Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku „Je předsudkem, že ženy mají jiné investiční portfolio než muži. Je to o vlastnostech člověka,“ myslí si zakladatelky ženského investičního klubu LUMUS.

„Je předsudkem, že ženy mají jiné investiční portfolio než muži. Je to o vlastnostech člověka,“ myslí si zakladatelky ženského investičního klubu LUMUS.

Autor Eva Ulrichová

Jak investují ženy? To ví přímo z praxe Vladimíra Činčurová, Lucia Cerchlan, Zuzana Zamborská a Terézia Jacová, zakladatelky ženského investičního klubu Lumus. Jaké jsou jejich zkušenosti a jaké investiční strategie preferují pro své portfolio, prozradily v rozhovoru pro Wealth Magazín – Premium.

Podpora žen je významnou ideou úspěšných a podnikavých žen. To potvrdily zakladatelky investičního klubu LUMUS Vladimíra Činčurová, Lucia Cerchlan, Zuzana Zamborská a Terézia Jacová. LUMUS je zaměřen výhradně na ženy – investorky, resp. angel investorky. „Napadlo nás, jak bychom mohly ve střední Evropě vytvořit podobný ekosystém, jako je v USA. Ten zde pro ženy investorky chybí. V našem regionu vidíme zástup jen mála žen, které začínají s investováním,“ sdělila při videohovoru z Londýna Lucia Cerchlan. Zakladatelky investičního klubu, ve kterém další ženy nejen podporují v investování, ale také je vzdělávají a pomáhají jim, v rozhovoru prozradily, co je motivovalo k založení ženského investičního klubu i jaká cesta je k tomu dovedla.

KE STAŽENÍ: JAK SPRAVUJÍ MAJETEK ÚSPĚŠNÉ ŽENY?

Jaká byla vaše cesta k založení investičního klubu LUMUS?

Lucia: Celá idea vznikla v San Franciscu, kde jsme se Zuzkou žily a paradoxně jsme se tam prvně potkaly. Tam nás napadlo, jak bychom mohly ve střední Evropě vytvořit podobný ekosystém, jako je v USA. Ten zde pro ženy-investorky chybí. V našem regionu vidíme zástup jen mála žen, které začínají s investováním. Zvláště v té počáteční fázi angel investora. Potom, co jsme se obě přestěhovaly do Evropy, zkontaktovaly jsme se s Terkou a Vlaďkou. Začaly jsme se bavit o tom, jak uchopit celý projekt. To samozřejmě nějakou dobu trvalo. Na základě toho pak vznikl LUMUS investment collective, což je klub ženských investorek, které chtějí investovat do technologických startupů.

Vladimíra: V Americe je v tuto chvíli zhruba 30 % angel investorek. Upřímně to není úplně vyrovnané s muži. Ženy nevlastnily takový podíl ve startupech. Zajímalo nás, proč tomu tak je. Pak jsme se podívaly na to, jak to vypadá u nás ve střední a východní Evropě. Zjistily jsme, že to číslo je o mnoho nižší. Tak jsme si řekly, že je to pro nás možnost založit klub, který by podporoval ženy v jejich investování.

Tento článek je součástí prémiového obsahu. Pro zpřístupnění celého rozhovoru se prosím přihlaste. Přihlásit se .

Nemáte účet? Bezplatně se registrujte. Registrovat se zdarma.

Tento obsah je dostupný pouze pro čtenáře registrované v komunitě čtenářů Wealth Magazínu.

Související články