REALIA FUND SICAV letos slaví pět let a svým investorům za tuto dobu přinesl průměrný roční výnos přes 9 %. V době, kdy trhy zmítá nejistota, staví na stabilitě, dlouhodobých nájemních vztazích a předvídatelném výnosu. „Chceme dělat věci konzervativně, ale chytře,“ říká Tomáš Oplíštil, člen investičního výboru fondu a obchodní ředitel REALIA GROUP.
Loni jste dosáhli výnosu 9,18 % v korunové třídě. Jak jste s výsledkem spokojení?
Výnos za loňský rok odráží jak růst pravidelně inkasovaného nájemného ošetřeného inflačními doložkami, tak růst tržní hodnoty portfolia. Pro nás je ale klíčové, že jsme tohoto výsledku dosáhli bez odklonu od naší strategie. Zůstáváme věrní konzervativnímu přístupu, který funguje dlouhodobě – a právě v nestabilních dobách se to ukazuje nejvíc.
Čím si vysvětlujete, že v době ekonomické nejistoty fond roste a přitahuje investory?
Lidé dnes hledají jistotu. Rok 2024 nebyl jednoduchý – inflace sice polevovala, ale úrokové sazby zůstávaly nečitelné a trhy spíš vyčkávaly. A právě v takovém prostředí se začínají oceňovat strategie, které nejsou o honbě za maximálním ziskem, ale o předvídatelném a stabilním zhodnocení. Retailové parky pronajímané dlouhodobým nájemcům tuto stabilitu nabízejí.
Proč právě retail parky?
Možná to není nejvíc „sexy“ segment realitního trhu, ale rozhodně je jeden z nejodolnějších. Pandemie, drahé energie i inflace ukázaly, že retailové parky v regionech zůstávají funkční a stabilní. Nejsou závislé na turismu ani luxusu. Jsou tam, kde lidé reálně nakupují. A tam, kde obchodníci chtějí zůstat.
Kde se vaše retail parky nacházejí?
Dnes máme ve fondu 21 plně obsazených retailových parků po celé České republice – například v Plzni, Benešově, Ostravě, Českých Budějovicích nebo Valašském Meziříčí. Celková hodnota portfolia přesahuje 2,8 miliardy korun. Mezi nájemci najdete značky, které zná každý – BILLA, LIDL, PENNY, ROSSMANN, DM, KFC nebo lékárny Dr. Max. To jsou jména, která zaručují návštěvnost i tržby.
Zmiňoval jste dlouhodobé nájemní smlouvy. Jaký je jejich konkrétní přínos?
Dlouhodobé kontrakty jsou základ naší stability. Uzavíráme je standardně minimálně na pět let, aktuálně máme průměrnou dobu do konce smluv přes šest let. Navíc máme ve smlouvách inflační doložky, což znamená, že nájemné může růst spolu s inflací. Díky tomu máme stabilní a předvídatelné cashflow – to investoři oceňují nejvíc.
Kdo do fondu investuje? A co od něj typický investor očekává?
Jsme fond kvalifikovaných investorů, což znamená, že minimální investice je 1 milion korun. Přibližně 80 % kapitálu pochází od fyzických osob – podnikatelů, lékařů, právníků nebo třeba lidí, kteří prodali firmu. Dalšími investory ve fondu jsou právnické osoby a instituce. Své finance tak ve fondu zhodnocují firmy, jiné investiční fondy, obce, ale například i banka. Všichni mají společné jedno: hledají stabilitu, konzervativní a profesionální správu majetku.
Jak se vám daří naplňovat tu konzervativní strategii?
Od začátku jsme se chtěli vyhnout předraženým akvizicím. Nechodíme po luxusních adresách, ale hledáme nemovitosti, které mají dlouhodobý obchodní potenciál. Díváme se na lokalitu, nájemce, smluvní podmínky, okolní konkurenci i nákupní chování. A když všechno sedí, jdeme do toho. Neženeme se za růstem za každou cenu.
Plánujete v nejbližší době další nákupy?
Ano, v dubnu 2025 jsme dokončili další akvizici a chceme dále pokračovat. Prioritou pro nás stále zůstává skutečně konzervativní řízení fondu. Jsem rád, že výsledky za posledních 5 let potvrzují, že naše strategie i nastavení fondu jsou správné.
Autor: Václav Junek, Realia Group