Home WEALTH PLANNINGCharita a filantropie Nejštědřejší dárci světa jsou známí. Kdo je v první desítce?

Nejštědřejší dárci světa jsou známí. Kdo je v první desítce?

Autor Dana Halušková

Podle zprávy Chronicle of Philantropy věnovali největší dárci v roce 2023 více než 11,9 miliardy dolarů (přes 270 miliard korun) na filantropické účely. Patří mezi ně například Michael Bloomberg, Warren Buffett nebo Melinda French Gates. Jaké jsou trendy mezi těmito „megadonory?

Aktuální studie Philantropy 50 není jen pouhým seznamem amerických filantropů. Popisuje také změny a novinky v celé oblasti a nastiňuje její budoucí vývoj. Podívejme se, jací dárci se tentokrát dostali do první desítky a kam své příspěvky směřovali.

Michael Bloomberg podpořil umění, vzdělávání i zdravotnictví

Mediální magnát a bývalý starosta New Yorku loni pokračoval ve filantropické činnosti. Stejně jako už několik desetiletí tedy věnoval finance do oblastí, které mu dávají největší smysl, zejména vzdělávání, ochrana životního prostředí, veřejné zdraví nebo umění. Celkově už jeho Bloomberg Philanthropies poskytla dary v hodnotě 17,4 miliardy dolarů (více než 400 miliard korun) a tím to zdaleka nekončí. Letos v dubnu totiž miliardář oznámil, že na charitu věnuje celé jmění své společnosti Bloomberg LP, které činí 12 miliard dolarů, tedy zhruba 280 miliard korun.

Penny a Phil Knight sází na vědu a medicínu

Spoluzakladatelé značky Nike podporují obrovskými částkami zejména svoji alma mater, konkrétně Knight Campus for Accelerating Impact. V jejím rámci pracují vědci z Univerzity v Oregonu na nástrojích a léčebných postupech, které mohou zkvalitnit a prodloužit lidské životy. Zaměřují se přitom hlavně na výzkum rakoviny, neurovědy a kardiologie a jen loni takto vynaložili 237,5 milionu dolarů (téměř 5,5 miliardy korun).

Michael a Susan Dell darují v tichosti, ale ve velkém

Největší filantropové se svými dary většinou nechlubí, což je i případ Michaela a Susan Dell. Ti svoji nadaci založili v roce 1999 a jejím prostřednictvím darovali 2,4 miliardy dolarů (přibližně 55 miliard korun) neziskovým organizacím ve Spojených státech, Indii a Jižní Africe. Jejich program přitom má za cíl zlepšit zdravotnictví, ekonomiku a rozvoj měst. 

Warren Buffet loni daroval ještě víc

Legendární investor patří k nejznámějším filantropům už několik dekád. V roce 2023 ale poskytl dary v hodnotě blížící se 900 milionům dolarů, které byly vysoko nad rámec každoroční částky. Dodržel tak svůj slib z roku 2006 a stal se čtvrtým největším dárcem loňska. Poskytovatelem grantů je v jeho případě zejména nadace Susan Thompson Buffett Foundation založená v roce 1964, která nese jméno jeho první manželky a podporuje především reprodukční zdraví žen a poskytuje vysokoškolská stipendia studentům v Nebrasce, kde sídlí.

John a Laura Arnold

Méně známými, ale o to významnějšími filantropy jsou manželé Arnoldovi, kteří v rámci své společnosti Arnold Ventures provozují i nadaci na podporu lobbingu a advokacie. Konkrétně podporují řadu programů, které mají za cíl snížit náklady na trestní soudnictví a zdravotní péči. Jen loni nadace poskytla granty v celkové výši téměř 163 milionů dolarů (více než 4 miliardy korun).

Franklin Antonio

Šestým nejštědřejším dárcem byl v roce 2023 vědec z oblasti San Diega Franklin Antonio. Jeho dary v hodnotě 400 milionů dolarů (téměř 10,5 miliard korun) předčily všechna očekávání, přestože se s nimi nijak nechlubil. Antonio začal svou kariéru u bývalého profesora počítačových věd Irwina Jacobse, kterému pomohl při výrobě satelitního šifrovacího zařízení Linkabit. Později díky němu Jacobs a Andrew Viterbi rozjeli technologickou společnost Qualcomm.

Eric a Wendy Schmidt

Kalifornští filantropové věnují vysoké částky řadě neziskových organizací už přes 20 let, kdy vstoupil na burzu Google. Eric Schmidt byl tehdy jeho generálním ředitelem a poté výkonným předsedou. Dárcovství manželů, vede Wendy Schmidt, přičemž většinu jejich charitativní podpory zaměřuje na čistou energii, námořní vědu a programy na ochranu oceánů a ochranu klimatu. Pár také vytvořil programy, které podporují a spojují mladé, vědce a profesionály, kteří pracují na řešení globálních problémů. Například loni tedy darovali přes 300 milionů dolarů (asi á miliard korun).

Pam a Pierre Omidyar

Že vám toto jméno nic neříká? Podnikatelský projekt těchto manželů ale určitě znát budete. Jsou totiž zakladateli platformy eBay, která má miliony uživatelů po celém světě. Zisk z ní si ale nechávají jen pro sebe a dlouhodobě podporují spoustu neziskových organizací. V roce 2023 pak spustili novou neziskovou organizaci AI Collaborative, která podporuje snahy o regulaci umělé inteligence tak, aby její technologie nenarušovala demokratické hodnoty a principy. Jen na tyto účely loni vynaložili 30 milionů dolarů (780 milionů korun), jinak ale darovali 264 milionů dolarů, což odpovídá necelým 7 miliardám korun.

Melinda French Gates

Zakladatelka Pivotal Ventures a uznávaná filantropka pokračuje ve financování nadace, kterou před více než 20 lety založila se svým bývalým manželem Billem Gatesem na podporu genderové rovnosti, globálního zdraví, politiky, advokacie a školství. Působí jako spolupředsedkyně správní rady nadace a pomáhá určovat celkové směřování grantů ve výši 67,3 miliardy dolarů, tedy přibližně 1,5 miliardy dolarů. A pokud vás zajímá částka darovaná za minulý rok, vězte, že dosáhla 250 milionů eur (5,75 miliardy korun).  

Bernard Marcus

Spoluzakladatel Home Depot začal svou kariéru jako lékárník v drogerii, brzy ale vytvořil miliardové jmění díky řetězci obchodů s domácími potřebami. S filantropií začal v roce 1989, kdy v Atlantě založil svou nadaci, která se dnes zaměřuje převážně na podporu pěti oblastí. Řadí se mezi ně zdravotní péče a lékařský výzkum, židovské komunity, problémy veteránů a národní bezpečnost, zdraví a blaho dětí a neziskové organizace v Atlantě. Součet všech jejích darů v roce 2023 přesáhl 230 milionů dolarů (přes 5 miliard korun).







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články