Nemovitost v zahraničí je snem mnoha Čechů a může být i zajímavou investiční příležitostí. Každý realitní trh má ale svá specifika, proto buďte opatrní a nechte si s nákupem poradit od profesionálů. Jaké jsou nejčastější nástrahy?
Představa o vile u moře nebo apartmánu ve velehorách je rozhodně lákavá. Pořizovací náklady jsou navíc často podobné jako u realit v Česku. Nákup si ale raději dobře rozmyslete a dejte si pozor na nesrovnalosti týkající se transakce i samotné nemovitosti a její smluvní dokumentace.
Itálie plná krás i právních nástrah
Velká část českých investorů míří do Itálie, kde na ně čekají horské masivy i nekonečné pláže. Zároveň ale mohou narazit i na nesoulad stavu nemovitosti se smluvní dokumentací a nesrovnalosti v jednotlivých povoleních. Jisté výjimky mají stavby dokončené před rokem 1967, u těch novějších se ale všechna kritéria velmi pečlivě kontrolují.
Rozhodně by tedy neměli spoléhat jen na práci realitní kanceláře a notáře. Oběma stranám jde především o bezproblémový průběh transakce. Notář navíc musí být zcela nestranný a většinou se s italskou elegancí odkazuje na právní dokumenty nebo prohlášení odborníků. Není tedy na škodu vzít si na pomoc architekty, nebo geodety, kteří navíc dobře znají tamní trh.
„Když už něco čeští klienti o koupi nemovitosti v Itálii vědí, pak to, že kupní smlouvu musí sepisovat notář. Ale naprosto mylná je představa, že je ten notář zodpovědný za celou realitní transakci, a to jak z pohledu vyváženosti smlouvy mezi oběma stranami, tak ve vztahu k faktickému stavu nemovitosti,” uvádí advokát Pavel Strnad z česko-italské advokátní kanceláře Polverini Strnad. A dodává, že notář není advokátem a nestojí na straně kupujícího.
Nástrahy číhají i v dalších populárních destinacích
Na kulturní i právní odlišnosti se musíte připravit i v oblíbeném Španělsku, exotické jihovýchodní Asii nebo netradiční Albánii. Například ve Španělsku se v posledních letech více majitelům stalo, že se v jejich vile usadili squateři a bylo velmi těžké je dostat pryč, kdežto v Thajsku sice lidé koupili nemovitost, ale v katastru zapsáni nebyli. Ve Spojených státech zase činí největší problémy odlišný systém daní a dalších poplatků a v Albánii jsou častým zdrojem neshod nesplněná očekávání kupujícího.
„Mnoho klientů je překvapených, když jim vysvětlujeme, co všechno na nemovitosti prověřujeme z právního hlediska. Mimo to, že nesmí být na nemovitosti zástavní práva a věcná břemena zapsaná v katastru. Nemovitost klientovi nedoporučíme, pokud fyzicky nezkontrolujeme stavební povolení, rozhodnutí o kolaudaci, vypořádání půdy pod budovou nebo převody mezi minulými vlastníky, ” popisuje Daniel Mikulka ze spollečnosti Myalbania.cz zaměřené na nákup, pronájem i další služby spojené s nemovitostmi v Albánii.