Home WEALTH PLANNINGOchrana majetku Rozdílné přístupy k řízení rizik: Vyhýbat se jim nebo je snížit?

Rozdílné přístupy k řízení rizik: Vyhýbat se jim nebo je snížit?

Autor Dana Halušková

V životě i v podnikání čelíme mnoha hrozbám, které se musíme naučit řídit. V rámci risk managementu – řízení rizik nejčastěji volíme jednu ze čtyř strategií. To znamená, že riziko můžeme přijmout, přenést na někoho jiného, snížit nebo se mu zcela vyhnout.

Čím vyšší je hodnota vašeho majetku, tím větší rizika přináší. Potenciálním ztrátám ale můžete zabránit, a to tak, že si vytvoříte strategický majetkový plán, jehož neodmyslitelnou součástí je i strategie pro řízení rizik. Otázkou přijímání a přenesení rizik se budeme zabývat zase jindy. Tentokrát si zkusíme zodpovědět otázku, jestli je pro váš byznys lepší rizika eliminovat nebo pouze zmírnit. Uvedeme si tedy několik výhod a nevýhod obou přístupů a také se podíváme na příklady z praxe.

Na co myslet při tvorbě plánu?

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv strategii, nejprve byste měli znát možná rizika a porozumět jim. Jen tak váš byznys, investice i rodinu maximálně ochráníte. Poměrně snadno se to vysvětluje na příkladu vašich příjmů. Pokud totiž pocházejí ze čtyř zdrojů (a příjmy jsou rovnoměrně rozdělené), při ztrátě jednoho z nich stále vyděláte 75 procent původní částky a nijak výrazně vás to neohrozí. Jakmile ale máte jen jeden zdroj, bude pro vás klíčový, to s sebou ale nese značná rizika.

VIDEO: PAVEL KOLÁŘ – 4 ZÁKLADNÍ PŘÍSTUPY K ŘÍZENÍ RIZIK PŘI SPRÁVĚ RODINNÉHO MAJETKU

Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Nebo ne?

Vyhnout se riziku se na první pohled jeví jako nejbezpečnější cesta. Má ale také spoustu nevýhod, protože vás může připravit o zajímavé budoucí příležitosti a tím i o velkou část zisku. Navíc žádná investice není 100% bez rizika. Např. u rodinných firem navíc některá rizika odstranit nemůžete – např. ta vyplývající z rodinných vztahů. Doporučujeme tedy zvážit ještě možnost snižování rizik. Než se na ni ale zaměříme, zůstaňme ještě u prostředků, které nám pomohou se rizikům vyhnout. Patří mezi ně hlavně zavádění nových postupů, vzdělávání zaměstnanců nebo implementace účinných technologií. 

Předpokládejme například, že investor chce koupit akcie ropné společnosti, ale ceny ropy v posledních měsících výrazně klesají. On dobře ví, že s těžbou ropy je spojeno politické i úvěrové riziko. Pokud tedy situaci v ropném průmyslu posoudí a rozhodne se vyhnout převzetí podílu ve společnosti, znamená to, že se riziku vyhýbá. Tím ale přichází i o příležitost zisku v případě, že cena ropy opět prudce vzroste, přijde i o tento potenciální zisk.

Risk je zisk

Pouhým snižováním rizik sice více riskujete, ale můžete i více získat. A zdaleka to neplatí pouze o vašich finančních příjmech. Velmi podobné principy můžete aplikovat i na lidský a sociální kapitál, na který působí různé tlaky a konflikty. Chránit se tedy musíte i vůči těmto rizikům, ne jen vnějším tržním okolnostem.

Zde je skvělým příkladem diverzifikace portfolia, která zaručí snížení investičního rizika. Vždy ale záleží i na tom, jaká je aktuální hospodářská situace. Vyplatí se tedy myslet také na pojištění, nákup prodejních opcí a další možnosti, které vaše aktiva chrání. Zároveň vám ale umožní s nimi bez omezení nakládat.

Nedá se tedy říci, že by jedna z cest byla správná. Důležitou roli hraje konkrétní situace na trhu i ve vaší společnosti. Určitě se ale vyplatí zvážit všechny možnosti a sestavit plán, podle kterého budete rizika aktivně řídit.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články