Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Investiční společnost jako svěřenský správce? Novela přichází se změnou

Investiční společnost jako svěřenský správce? Novela přichází se změnou

Autor Dana Halušková

Investiční společnosti neoprávněné překonat rozhodný limit už nejsou omezené pouze na správu investičních fondů. A to díky novele zákona č. 240/2013 Sb., která umožňuje, aby tuto funkci vykonávaly i v případě neinvestičních fondů. Co je důvodem změny a jaké podmínky musí daný subjekt splňovat?

Novela zákona č. 240/2013 Sb.o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF) se letos dočkala hned několika úprav. Nás ale zajímá především to, že investiční společnosti, které nejsou oprávněné překonat rozhodný limit, nově mohou působit jako svěřenský správce svěřenského fondu, který není investičním fondem. Jak tato změna vypadá v praxi?

Co byste o novele měli vědět?

Aktuální úprava ZISIF myslí na ochranu drobných investorů, opravňuje komanditní společnosti na investiční listy a uzavřené akciové společnosti vytvářet podfondy. Dále mění možnosti převádění majetku kapitálových společností do podílových fondů nebo umožňuje investičním společnostem, které nejsou oprávněné překonat rozhodný limit 100 milionů eur ( korun) nebo 500 milionů eur (korun), stát se správcem neinvestičního svěřenského fondu. Novela zákona č. 240/2013 Sb. byla Poslaneckou sněmovnou ČR schválena 17. 4. 2024, a účinnosti nabyla 1. 7. 2024. Problematiku svěřenských fondů upravuje § 11, kde je konkrétně zmíněno, že:


Investiční společnost může jako podnikatel také

a) být svěřenským správcem svěřenského fondu, který není investičním fondem a jehož součástí není investiční nástroj, nebo

b) spravovat majetek zákazníka, jehož součástí není investiční nástroj, na základě volné úvahy v rámci smluvního ujednání, včetně oceňování takového majetku a vedení účetnictví o takovém majetku.



Konec přílišným restrikcím

Rozšíření možností, které se týkají svěřenských fondů, je pravděpodobně reakcí na opakované připomínky finančních i nefinančních subjektů k příliš omezujícím podmínkám kapitálového trhu. Aktuální změna by ho tedy mohla více zatraktivnit, protože vytváří nové příležitosti pro mnohem více investičních společností, které nyní budou oprávněné vykonávat činnost svěřenských správců.

Jak fungují svěřenské investiční fondy?

Zatímco ostatní svěřenské fondy definuje Občanský zákoník, investiční svěřenské fondy upravuje ZISIF, a jsou tedy pod dohledem České národní banky. Jejich princip spočívá ve společném investování prostředků a snaze o zhodnocení investic, což vede i k růstu celkového hodnoty daného fondu. Investiční svěřenský fond se tedy řadí mezi fondy kvalifikovaných investorů (§ 101 ZISIF), nesmí sloužit jako investiční prostředek pro veřejnost a není možné, aby vznikl vyčleněním majetku z fondu kolektivního investování (§ 148 odst. 1 ZISIF). A rozdíl je také v tom, že beneficient (obmyšlený) musí být zároveň investorem. Zatím tedy není možné investovat v rámci tohoto svěřenského fondu například ve prospěch potomků.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články