Jak ke správě majetku přistupují čeští mileniálové? Co mladou generaci inspiruje a vede k úspěchu, nebo jak se financuje startup? Nejen o tom mluvil Jiří Diblík, spoluzakladatel startupu VOS.health v rozhovoru pro Wealth Magazín.
Jiří Diblík je mladým úspěšným podnikatelem. Se svým startupem VOS.health přilákal pozornost nejen investorů, ale i novinářů. Jak se může mladý talent stát takto úspěšným v pouhých 24 letech? „Podnikám už asi od 12 let, teď je mi 24. V 16 letech jsem se nechal právně zplnoletit, abych mohl začít podnikat a investovat,“ prozradil Jiří, který si také libuje v investování, především do kryptoměn nebo technologií. V současné době se hodně diskutuje o tom, že movití mileniálové jsou velkou výzvou pro Wealth Managery. Jak mladý startupista přistupuje ke správě majetku?
KE STAŽENÍ WEALTH MAGAZÍN – PREMIUM: JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPĚŠNÍ STARTUPISTÉ?
Spoluzakládal jste několik úspěšných startupů. Můžete čtenářům upřesnit, o jaké společnosti šlo?
Aktuálně se nejvíce věnuju společnosti, která se nazývá VOS.health, což je platforma a mobilní aplikace na komplexní péči o duševní zdraví. V aktuální době pomáhám více než 1 milionu uživatelů po celém světě pečovat o duševní zdraví, primárně pak v rámci Evropy.
Dále je to inovativní laboratoř Qusion.com, ve které jsme vytvářeli komplexní softwarový řešení na míru. Primárně jsme stavěli startupy na klíč. Právě z důvodu VOS.health, abychom se tomu mohli věnovat na plno, jsme v loňském roce odprodali agenturní část. To jsou ty hlavní projekty, které běží.
Historicky jsem ale vytvořil několik digitálních firem. Některé z nich se prodaly, některé nedopadly. Podnikám už asi od 12 let, teď je mi 24. V 16 letech jsem se nechal právně zplnoletit, abych mohl začít podnikat a investovat. Mimo to, že jsem historicky vždycky budoval, tak jsem i investoval. Mně se investování točí kolem technologických firem. Tam jsou samozřejmě majoritně zastoupené kryptoměny, obecně projekty spojené s Web3 a blockchainem. Potom to jsou technologické firmy v rámci akcií.
Jste velmi mladý a již máte za sebou několik úspěšných projektů. Co za tím stálo? Jaká cesta vedla k tomu, že jste nyní tam, kde jste?
Asi to je tím, že jsem v oboru od 12 let. Dřív se tomu asi nedalo říkat podnikání, ale spíš takové hraní. Víceméně jsme ale ty první projekty začali stavět už na základní škole. Dřív jsem hrál vrcholově tenis. Pak jsem měl zranění, tenisový loket. Vždycky jsem chtěl být ve všem nejlepší, ale v tom tenise už to nešlo. Našel jsem se právě v tom podnikání a tvoření. Jsem kluk z malého města, z Vysokého Mýta. Vyrůstal jsem na sídlišti a vždycky jsem chtěl tvořit velké věci. Díky tomu jsem věděl, že pokud budu trávit čas ve škole a budu se soustředit na to, abych měl samé jedničky, tak nikdy nic velkého nevytvořím, Byl jsem na osmiletém gymplu, ale tenkrát jsem si uvědomoval, že nemusím hrotit předměty jako biologii, chemii, dějepis, které mi budou ve finále k ničemu. Jde spíš o to dohledat si informace a chápat souvislosti. Uvědomoval jsem si, že v tomhle je to školství špatně nastavené. Začal jsem se to proto rozvíjet sám, přestal jsem chodit do školy a udělal jsem si individuální plán. Vzdělával jsem se sám v tom, v čem jsem chtěl a co mě baví.
Jak byste definoval úspěšný start-up?
Ono je to těžké říct. Ať chceme nebo ne, většina startupů žije na hranici toho, jestli bude mít na výplaty příští měsíc nebo ne. V tom startupovým ekosystému je to v ČR hodně v plenkách a mladých rostoucích firem s globálními ambicemi je tady v Česku bohužel furt strašně málo. To, co tady dneska vidíme, je jen vrchol ledovce. Třeba to, co se dočtete ve Forbesu. Ale ve finále všechny ty firmy mají ohromně těžký firemní život. Nikdy nevíme, jestli zvládneme další kolo financování, jak to dotáhnout úspěšně do finále a získat prostředky na to, abychom mohli nadále fungovat. Hranice mezi brutálním úspěchem a krachem je strašně malá. Startupy často balancují na hraně.
Tento článek je součástí prémiového obsahu. Pro zpřístupnění celého rozhovoru se prosím přihlaste. Přihlásit se .
Nemáte účet? Bezplatně se registrujte. Registrovat se zdarma.
Tento obsah je dostupný pouze pro čtenáře registrované v komunitě čtenářů Wealth Magazínu.