Jaký je rozdíl mezi rodinným podnikem a startupem? To ví přímo z praxe Patrik Juránek, který se věnuje poradenství zakladatelům startupů a zároveň společně s jeho otcem vede rodinnou firmu.
Patrik Juránek je zakladatelem startupové platformy Startup Disrupt, věnuje se poradenství zakladatelům startupu a zároveň společně se svým otcem založil a vede rodinný podnik. Každá z jeho společností vyžaduje však naprosto odlišný způsob řízení i financování. „Velká část startupů se třeba 6 let buduje, pak se vyexituje. U malého, středního podnikání to není budované s cílem tak rychlého růstu s cílem prodeje společnosti,“ upřesnil odlišné účely Patrik. O to, jaký rozdíl vnímá zakladatel startupu i rodinného podniku mezi dvěma různými typy společností a jak přistupuje ke správě majetku či nástupnictví, se podělil v rozhovoru.
KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM:
JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPĚŠNÍ STARTUPISTÉ?
Jste zakladatelem startupové platformy Startup Disrupt. Co to je za platformu?
Předně děkuji moc za pozvání. Vizí Startup Disruptu je vybudovat globální komunitu, která je zaměřena na inspiraci, edukaci a smysluplné propojování svých členů mezi sebou a k růstu jejich podnikání. To, jak to děláme, je o organizování různých meetupů, konferencí, workshopů, v rámci kterých se snažíme propojovat a podporovat nejenom mladé, ale kohokoliv dalšího, kdo má zájem o inovace a posouvat svůj projekt kupředu. Zaměřujeme se na startupy. V tuto chvíli máme kolem 20.000 členů, kteří se do komunity přidali. Není to jen v rámci ČR, ale i ze zahraničí.
Mimo Startup Disrupt se hodně věnuju consultingu, podporuju další startupy, které mají globální ambice. Mimo Startup Disrupt a consultingu se věnuji rozvoji našeho vlastního rodinného podniku LXVI, který investuje do startupů a malých, středních firem.
Dříve jste zakládal i další společnosti, mezi nimi je např. i Startup Grind.
Startup Grind není společnost, kterou bych založil. Je to původem americká společnost, která je na trhu už cca 12 let. Původně jsme si vzali s kolegy franšízu na tuto společnost a začali jsme organizovat meetupy a různé akce na startupy. Fyzicky v Praze i v Brně. To jsme dělali cca 2–3 roky. Tam nám komunita vzrostla na 3.000 členů. Pak jsme se rozhodli, že se chceme osamostatnit a dělat věci tak, jak je vnímáme my. Vrhli jsme se do Startup Disruptu.
Jste velmi úspěšným podnikatelem. Jaká cesta vedla k tomu, že jste nyní tam, kde jste?
To, co mě nejvíce ovlivnilo, je, že i v rodině jsem byl v okolí, kde se podniká. Je to tedy něco, co jsem si odnesl, v jakém prostředí jsem se pohyboval. I na vysoké škole mě zajímalo, jak fungují úspěšní podnikatelé a zajímal jsem se i o startupy. Začal jsem tedy chodit na různé přednášky na vysoké škole, např. s Tomášem Čuprem, který tehdy byl ještě ve Slevomatu, s Honzou Řežábem atd. Bylo to s první generací founderů. To se dostalo do fáze, kdy jsem si řekl, že by to chtělo posunout někam dál. Měl jsem kolem sebe spoustu mladých lidí, které zajímá, co to startupy jsou, jak se do nich dá investovat, jak se dají vybudovat. Z téhle potřeby se posléze po Startup Grindu zrodil Startup Disrupt.
Celé to bylo o tom mít jasnou vizi v tom, co chceme dělat a jak chceme pomoct. Moje vize byla v tom, že chci pomoct vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém mohou všichni podnikatelé sdílet myšlenky, vizi, sny a reálně se podporovat v tom, jak se to dá postavit, jak vybudovat globální startup.
Mluvil jste o rodinné firmě LXVI. Jedná se tedy o podnik Vaší rodiny, předpokládám.
Tento článek je součástí prémiového obsahu. Pro zpřístupnění celého rozhovoru se prosím přihlaste. Přihlásit se .
Nemáte účet? Bezplatně se registrujte. Registrovat se zdarma.