Co je to recese?

Autor Dana Halušková

O recesi se v posledních měsících mluví stále častěji jak v médiích, tak v odborných kruzích. Mnoho lidí se proto obává ztráty svých příjmů, úspor či investic. Nic ale není tak černobílé, jak se zdá. I v této době se vám může ve všech ohledech dařit. Stačí znát základní ekonomické pojmy a sledovat aktuální hospodářskou situaci.

Ve slovníku ekonomů patří recese k nejobávanějším výrazům. I v tomto období je ale možné výhodně investovat nebo uspět v podnikání. Jak na to? Vyplatí se naslouchat radám odborníků, kteří čerpají ze svých znalostí, zkušeností i historického vývoje. 

Recese: Jednotná definice recese neexistuje

Recesi server Investopedia.com definuje jako významný, všudypřítomný a dlouhodobý pokles ekonomické aktivity. Podle Českého statistického úřadu pak jde o období, kdy dochází k poklesu reálného hrubého domácího produktu (HDP) dvě a více čtvrtletí po sobě. V jejich pojetí ale zcela chybí některé ekonomické činitele, zejména celkový propad ekonomiky a růst nezaměstnanosti.

Příčiny recese

Do velké míry jde o přirozenou součást ekonomického cyklu. Po období růstu zpravidla přichází fáze poklesu. Důvodem bývá finanční krize, nižší poptávka po zboží a službách, nárůst nezaměstnanosti nebo propad vývozu, případně kombinace těchto faktorů. Dochází tak k vyrovnání předchozí expanze a otevírá se nová cesta pro hospodářský vzestup. Už od Velké hospodářské krize ale vládní a ekonomičtí představitelé jednotlivých států usilovně pracují na tom, aby recese nenastávala tak často a trvala co nejkratší dobu.

Kdy začíná a končí?

Určit, kdy přesně k ekonomickému zlomu dojde, je velmi obtížné. Názory se tedy liší. Podle Investopedia.com začíná recese na vrcholu předchozí expanze a končí v nejnižším bodě následujícího poklesu. Abychom takové období mohli označit jako recesi, mělo by trvat minimálně půl roku. Už v minulosti se ale objevily výjimky, u kterých šlo o kratší pokles. Typickým příkladem je začátek pandemie Covidu-19, kdy se ekonomika propadla během pouhých dvou měsíců. To stačilo k tomu, aby americký Národní úřad pro ekonomický výzkum (National Bureau of Economic Research „NBER“) označil ekonomickou situaci v Americe za recesi.

Investiční příležitosti v době recese

Pro investory máme dobrou zprávu. I v tak náročném období existuje několik způsobů, jak vaše aktiva zhodnotit. Podle odborníků je potřeba podívat se na celou situaci komplexně, tedy z makroekonomického hlediska. Teprve potom by vás měly zajímat mikroekonomické otázky a konkrétní možnosti investic. Sázkou na jistotu jsou stabilní podniky, které už několik recesí úspěšně přečkaly. Ekonomické výkyvy by je tedy neměly ohrozit tolik jako nově založené firmy a start-upy. Může se jednat o banky, ale také energetické společnosti nebo výrobce různých typů zboží.

Pokud byste ale hledali konkrétní segment, doporučujeme zaměřit na spotřební zboží. Jak vám napoví i pohled do historie, potraviny, nápoje a drogerii lidé nakupovali vždy. To samé platí pro alkohol a cigarety. Neřesti sice k životu potřeba nejsou, společnost si je ale odepře až jako poslední. Tedy až potom, co dojde k omezení cestování, návštěv akcí nebo nákupů oblečení.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články