Loňský rok představoval pro vývoj hodnoty technologických firem katastrofu. Akcie firem jako Apple, Amazon nebo Microsoft padly po předchozím boomu o desítky procent. Značnou část hodnoty odepsala také společnost Meta, která provozuje Facebook, či Alphabet, majitel Googlu. Trhy zachvátila panika a odliv kapitálu postihl i další firmy z technologického sektoru. Mnozí investoři malují blízkou budoucnost v černých barvách. Přesto tvrdím, že právě rok 2023 může být pro investice do technologií ideální. A do mladých startupů obzvlášť. Svou povahou se pochopitelně bude jednat vždy o rizikovou investici, ale vhodnou strategií se dá riziko přiměřeně rozředit. A nakonec slušně vydělat. I v tomto případě totiž platí, že nejvíc vydělá ten, kdo začne investovat a budovat portfolio během krize.
Dobré nápady totiž ani v atmosféře skepse na trzích nikam nezmizely. Aktuální situace – zpomalení ekonomiky, vysoké ceny energií i válka na Ukrajině – jim naopak nahrává. Lidé i firmy jsou najednou otevřeni novým řešením. Vědí, že inovace a nové nápady jim pomohou vyřešit, co je aktuálně trápí. V takovém prostředí nejspíš uspěje někdo, kdo vymyslí, jak lépe šetřit energie, nebo ten, kdo usnadní podnikům jejich fungování či jim pomůže uspořit náklady. Spíše než zavedené korporace, kde všechno trvá měsíce, ba i roky, s takovými nápady přijdou začínající podnikatelé. Dravci, kteří dokážou pružně reagovat a přizpůsobit se změnám na trhu.
Investoři-turisti odcházejí
Odliv kapitálu zatím postihl zejména větší a etablované technologické společnosti. Podle zprávy o stavu evropských startupů od společnosti Atomico zatím není patrný žádný pokles celkových investic do mladých startupů. Na konci loňského třetího čtvrtletí se pohyboval na podobné úrovni jako ve stejné době loni.
Drobný pokles zájmu se nicméně nedá vyloučit. Z trhu mizí investoři-turisti. Lidé, kteří slyšeli, že investovat do startupů je fajn, ale moc tomu nerozuměli. Rozhazovali peníze bez potřebných analýz. Myslím, že pro trh je to dobře. Na druhou stranu, množství kapitálu ve fondech je stále poměrně velké. Peníze, které jim investoři k investicím do startupů v rané fázi svěřili, nikam nezmizely.
Zpráva od společnosti Atomico ukazuje, že 77 procent respondentů je letos optimističtějších, nebo si zachovává stejnou úroveň optimismu jako před 12 měsíci. Atmosféra nejistoty ovšem ukončila situaci, kdy se fondy a investoři o projekty přetahovali a na slušné peníze nezřídka dosáhly i nepříliš kvalitní projekty. Zakladatelé startupů jsou nyní skromnější, jsou ochotni více vyjednávat. Díky ochlazení trhu mohou mít investoři větší šanci dostat se k dobrým a potenciálně výnosným projektům.
KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM: JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPĚŠNÍ STARTUPISTÉ?
Skvělých nápadů se rodí dost
Načasování investice do nadějného a rozjíždějícího se projektu v době, kdy je ekonomika a trhy dole, je ideální. U startupů stejně jako u akcií nedává smysl investovat na vrcholu. Je to drahé a zároveň je pravděpodobné, že ve chvíli, kdy bude startup spouštět další investiční kolo nebo bude na prodej, zrovna nastane recese. Ale když se ekonomice jako celku právě moc nedaří, mohou lidé ve startupech ladit, co je potřeba, pracovat na sobě a připravovat se na budoucnost. Navíc se od nich během této doby nebudou ani očekávat významné výnosy. Až se cyklus otočí, krize pomine a ekonomika bude v konjunktuře, budou připraveni na expanzi. Úspěšné projekty snadno najdou nové investory nebo se prodají za násobně víc peněz.
I zmiňovaná zpráva společnosti Atomico ukazuje, že nových nápadů je i nyní dostatek. Přes mírné zpomalení v počtu startupů, které letos získaly financování v rané fázi, je zásobárna společností stále velmi solidní. Dlouhodobě patří investice do startupů k nejvýnosnějším třídám aktiv, překonávají všechny ostatní investice do cenných papírů, a to včetně rizikovějších hedgeových fondů.
Podpora inovací a podnikatelů je zásadní pro růst ekonomiky v každé zemi. Jen aktuálně o něco víc než v době, kdy jsou trhy nahoře. Investice do startupů jsou sázkou na budoucí úspěch šikovného zakladatele, jeho týmu a dobrého nápadu. Začínajícím investorům – nejčastěji to jsou vysoce postavení manažeři nebo bývalí zaměstnanci jiných startupů – dává vždy smysl jít do toho s někým dalším.
V DEPO Ventures jsme pro ně loni na podzim otevřeli už třetí fond. První investice v rámci andělského fondu na sebe nenechají dlouho čekat. Budou směřovat zejména do oblastí pokročilých technologií, jako jsou například aplikace umělé inteligence či blockchainu, finančních technologií nebo online tržišť.
Autor: Petr Šíma – partner DEPO Ventures