Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Prodaných bytů je nejméně za posledních 7 let: V popředí zájmu se drží novostavby

Prodaných bytů je nejméně za posledních 7 let: V popředí zájmu se drží novostavby

Autor Redakce

Důsledky ekonomické recese se projevují ve všech odvětvích. Výjimkou není ani realitní trh, který celých sedm let v řadě rostl a vykazoval stabilní výsledky. Nyní ale zájemců o nemovitosti značně ubývá, což je zřejmé také na počtu prodejů bytů, jak potvrzuje analýza společnosti Valuo. 

Pokud nejde o novostavbu v Praze nebo některém z krajských měst, můžete mít s prodejem nemovitosti problém. Byty jsou sice stále v kurzu, ale nejistá doba výrazně zdražila hypotéky, a tím omezila dostupnost vlastního bydlení. A kdo finance řešit nemusí, poohlíží se spíše po luxusních či netradičních nemovitostech, nebo novostavbě.

Regionální rozdíly přetrvávají, ale k poklesu došlo v celé ČR

V březnu 2023 se zájem o byty v České republice meziročně snížil o 19 procent. Vyplývá to z dat společnosti Valuo, která pomocí vlastního nástroje analyzuje vývoj cen nemovitostí. Jde o celostátní průměr, ale na mnoha místech došlo k ještě výraznějšímu propadu, například v Karlovarském a Zlínském kraji se prodalo téměř o polovinu bytů méně. K výjimkám patří podle očekávání Praha, a poněkud překvapivě i Pardubický kraj. 

Pokud bychom porovnali první kvartál roku 2022 a 2023, tak vidíme, že počty prodejů klesaly všude, v průměru o 26 %. Například v březnu 2023 se v Česku prodalo 4 880 bytů, což je o 1 119 méně než před rokem,“ doplnil k výsledkům analýzy majitel společnosti Valuo.cz Radek Šitera.

Meziroční analýza prodeje bytů od roku 2016 – 2023
Zdroj: Valuo.cz

A jak trh vypadal v absolutních číslech? Největší množství bytů se i za posledních 12 let prodalo v hlavním městě, kde majitele změnilo 13 687 jednotek. Následoval Středočeský kraj s 6311 byty, dále pak Jihomoravský (5373) a Pardubický kraj (1802). Kromě regionálních odlišností jsou ale zajímavé i trendy, které se dlouhodobě projevují v jednotlivých obdobích.

Výkyvy během roku jsou podle Šitery poměrně výrazné. Nejvíce bytů je přitom zapsáno do katastru nemovitostí obvykle během ledna, nejméně v únoru a v září. Valuo.cz tedy nejčastěji pracuje s klouzavým průměrem, který tyto sezónní výkyvy eliminuje.

Novostavby vedou napříč republikou

V čele statistik se stále drží byty v novostavbách, tedy domech postavených nejdříve před třemi lety. V porovnání s rokem 2022 zaznamenaly mírný nárůst (okolo 1 procenta), a v prvním čtvrtletí roku 2023 se jich prodalo dokonce o 13 procent více než loni. Tyto nové byty ale tvoří jen čtvrtinu prodejů, například v březnu jich tedy bylo pouze 1280, zatímco bytů ve starších domech se prodalo 3600.

U starších bytů je meziroční pokles 24 %. A pokud porovnáme první kvartály let 2022 a 2023, tak pokles činí dokonce 36 %,“ doplnil Šitera.

Prodej bytů v letech 2016 – 2023
Zdroj: Valuo.czBezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články