Jaké výše nyní dosahují investice do podílových fondů v ČR? Došlo od počátku letošního roku k výraznějším změnám? Odpovědi jsme hledali v nejnovější tiskové zprávě AKAT ČR.
Ve druhém čtvrtletí roku 2022 investice do podílových fondů opět klesly, a to konkrétně o 38 miliard korun. Pokračující trend tedy nebyl nijak dramatický. Podle očekávání se nejvíce dařilo nemovitostním a dluhopisových fondů. Naopak o akciové a smíšené fondy byl zájem nejmenší.
Stále se učíme investovat dlouhodobě
Podle tiskové zprávy AKAT ČR se na vývoji podepsala celková negativní nálada na trzích. Způsobují ji zejména vyšší úrokové sazby a také prohlubující se inflace. „V důsledku vývoje na trzích poklesl majetek ve fondech kolektivního investování od začátku letošního roku o 2,8 % (ze 708 mld. Kč k 31. 12. 2021 na 701 mld. Kč k 31. 3. 2022 a 688 mld. Kč k 30. 6. 2022). Investoři se však i díky pravidelným investicím naučili své dlouhodobé investice nepřizpůsobovat krátkodobým tržním korekcím,“ říká výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani.
Akciové a smíšené fondy
Akciové fondy v uplynulém čtvrtletí poklesly o více než 12 miliard korun a u smíšených fondů šlo dokonce o 23 miliard korun. Souvisí to s poklesem samotných akcií a obavami z takzvané stagflace, tedy stagnace ekonomiky, ve spojení s vysokou inflací a vysokou mírou nezaměstnanosti. Někteří odborníci sice radí investovat do akcií i v době krize, ale většina lidí k tomu stále přistupuje velmi skepticky.
Skvělé výsledky dluhopisových a nemovitostních fondů
Dlouhodobě dávají investoři přednost dluhopisových fondům. Ve druhém čtvrtletí roku 2022 tak zaznamenaly nárůst o více než 20 miliard korun. Důvodem je podle AKAT ČR zejména to, že Česká národní banka po více než osmi letech opustila politiku záporných úrokových sazeb. A tím nastala takzvaná „úroková normalizace“. Velmi dobře jsou na tom ale i nemovitostní fondy, které většina investorů považuje za jistotu i v nejistých časech. Konkrétně se do nich nyní investovalo téměř o 3 miliardy korun více než v předchozím období.
„I ve druhém čtvrtletí se v investičním prostředí skloňovala témata inflace a rostoucích úrokových sazeb. Vyšší nominální výnosy na dluhopisových instrumentech evidentně přilákaly řadu domácností, které směřovaly své prostředky hlavně do krátkodobých dluhopisových fondů. Očekáváme, že tento trend bude i nadále pokračovat. Celkové čisté prodeje podílových fondů byly v druhém čtvrtletí opět kladné a za celé první pololetí již překročily 34 mld. Kč,“ popisuje předseda AKAT Martin Řezáč.