Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Téměř polovina žen nikdy neinvestovala, ukazuje průzkum. Co je důvodem?

Téměř polovina žen nikdy neinvestovala, ukazuje průzkum. Co je důvodem?

Autor Redakce

Podle nejnovějšího průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT) ženy investují daleko méně než muži. Téměř polovina žen (47 %) nikdy neinvestovala, u mužů zkušenost s investicemi nemá pouze 26 %. Studie také ukazuje, že žen si v investicích málo věří. Pouze 1 % respondentek uvedlo, že se cítí být zkušenými investorkami. V CEE to přitom není ojedinělý výsledek průzkumu o ženách investorkách.

Průzkum, který v listopadu 2022 provedla Asociace pro kapitálový trh ČR spolu s agenturou Perfect Crowd ukazuje, že ženy jsou nejen obezřetnější při investování než muži, ale také více cítí vlivy okolí a bariéry. Ačkoli jsou nejčastější důvody pro obě pohlaví podobné, ženy se s nimi ztotožňují daleko silněji. Svou roli mohou sehrát jak nižší disponibilní prostředky u žen, tak zejména výrazně menší ochota že riskovat

Ženy jsou rozvážnější investorky

Díky své opatrnosti jsou ženy o něco méně impulzivní, méně reagují na výkyvy na trhu a díky tomu se méně uchylují k panickým výprodejům pod vlivem aktuálního dění, což je paradoxně činí dokonce lepšími dlouhodobými investorkami. „Ženy stejně jako muži investují převážně do podílových fondů, obě pohlaví pak doplňkově investují také do strukturovaných dluhových cenných papírů, prémiových vkladů a dluhopisů. Podíváme-li se na preference strategií, pak jsou ženy obezřetnější, a více využívají konzervativnější smíšené fondy. U dluhopisových strategií je pak podíl dlouhodobě vyrovnaný. Lze tedy zobecnit, že ženy jsou více konzervativní a volí ve větším počtu méně dynamická řešení než muži,“ popisuje Martin Řezáč, předseda AKAT ČR a ředitel české pobočky Erste Asset Management GmbH.

Dle očekávání mají ženy rezervovanější postoj než muži i ke kryptoměnám – především kvůli tomu, že jim nerozumí, což přiznává 32 % žen a jen 18 % mužů. Muži se o kryptoměny více zajímají a také do nich investují častěji než ženy – v minulosti již do tuto investici vyzkoušelo jen 7 % dotázaných žen oproti 18 % mužů.

KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM
JANA BRODANI, VLADIMÍRA ČINČUROVÁ, IVONA BUTCHER: JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPÉŽENÉ ŽENY?


Ženy jsou dobré investorky, ale jen když investují

Samotné rozhodnutí, že je třeba začít investovat, bývá nejtěžší. Co v tom ženám vlastně brání? „Do značné míry je to otázka sebevědomí. Mnohé máme potřebu být perfektní a nedělat chyby. Chceme být perfektní v práci, perfektní mámy, partnerky, zvládat domácnost a ještě u toho dobře vypadat. Kde vzít kapacitu ještě na studium finančních trhů? Strach nás paralyzuje. Jenže trhy jsou iracionální a málokdo tu nikdy nechyboval. A stejně jako v životě, chybami se člověk učí. Zásadní je přijmout, že nejsme bezchybné (stejně jako muži) a nenechat se prvotními nezdary odradit,“ doporučuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Je paradoxní, že jsou to právě ženy, které drží více peněz na běžném účtu – což samozřejmě může souviset s tím, že se starají o běžné výdaje celé domácnosti – ale muži, kteří rozhodují o investicích. Naštěstí můžeme pozorovat trend ve vyrovnávání statistik. „Ženy by si měly uvědomit, že stát se o dostatečný důchod těžko postatá, a že jsou to právě ony, kdo jsou více ohroženy chudobou ve stáří. Je třeba vzít svoji budoucnost do vlastních rukou,“ uzavírá Jana Brodani.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články