Home VZDĚLÁNÍEventy Wealth Forum Už v říjnu se v Praze podělí o své osobní příběhy významní čeští filantropové. Na konferenci PFW 2022 vystoupí Petr Sýkora i Martin Hausenblas.

Už v říjnu se v Praze podělí o své osobní příběhy významní čeští filantropové. Na konferenci PFW 2022 vystoupí Petr Sýkora i Martin Hausenblas.

Autor Eva Ulrichová

Co s vybudovaným jměním? Tuto otázku si pokládají jedinci i rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění. Často se rozhodnou vybudované bohatství postupně vracet zpět společnosti – a to filantropickými aktivitami. Jak je na tom filantropie v ČR a co české úspěšné podnikatele motivovalo k filantropickým projektům? O své příběhy se na konferenci Private Family Wealth 2022 podělí Petr Sýkora i Martin Hausenblas, jež doplní expertky na filantropii Dagmar Goldmannová a Kateřina Ronovská.

Movití jedinci a rodiny se obvykle dřív či později rozhodnou své vybudované jmění využít ušlechtilým způsobem – na filantropii. Rodinná filantropie zároveň může pomoct posílit vztahy v rodině i určit směr, jakým by se bohatství mělo udávat. Ve světě i v České republice čím dál víc roste obliba filantropických projektů a jedinci a rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění podporují stále další a další projekty. Nápadů a možností, co podpořit, je každým rokem více. Aktuálně výzvu pro filantropy nastolila např. válka na Ukrajině, energetická krize nebo krize způsobená pandemií.

Trend filantropie v Česku stále roste a úspěšní podnikatelé či investoři hledají informace, kde začít a jak se dále mohou podpoře určitého tématu věnovat. Inspiraci i know-how odborníků i osobní příběhy významných filantropů nabídne konference Private Family Wealth, která se uskuteční již 6. října v pražském konferenčním hotelu Grandior Hotel Prague.

Jak si vedou čeští filantropové?

Expertky na filantropické poradenství z Nadačního fondu Via Clarita, Dagmar Goldmannová a prof. JUDr. Kateřina Ronovská, na konferenci popíší, co je potřeba k založení nadace. Zároveň publiku nastíní, s jakými nástrahami se čeští filantropové často setkávají.

Dagmar Goldmannová je ředitelkou Nadačního fondu Via Clarita, a to už od doby jeho založení v roce 2016. Via Clarita se věnuje rozvoji strategické filantropie a poskytování filantropického poradenství. V rámci svých pracovních zkušeností propojuje projekty ze světa mezinárodních firem a filantropie.

Prof. JUDr. Kateřina Ronovská, Ph.D. je v Nadačním fondu členkou správní rady. Zároveň vede katedru občanského práva na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se soukromému právu, zejména pak tématu osob v právním smyslu a problematice správy majetku, stejně jako nadačnímu a trustovému právu v evropském kontextu. 

Co vedlo významné české filantropy k vlastním projektům a jaká je jejich zkušenost?

Osobní příběh s filantropickými projekty nabídnou dva významní čeští filantropové – Petr Sýkora, který je spoluzakladatelem Nadace Dobrý Anděl, a Martin Haunsenblas, jež těméř celý život zasvětil filantropii a zavázal se v tom pokračovat i posmrtně.

Petr Sýkora je českým podnikatelem, vizionářem, filantropem a jeden ze spoluzakladatelů Nadace Dobrý anděl. Již v době studií na VŠE založil v roce 1993 se svým kamarádem Janem Černým společnost Papirius. O pět let později společně se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou založili nadaci Dobrý anděl podporující rodiny s dětmi, které se vlivem vážné nemoci dítěte, maminky či tatínka, dostaly do těžké životní situace. Nadace stojí na třech základních principech a to, že dárci – Dobří andělé – díky svému andělskému účtu přesně vědí, které konkrétní rodině pomohli. Že je tato pomoc pravidelná, měsíční a ve výši několika tisíc korun. Především pak, že příspěvky Dobrých andělů nadace odevzdává rodinám do posledního haléře, jelikož provoz nadace je financován jeho zakladateli a dalšími spřízněnými filantropy. Co můžeme nalézt na pozadí vzniku Nadace Dobrý Anděl?

Martin Hausenblas je českým podnikatelem a filantropem. Spoluzaložil reklamní společnost Malfini a startup Liftago. Příjmy z obou společností putují mimo několika investic i do filantropických projektů v rámci podpory některých aktivit i rozvoje ústeckého kraje. V roce 2020 se jako historicky první Čech zavázal posmrtně darovat 30 % majetku na charitu, konkrétně Nadaci Via a Ústecké komunitní nadaci. Sám však přiznává, že je to jen začátek a během dalších let se dané procento může ještě zvýšit. Co Martina Hausenblase motivovalo k závazku posmrtně darovat jmění na filantropické účely a co za tím vším stojÍ?

VÍCE O ŘEČNÍCÍCH A PROGRAMU SE DOZVÍTE ZDE.

Networking jako bonus

Účastníci budou mít možnost si řečníky nejen poslechnout, ale i se s nimi setkat a soukromě pobavit o aktuálních výzvách při předávání majetku i v otázkách nástupnictví. Konference Private Family Wealth nabízí prostor pro networking jak během několika přestávek, oběda, tak i v rámci neformální večerní části.

O konferenci Private Family Wealth

Mezinárodní konference Private Family Wealth navazuje na úspěšné tři ročníky konference Trust & Wealth Management o správě a plánování bohatství. Pořadatelem konference je Wealth Magazín. Konference nabídne unikátní témata, řečníky a jedinečnou příležitost pro networking s českými i zahraničními osobnostmi v oboru. Konference se koná 6. října 2022 v pražském hotelu Grandior Hotel Prague. Konference má tři samostatné tematické panely:

1.       Mezinárodní pohled na vývoj Wealth Managementu jako konceptu s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníka. Více o tématu a řečnících se dočtete v článku zde.

2.       Filantropie jako přirozená součást rodinné majetkové strategie

3.       Vlastnické a manažerské nástupnictví z pohledu nastupující generace. Kdo na konferenci vystoupí? Dozvíte se v tomto článku.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články