tour nebo světová LPGA Tour, která má v pravidlech, že jejími stálými členy mohou být pouze profesionálové. Amatér se pak musí rozhodnout, jestli chce přijmout profesionální status a pokusit se získat členství na jedné z těch tour. To lze několika způsoby, ať již vítězstvím na některém z jejich turnajů, na který získá pozvánku například od sponzora, nebo v rámci kvalifikační školy, což je turnaj, na který se může přihlásit kdokoliv, a pokud skončí na určitém místě, získá členství.

Jaké jsou další podmínky pro to stát se profesionálem?

Roli hraje i tzv. handicapovaná hranice. Ta dřív byla stanovená na handicap 4. Ale spíš si musí hráč sám vyhodnotit, zda má na to hrát turnaje a umístit se na nich tak, aby si dokázal zajistit živobytí a nějaké peníze vydělal.

Měla jste možnost zůstat v golfu v Americe, ale vrátila jste se zpět do ČR. Proč jste se vrátila?

Primárně proto, že začátek profesionála je hodně těžký. Potřebujete mít pevné zázemí, lidi, kteří vás podpoří, důvěru partnerů. To jsem měla spíše doma než v Americe. Ten začátek v USA by byl těžší, byť podporu jsem tam měla také velkou. Zásadnějším důvodem ale bylo, že Evropa mi je bližší, a především tu mám rodinu.

Často veřejně mluvíte o tom, že byste se chtěla účastnit olympiády v Paříži v roce 2024. Co je v golfu podmínkou pro kvalifikaci na olympiádě a co tato účast sportovci dále přináší?

Začnu od těch kritérií. Aby se tam člověk dostal, musí být v tzv. olympijském žebříčku. Ten se tvoří ze světového žebříčku, který je tvořen všemi golfisty a golfistkami. Na ženském žebříčku musím být skrz dané kvóty umístěná do 60. místa. Aktuálně jsem někde okolo 54. místa. Pro tuto chvíli bych se tam sice dostala, ale ten žebříček se uzavírá těsně před olympiádou v červnu 2024, do té doby je tedy spousta času.

(EDIT: V červnu 2024 se Sára Kousková kvalifikovala na olympiádu v Paříži.)

Ten žebříček se neustále mění. Defacto každé pondělí je to jinak. Hráčky ze všech světových turnajů sbírají body. Dalším kritériem je, že každá země má kvótu maximálně dvou golfistek, které se mohou účastnit olympiády. Jedinou výjimkou jsou hráčky v nejlepší patnáctce světového žebříčku, o ty se dvoučlenná kvóta může rozšířit. Tam ale, prozatím, žádná hráčka z Česka není.

 Z hlediska toho, co nám to přináší… Pro mě osobně je olympiáda ten nejvyšší vrchol, kterého může každý sportovec dosáhnout. Golf nemá na olympiádě příliš velkou historii. Po 112 letech se vrátil na olympiádu až v Riu (v roce 2016, pozn. autorky). Od té doby si nemohl vybudovat dlouhou historii. Myslím, že jako sportovec odchovaný sportovní rodinou to vnímám tak, že olympiáda je tím největším vrcholem každého sportovce. I můj manager, Jakub Mejzlík, byl na olympiádě v roli rozhodčího pozemního hokeje, takže k olympiádě mám velmi blízký vztah i z této stránky.

Co Vás vlastně ke golfu přivedlo?

Přivedl mě tatínek. Začal hrát golf, když jsem se narodila. Když mi bylo asi pět, chtěla jsem si to také zkusit. Vzal mě jednou sebou a začala jsem si „pinkat“. Zahrála jsem jeden miniturnaj, který jsem jako malá vyhrála. Od té doby trénuji, hraji turnaje, přes amatérskou reprezentaci jsem se dostala k tomu, že mě golf živí, a pořád mě to baví.

Nyní jste na golfovém turnaji v JAR. Jaké jsou Vaše další plány v tomto roce?

Vzhledem k tomu, že je to moje první sezóna v rámci Ladies European Tour, což je ta největší evropská tour, je mým cílem se primárně soustředit na udržení svého statusu a zajistit si účast a členství na tour pro příští rok. Byla bych spokojená, pokud bych se na žebříčku této tour umístila do 25. místa. Reálným, ale vyzývajícím cílem, je se dostat i na jeden z Majorů (hlavní světové turnaje, pozn. autorky), to by bylo skvělé. Kvalifikační kritéria jsou na tyto turnaje ale daleko složitější. U nováčka to bude o to těžší se tam dostat. Ale nechme se překvapit. Sezóna je teprve na začátku.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články