Home LifestyleŽivotní styl Jak může AI snížit dopad letů na klima? Zajímavé poznatky přináší Google a American Airlines

Jak může AI snížit dopad letů na klima? Zajímavé poznatky přináší Google a American Airlines

Autor Dana Halušková

Umělá inteligence najde využití v mnoha oblastech včetně ESG aktivit. Dokazuje to i nová spolupráce technologického giganta Google s American Airlines, která chce přispět k ochraně životního prostředí a zároveň ukázat cestu podobným projektům. Čeho se týká?

Výraz kondenzační stopy vám možná nic neřekne. Bílé čáry, které jsou na nebi vidět za letadly, si ale určitě vybavíte. Právě tyto bílé linie, které nám ukazují dráhu letadla, se podle expertů mohou podílet na globálním oteplování. To byl základ spolupráce společnosti Google, American Airlines a umělé inteligence. Právě AI totiž může pomoct snížit dopad letů a kondenzačních stop na klima.

Jak kondenzační stopy vznikají a jak jim zabránit? 

Takzvané contrails neboli kondenzační stopy vznikají ve víru vzduchu za letadlem. Výfukové plyny se totiž ve vysokých nadmořských výškách mění v ledové krystalky. Výraznější jsou ve vlhkém prostředí a potenciálním problémem se stávají hlavně v noci, kdy nezachycují sluneční záření, ale pouze teplo ze země. A právě kvůli tomu mohou přispívat k oteplování planety.

Šestiměsíční testování probíhalo ve spolupráci s energetickou společností Breakthrough Energy a podle všech zapojených společností dopadlo na výbornou. Uskutečnilo se 70 letů, které částečně řídila umělá inteligence, a tvorba kondenzačních stop klesla až o polovinu. Spotřeba přitom stoupla jen o dvě procenta, protože většinu letů navíc nebylo potřeba přesměrovávat.

Nejmodernější technologie

Základem pro stanovení dráhy s minimem kondenzačních stop byla data ze satelitních snímků, která má společnost Google k dispozici. Umělá inteligence pak tato data zanalyzovala a prostřednictvím složitých algoritmů vytvořila nejlepší možnosti trasy. Jde o první počin tohoto typu, kterým Google potvrdil pozici technologického lídra a vyjádřil podporu firmám či projektům, které se pohybují ve stejném odvětví.

Naše analýzy kombinují nejnovější výzkum umělé inteligence s obrovským množstvím satelitních snímků, údajů o počasí a letovém provozu,“ řekla Juliet Rothenberg, produktová manažerka pro Climate AI ve společnosti Google Research která počítá s jejich využitím pro komerční lety, a to už v nejbližší budoucnosti.

Testování proběhlo jen v malém měřítku, ale jeho výsledky jsou povzbudivé. A máme velkou radost, že jsme sehráli důležitou roli při získávání důkazů škodlivosti,” uvedl v tiskové zprávě Jill Blickstein, viceprezident pro udržitelnost v American Airlines. A dodal, že se rádi podělí se zúčastněnými stranami v leteckém průmyslu i mimo něj.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články