Jako rodinná charta nebo charta rodiny se označuje dokument, který neslouží jen formálním účelům. Naopak, v ideálním případě odráží skutečné rodinné i podnikatelské zájmy a hodnoty. Podobu přitom může mít pouze rámcovou i velmi konkrétní, záleží na vašich individuálních potřebách. Dále je důležité rodinnou chartu pravidelně aktualizovat. Jen tak vám může být opravdu nápomocná v nejrůznějších situacích.
Odborníci na správu bohatství se shodují, že rodinná charta je jedním z nejdůležitějších dokumentů. A to nejen pro podnikatelské rodiny. Musí mít psanou podobu, ale její konkrétní obsah je velmi individuální, protože vždy odpovídá na současné i budoucí otázky konkrétní rodiny a jejích členů. Co by měla obsahovat a k čemu slouží?
Definice rodinného majetku, byznysu i vztahů
Prostřednictvím rodinné charity můžete definovat rodinné dědictví a hodnoty, ale i popsat současné osobní a majetkové vztahy. Právě to ji odlišuje od rodinné ústavy, která se zaměřuje především na technickou stránku věci, tedy na individuální role a povinnosti jednotlivých členů, obchodní strukturu rodinné firmy nebo finanční kontrolu. Přesto má charta podle expertů téměř nedocenitelnou hodnotu. A myslí si to i Pierre S. duPont, partner společnosti Cerity Partners v New Yorku, který se zaměřuje na správu majetku, investování a budování firem a byl také hlavním řečníkem konference Private Family Wealth 2022.
Pravděpodobně jednou z největších přidaných hodnot rodinné charty je příležitost k lepší komunikaci, která je částečně podpořena pravidelnými schůzkami (jak je uvedeno výše). „Klíčem k úspěchu je transparentnost a zapojení všech členů rodiny do diskusí o podniku a o průniku rodinného a firemního života,“ popsal Pierre duPont.
Nástroj pro komunikaci s nastupující generací
Komunikace mezi členy rodiny obecně pomáhá předcházet nedorozuměním, či dokonce konfliktům. V rámci rodinné charity je ale zásadní především ve vztahu ke sdělování důležitých informací napříč generacemi. Nástupci se tak mohou leccos dozvědět o začátcích i postupném vývoji rodiny, která se mění v průběhu času mění společně se svými firmami, případně jinými obchodními aktivitami.
Nejen pro vlastníky rodinných podniků
Rodinná charta nedává smysl jen při vedení rodinného podniku, ale také v případě vlastnictví jiných aktiv, například nemovitostí. I zde tedy bude organizace správy a do budoucna i mezigeneračního transferu jednodušší ve chvíli, kdy se budete moci opřít o promyšlený dokument sestavený na míru vašim potřebám.
A na závěr pro vás máme dobrou zprávu. Pokud nevíte, kde začít nebo jak stávající dokument upravit, můžete požádat o pomoc odborníky z řad Wealth Advisorů. Společně tak jistě přijdete na to, jak rodinnou chartu vytvořit nebo vylepšit.
Jak rodinnou chartu sepsat a na které otázky se při její tvorbě zaměřit? O to se do prosincového časopisu Wealth Magazín – Premium podělil Pierre S. duPont, člen jedné z nejvýznamnějších amerických rodin.